Lai gan bieži vien iedzīvotāji vēlas palīdzēt it kā nelaimē nonākušiem stārķiem, kas rudenī nav laikus devušies uz siltajām zemēm, speciālisti tomēr iesaka neaizrauties ar stārķu "glābšanu", aģentūru LETA informēja Latvijas Ornitoloģijas biedrībā.
Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas vadītāja Māra Janaus skaidro, ka ir daži stārķi, kuri veselības vai citu iemeslu dēļ nav aizlidojuši līdz ar citiem sugas brāļiem. Tie visu rudeni, līdz pat ziemas sākumam klīst pa apdzīvotām vietām, izsaukdami cilvēkos līdzcietību un vēlmi palīdzēt. Ornitoloģe atgādina, ka baltie stārķi ir savvaļas dzīvnieki, kas nozīmē, ka izdzīvo spēcīgākie, turklāt mirstība savvaļas pasaulē ir ierasta lieta, ko cilvēks ikdienā nepamana.
Slimus stārķus glābt nav nepieciešams, jo stārķi nav izzūdoša suga, kur jārūpējas par katra īpatņa saglabāšanu.
Gadījumā, ja stārķis rudenī izskatās stiprs un možs, lido, tad nevajadzētu nemaz viņam tuvoties un mēģināt noķert. Ja putns izskatās manāmi savārdzis, viņam palīdzēt var, piedāvājot barību - gaļu, zivis, peles, kurmjus. Barība tādā gadījumā jānoliek vietās, kur stārķis mēdz uzturēties, taču tas jādara regulāri.
Ja stārķis bezpalīdzīgā situācijā nonācis cilvēka vainas dēļ, tam ir sniedzama palīdzība. Šādos gadījumos ir jāsazinās ar vietējo pašvaldību, kuras pienākums ir nodrošināt bezpalīdzīgā situācijā nonākušu dzīvnieku izmitināšanu un aprūpi.
Ornitoloģe arī atgādina, ka ne visos gadījumos izdosies glābt bezpalīdzīgā situācijā nonākušos baltos stārķus.