Citadele piedāvā 100 miljonus akciju

© F64

Ikviens Latvijas iedzīvotājs var pagūt līdz 3. novembra pēcpusdienai pieteikties uz bankas Citadele akcijām.

Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija ļoti veicīgi izstudēja bankas Citadele piedāvāto akciju emisijas prospektu un atļāva bankai sākt akciju pārdošanu. Tā notiek jau kopš pagājušās piektdienas, bet neviens vēl nav neko nokavējis. Akciju emisijas prospektā solīts, ka jebkura privātpersona no Latvijas un abām pārējām Baltijas valstīm, kas iesniegusi pareizi noformētu akciju pirkuma piedāvājumu (vērtspapīru tirdzniecības terminoloģijā to sauc par parakstīšanos uz akcijām) par kopējo parakstīšanās summu, kas nav mazāka par 50 eiro, pie akcijām noteikti tiks, lai gan šobrīd nav pasakāms, cik akciju par 50 eiro varēs dabūt. Akciju cena veidosies, izdalot visu pircēju piedāvāto kopējo naudas summu ar 100 miljoniem akciju.

Tepat gan jācitē vēl cita frāze no akciju piedāvājuma apraksta, kas sola akciju iegūšanu «neatkarīgi no Citadeles vispārējās rīcības brīvības noraidīt parakstīšanās piedāvājumus pēc saviem ieskatiem». Protams, ka bankas esošie akcionāri sev pāri darīt neļaus.

Bankas piedāvājumu labi raksturo tas, ka katra akcija novērtēta tikai par desmit eirocentiem. Savulaik, kad biržā tika kotētas daudzu privatizēto valsts uzņēmumu akcijas, to cena bieži vien grozījās ap desmit santīmiem gabalā un liecināja, ka nekādas lielās vērtības nav ne vērtspapīram, ne uzņēmumam, kura akcijas pēc valsts iestāžu gribas bija nodotas tirgošanai biržā.

Citadeles gadījumā zemā akciju cena nebūt nenozīmē, ka akcijas arī pārdotas tiks tik lēti. Akcijas tiks pārdotas ar uzcenojumu robežās no 1,05 eiro līdz 1,90 eiro, tāpēc pārdošanas gala cena būs robežās starp 1,15 eiro līdz diviem eiro. Ja kopējais naudas piedāvājums izrādīsies mazāks par 115 miljoniem eiro, tad banka šo akciju piedāvājumu atsauks un mēģinās akcijas pārdot par pietiekami dārgu cenu citā reizē. Ja akciju gribētāji piesolīs vairāk par 200 miljoniem eiro, katram solītājam pienāksies mazāk akciju, nekā viņš pieprasījis.

Citadele necer, ka 200 un vairāk miljonu eiro tai sametīs Baltijas valstu iedzīvotāji. Te sīkāk aprakstīts bankas piedāvājums vietējām privātpersonām, nevis profesionālajiem investoriem visā pasaulē, kurus akciju izplatītāji uzrunā personāli.

Akciju zemās cenas jēga ir ierobežot līdz minimumam mazo akcionāru balsstiesības, kuras rēķina proporcionāli akciju nominālvērtībai, nevis tirgus cenai. No vienas puses, arī tas atsauc atmiņā pārdesmit gadu senu pagātni privatizētajos valsts uzņēmumos. To lielākie akcionāri iesēdināja sevi un savus radus uzņēmumu valdēs un padomēs, maksāja sev lielas algas un akciju sabiedrības vārdā apmaksāja tādus rēķinus par reāliem un fiktīviem darbiem savām privātfirmām, ka akciju sabiedrība cieta zaudējumus un nekādas dividendes akcionāriem izmaksāt nevarēja. No otras puses, sīkie akcionāri patiešām nav spējīgi sekmīgi pārvaldīt uzņēmumus. Par to var spriest katrs, kam gadījies piedalīties dzīvokļu īpašnieku vai arī klases vecāku sapulcē, kur cilvēki runā un runā, bet neko norunāt nespēj. Vismaz pasaulē netrūkst piemēru, kā nedaudzi lielie akcionāri pārvalda lielus uzņēmumus tā, lai arī mazajiem akcionāriem tiktu labums gan no dividendēm, gan no akciju cenu pieauguma.

Kuru Citadeles piedāvājums interesē, tam visērtāk būtu doties uz savu banku un lūgt tālākas instrukcijas, kā parakstīties uz

Citadeles akcijām. Tiesības tirgot Citadeles akcijas Latvijā ir uzticētas bankām, kuras ir Latvijas Centrālā depozitārija biedres, un visas kaut cik pamanāmās Latvijas komercbankas tādas ir. Akciju pirkšanai vajadzīgs, lai klientam bankā būtu gan norēķinu, gan vērtspapīru konts, tāpēc izdevīgāk izmantot to banku, kurā norēķinu konts cilvēkam jau atvērts. Ir taču vilinoši cerēt, ka 3. novembrī par diviem eiro gabalā pirktas akcijas 10. novembrī, kad jāsākas akciju brīvajai tirdzniecībai Rīgas Fondu biržā, izdosies pārdot par četriem eiro gabalā.



Svarīgākais