Eirostārķu būs četrreiz vairāk nekā latu stārķu

© Publicitātes foto

Latvijas Banka rīt pirmo reizi izlaidīs Eiropas Savienības (ES) kopējo īpašo dizaina divu eiro monētu, kas šoreiz ir veltīta ES karoga 30. gadadienai.

Savukārt piemiņas monētu ar stārķa attēlu, kas būs Latvijas īpašā dizaina divu eiro monēta, Latvijas Banka cer izlaist tuvākajos divos mēnešos miljons eksemplāru lielā tirāžā. 2001. gadā lata monēta ar stārķa attēlu tika izkalta četras reizes mazākā apjomā – tikai 250 000 eksemplāros.

«Divu eiro piemiņas monētu ar stārķa attēlu ceram laist apgrozībā vēl šogad. Precīzu laiku pagaidām nevaram pateikt, jo priekšdarbi vēl turpinās, tomēr esam optimistiski noskaņoti,» Neatkarīgajai uzsver Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

ES karogam veltītā monēta tiks izlaista miljons eksemplāros, bet šī monēta suvenīriesaiņojumā – 10 000 gabalos. Arī divu eiro monētu ar stārķa attēlu plānots izkalt miljons eksemplāros, suvenīriesaiņojumā – 10 000 eksemplāros, un vēl tikpat tiks izlaisti apgrozības monētu komplekti ar iekļautu stārķa monētu.

Katru gadu ikviena eirozonas valsts var izlaist divas divu eiro piemiņas monētas (īpaša dizaina apgrozības monētas), kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eirozonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros. Līdz šim Latvijā ir izlaistas divas īpaša dizaina divu eiro monētas – Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014 un Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē 2015.

Savukārt ES kopējās divu eiro piemiņas monētas līdz šim ir bijušas tikai trīs: 2007. gadā kā veltījums Romas līguma 50. gadadienai, 2009. gadā kā piemiņa Ekonomikas un monetārās savienības 10. gadadienai un 2012. gadā par godu eiro banknošu un monētu 10. gadadienai. Ceturtā tiks izlaista rīt, bet piektā, iespējams, 2017. gadā.

Piemiņas monētām ir tādas pašas iezīmes un Eiropas puse kā parastajām divu eiro apgrozības monētām, bet pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku tām attēlots piemiņas motīvs. Eiro piemiņas monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis eirozonā – tās var izmantot un tās jāpieņem tāpat kā visas pārējās eiro apgrozības monētas.

Latvijā agrāk tika emitētas īpaša dizaina viena lata apgrozības monētas – no 2001. gada līdz 2013. gadam tādas bija 23 – sākot ar Stārķi un beidzot ar Paritātes monētu.

J. Silakalns stāstīja, ka Latvijas Banka kopš 1995. gada kopumā izlaidusi 98 lata jubilejas un piemiņas monētas un deviņas eiro monētas, kas saskaņā ar vienoto Eiropas metodoloģiju tiek sauktas par kolekcijas monētām. To veidošanā piedalījušies vairāk nekā 40 Latvijas mākslinieku. Latvijas monētas ir augstu novērtētas visā pasaulē, saņemtas daudzas prestižas godalgas, turklāt Latvijas monēta 2010. gadā saņēma galveno balvu nominācijā Gada monēta ASV numismātikas publikāciju izdevniecības Krause un tās izdotā žurnāla World Coin News organizētajā konkursā Gada monēta (Coin of the Year).

Pēc eiro ieviešanas top kolekcijas monētas ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu, un monēta Melanholiskais valsis ir jau desmitā šāda monēta. Ņemot vērā Latvijas sabiedrības un ārvalstu kolekcionāru interesi, plānotais kolekcijas monētu skaits saglabājas iepriekšējais (piecas līdz septiņas monētas gadā). Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtībai jābūt atšķirīgai no apgrozības monētu nominālvērtības (piemēram, pieci vai desmit eiro). Kolekcijas monētu specifikācijas (krāsa, diametrs, svars, materiāls u. c.) būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais