Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) šonedēļ ar nozares partneriem sāks diskusijas par administratīvi teritoriālās reformas otrā posma koncepciju.
Ministra padomnieks Oskars Vizbulis aģentūru LETA informēja, ka rīt, 6.oktobrī, ministram ir plānota tikšanās ar Reģionālo attīstības centru apvienības pārstāvjiem, tuvāko dienu laikā viņš tiksies arī ar Latvijas Darba devēju konferederācijas un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvjiem.
Gehards norāda, ka viņš un ministrijas pārstāvji ir gatavi tikties ar visiem reformā iesaistītajiem partneriem, lai skaidrotu ieguvumus, ko sniegs pašvaldību apvienošana. "Piemēram, uzņēmējiem, kuri vēlas realizēt investīciju projektus, nepieciešami partneri, kas var nodrošināt atbilstošu infrastruktūru. Ja pašvaldība to nespēs nodrošināt, nebūs arī darbvietu," pauž ministrs.
Viņš atgādina, ka diskusijas par reformu bijušas jau kopš 2010.gada, kad noslēdzās pirmā administratīvi teritoriālā reforma. Secinājumi pēc šīs reformas nebija pozitīvi - novados neizveidojās spēcīgi attīstības centri, iedzīvotāju skaits novados bija ļoti neviendabīgs. Tāpat Latvijā vēl joprojām ir daudz novadu pašvaldību, kurām ir nepietiekami nodokļu ieņēmumi, lai īstenotu efektīvu pārvaldi un nodrošinātu iedzīvotājiem nepieciešamos publiskos pakalpojumus.
Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformu varianti.
Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis. Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji - attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.
Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.