Gan vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK), gan Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzskata, ka par administratīvi teritoriālo reformu ir nepieciešama plašāka diskusija.
Gerhads šodien pēc tikšanās ar Vējoni žurnālistiem pastāstīja, ka Valsts prezidents sniedzis vairākus ieteikumus, kas, viņaprāt, būtu jāatspoguļo reformā. Sarunas laikā viņš gan nav izteicis atbalstu kādam konkrētam modelim, ko Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir piedāvājusi savā koncepcijā par Administratīvi teritoriālās reformas otro posmu.
Prezidents izteicies, ka ļoti svarīgi, lai reformas īstenošanas laikā tiktu ņemts vērā visas sabiedrības viedoklis.
Abas amatpersonas bijušas vienisprātis, ka ir nepieciešama plašāka diskusija par reformu. Tā varētu tikt īstenota darba grupas formātā, kurā tiktu pieaicinātas arī pašvaldību pārstāvošās organizācijas, klāstīja ministrs. Pagaidām sarunu formāts bijis "viens pret viens", bet ir nepieciešama plašāka foruma izveidošana, jo sevišķi pēc tam, kad koalīcija būs nolēmusi, vai virzīties tālāk ar reformas īstenošanu un kuru no variantiem īstenot, paudušas amatpersonas. "Valdības uzdevums ir līdz decembra beigām iesniegt priekšlikumus par tālāko teritoriju attīstību ar lielajām pilsētām," sacīja Gerhards.
Līdz šim viedokļi par VARAM piedāvātajiem modeļiem ir bijuši dažādi - pagaidām svaru kausi nenosveroties par labu vienai vai otrai versijai. "Tīri matemātisku aprēķinu mums nav. Katrs redz citādi," atzina ministrs. Atšķirīgi viedokļi esot gan pašvaldību vadītājiem, gan organizācijām. Laika vēl esot daudz, lai saprastu, kura no versijām būtu vēlamāka.
Jau ziņots, ka VARAM valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformu varianti.
Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis. Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji - attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.
Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.