Latvijā elektrība dārgāka, kaimiņos – lētāka

© F64

Pārtikas, transporta un mājokļa izdevumi Baltijas valstīs šoruden ir mazāki nekā pirms gada. Vienīgais izņēmums ir elektrības cenas Latvijā, liecina SEB bankas aprēķini. Lietuvā un Igaunijā elektrība mājsaimniecībām kļuvusi lētāka, Latvijā – dārgāka.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis pārtikas, transporta un mājokļa cenu samazinājumu skaidro ar naftas cenu kritumu pasaules tirgos. Degvielas cenu kritums vidēji par 18% Baltijas valstu mājsaimniecībām ļāvis izdevumus transportam samazināt vidēji par 6–9%. «Arī siltumenerģija šajā apkures sezonā ir būtiski lētāka nekā pērn, tāpēc izdevumiem par siltumenerģiju vajadzētu būt mazākiem nekā iepriekš,» Neatkarīgajai uzsvēra E. Rudzītis. Viļņā apkures tarifs ir par 23%, Rīgā – par 18%, bet Tallinā – par 13% zemāks nekā pērn.

Viņaprāt, arī nākotnē mājokļa, transporta un pārtikas cenu izmaiņas galvenokārt būs atkarīgas no naftas cenām. Tā kā prognozes liecina, ka naftas cenas saglabāsies zemas vai pat turpinās lejupslīdi, tad nebūtu objektīva iemesla kāpt energoresursu, transporta un pārtikas cenām. «Ir dzirdētas prognozes, ka naftas cena varētu samazināties pat līdz 10 vai 20 ASV dolāriem par barelu. Tas gan izklausās ļoti ekstrēmi un rada šaubas, vai tik radikālas prognozes piepildīsies. Taču, no otras puses, šobrīd nav arī pamata naftas cenu kāpumam,» norādīja E. Rudzītis. Tomēr, viņaprāt, jārēķinās, ka resursu cenu samazinājums neturpināsies ilgstoši. Brīdī, kad naftas cenas sāks palielināties, tas ietekmēs daudzas nozares, tajā skaitā arī pārtikas ražošanu un attiecīgi arī cenas.

Latvenergo ir publiskojis jaunos elektroenerģijas tirgus piedāvājumus 2016. gadam. Saskaņā ar Neatkarīgās aplēsēm, jaunie tarifi būs par 2 līdz 4% zemāki nekā šogad. Diemžēl izdevīgākus elektrības tarifus automātiski nesaņems visi Latvenergo klienti, bet gan tikai tie, kurus nesaistīs divu gadu līgums. Tiesa, Latvenergo piedāvā iespēju mainīt Elektrum produktu, samaksājot divus eiro, un tādējādi iegūt izdevīgāku tarifu. Taču katram pašam ir jāizvērtē, vai būtu izdevīgi līgumu pārslēgt.

Savukārt apkure lielākoties jau šoruden ir lētāka nekā pērn. Rīgas siltuma siltumenerģijas tarifs no šā gada 1. oktobra ir 47,18 eiro/MWh (bez PVN), kas, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, ir par 19% mazāks. Rīgas siltuma Informācijas daļas vadītāja Linda Rence uzsvēra, ka Rīgā ir zemākais siltumenerģijas tarifs Latvijas lielo pilsētu vidū. Tas ir par 12% mazāks nekā Tallinā un par 9% mazāks, salīdzinot ar apstiprināto siltumenerģijas tarifu Viļņā. Sagaidāms, ka arī nākamajos apkures mēnešos novembrī un decembrī siltumenerģijas tarifs Rīgā nemainīsies.

Arī Jelgavas iedzīvotāji šoruden var izmantot par 13,4% lētāku apkuri nekā pērn. Oktobrī SIA Fortum Jelgava siltumenerģijas tarifs Jelgavas pilsētā ir noteikts 53,73 eiro/MWh (bez PVN). Liepājā apkures tarifs ir samazinājies par 1,8%. SIA Liepājas enerģijas siltumenerģijas tarifs ir 54,95 EUR/MWh (bez PVN).

Apkures cenas zemā līmenī šajā apkures sezonā Latvijā, pēc E. Rudzīša teiktā, noturēs tā sauktā deviņu mēnešu formula, saskaņā ar kuru tiek aprēķināta gāzes cena. (Dabasgāzes iepirkuma cena tiek rēķināta atbilstoši iepriekšējo deviņu mēnešu mazuta un dīzeļdegvielas kotācijai, tādēļ tarifu izmaiņas iespējamas ar laika nobīdi no naftas produktu tirgus aktuālajām tendencēm.) Pat gadījumā, ja naftas cena sāks kāpt, gāzes un attiecīgi un arī apkures cenas vēl kādu laiku būs salīdzinoši zemas.

Tomēr, neskatoties uz to, Saulkrastos un Rēzeknes novada Maltā apkure nākamgad varētu sadārdzināties attiecīgi par 10,9% un 36,04%, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) iesniegtie dokumenti. Saulkrastos patlaban maksa par siltumenerģijas apgādi ir 64,33 eiro/MWh, Maltā – 34,13 eiro/MWh bez PVN. Siltumapgādes pakalpojumu tarifus regulējamiem komersantiem atbilstoši ekonomiski pamatotām izmaksām apstiprina SPRK.



Latvijā

Latvijā patlaban jāvienojas par konkrētu darbu sarakstu un ātru laika rāmi ekonomikas restartam, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks, komentējot starptautiskās reitingu aģentūras "Fitch Ratings" ("Fitch") apstiprināto Latvijas kredītreitingu "A-" līmenī.

Svarīgākais