No janvāra iedzīvotājus varētu apmācīt, kā rīkoties ārkārtas gadījumos

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) janvārī plāno valsts un pašvaldību iestādēs nogādāt bukletus un plakātus ar informāciju par rīcību ārkārtas gadījumos © F64

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) janvārī plāno valsts un pašvaldību iestādēs nogādāt bukletus un plakātus ar informāciju par rīcību ārkārtas gadījumos, aģentūrai LETA pastāstīja VUGD preses sekretāre Viktorija Gribuste.

Valdība jau vasarā no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra dienestam finansējumu līdz 55 591 eiro apmērā, lai nodrošinātu bukletu un plakātu izgatavošanu. Gribuste pastāstīja, ka nesen iepirkuma konkurss noslēdzies un tagad turpinās darbs pie aptuveni miljona bukletu un aptuveni 3000 plakātu izgatavošanas. Bukletus iedzīvotājiem pastkastītēs nemetīs - informatīvos materiālus izplatīs ar valsts un pašvaldību institūciju starpniecību.

Valdība arī iepriekš uzdeva Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai organizēt informatīvā bukleta iedzīvotājiem par rīcību ārkārtas gadījumos satura un tīkla banera ievietošanu pašvaldību mājaslapās. Savukārt Valsts kancelejai būtu jāorganizē to ievietošana valsts iestāžu mājaslapās.

Iekšlietu ministrija (IeM) sākotnēji bija sagatavojusi iedzīvotājiem paredzētu ieteikumu projektu, kurā bija norādīta informācija, kā rīkoties kara gadījumā. Arī VUGD bija sagatavojis savu bukleta projektu, kurā mazākā apmērā izskaidrota informācija par rīcību ārkārtas situācijā, taču tajā atšķirībā no IeM sagatavotās informācijas nav minēti vārdi "karš" vai "bruņots konflikts".

IeM projekts bija sagatavots teju uz divām pilnām A4 formāta lapaspusēm. Tajā ietverta informācija par iedzīvotāju brīdināšanu, evakuāciju, ko likt "ārkārtas gadījumu somā", mājokļa un rezervju sagatavošanu, rīcību pirms karadarbības sākšanās, uzvedību karadarbības zonā.

Savukārt VUGD sagatavotais bukleta projekts par rīcību ārkārtas situācijā ir koncentrētāks atšķirībā no IeM sagatavotās informācijas, un tajā nebija minēti vārdi "karš" vai "bruņots konflikts" un no tā izrietošās nianses. Tajā īsi izklāstīta informācija par rīcību ārkārtas situācijā, sagatavošanos ārkārtas situācijai un norādīts, kā rīkoties, ja izcēlies plašs ugunsgrēks, ķīmiska avārija, plūdi vai vētra.

Iepriekš Lietuvas Aizsardzības ministrija izdeva rokasgrāmatu, kā iedzīvotājiem rīkoties, ja sākas karš.

Latvijā

No šī gada oktobra Latvijā stāsies spēkā jauns regulējums, kas aizliegs izmantot vissezonas "M+S" riepas ziemas periodā, tā vietā nosakot nepieciešamību izmantot riepas, kas marķētas ar "kalns un sniegpārsliņa" simbolu. "Drošas braukšanas skolas" vadītājs Jānis Vanks skaidro, ka "kas der visam, neder nekam", uzsverot, ka vissezonas riepas nav pietiekami efektīvas Latvijai raksturīgajos sniega un ledus apstākļos, un ņemot vērā, ka riepu kvalitāte ir būtiska drošībai, jaunais regulējums ir atbilstošs un loģisks.

Svarīgākais