Aizvadītās nedēļas piektdienas vakarā notika pirmā darba grupu sanāksme Veselības ministrijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas un inovatīvo medikamentu ražotāju, kurus pārstāv Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federācija (EFPIA), noslēgtā nodomu protokola ietvaros.
Nodoma protokols starp minētajām organizācijām par sadarbības veidošanu, kas veicinātu inovatīvu medikamentu pieejamību Latvijas pacientiem un uzlabotu veselības aprūpes rezultātus, parakstīts šā gada 29. jūnijā. Nodoma protokola parakstīšana un turpmākā procesa virzīšana ir Veselības ministrijas iniciatīva, kas tādā veidā apliecina savu gatavību veikt būtiskas pārmaiņas Latvijas onkoloģisko slimību savlaicīgas diagnostikas un ārstniecības nodrošināšanā atbilstoši 21. gadsimta iespējām. Jāatzīmē, ka nodoma protokols iepriekšminētajai sadarbībai ir viena no veselības ministra Gunta Belēviča pozitīvajām iniciatīvām, kas vērsta uz onkoloģisko pacientu problemātikas aktualizēšanu un risinājumu meklēšanu. Jācer, ka ledus ir sakustējies, jo līdz šim gan sabiedrība, gan Veselības ministrija un citas atbildīgās personas atzina, ka situācija ir slikta, lai neteiktu, ka ļoti slikta, bet ierobežotā finansējuma apstākļos Veselības ministrijas centieni nedeva nepieciešamo rezultātu.
Viens no pirmajiem uzdevumiem bija darba grupu izveidošana protokolā pausto apņemšanos iedzīvināšanai. Jāatzīmē, ka protokolā kā prioritāte ir minēta onkoloģija, jo onkoloģisko slimību ārstēšanā pasaulē ir notikušas būtiskas izmaiņas – ir radīti inovatīvi medikamenti, kuri dod iespēju atgūt veselību vai būtiski uzlabot pacientu dzīves kvalitāti, taču šo medikamentu ieviešana ārstniecībā ir sarežģīts process, kas saistās gan ar atbilstošu laboratoriju izveidošanu, zinātniski pētniecisko darbu, gan finansējuma piesaisti. Visu šo jautājumu risināšanai nepieciešama kompleksa pieeja un sadarbība starp iesaistītajām pusēm – valsts pārvaldi, kas pārstāv sabiedrību un pacientu; zinātniski pētnieciskajiem institūtiem; farmācijas uzņēmumiem – medikamentu ražotājiem. Pagājušajā nedēļā uz kopsēdi sanāca darba grupu pārstāvji, kuru atbildības ziņā ir onkoloģijas zāļu pieejamības uzlabošana un sadarbības uzlabošana starp valsti un zāļu ražotājiem.
Klātesošie tika iepazīstināti ar onkoloģisko slimību situāciju Latvijā, informējot par skrīninga aktivitātes rādītājiem pēdējo gadu laikā, kas uzrāda pozitīvu tendenci, kā arī uzsverot ģimenes ārstu lomu onkoloģisko slimību diagnostikā un ārstēšanā. Šogad ieviesta arī jauna kārtība, kas paredz, ka pirmreizējā onkologa vai hematologa konsultācija pacientiem jānodrošina 10 dienu laikā pēc vēršanās ārstniecības iestādē.
Sanāksmē piedalījās arī veselības ministrs Guntis Belēvičs, kurš informēja, ka, neraugoties uz to, ka veselības nozarei ir jāstrādā ierobežota budžeta apstākļos, nākamajā gadā tiks piešķirts finansējums C hepatīta un HIV/AIDS pacientu ārstēšanas uzlabošanai, palielinot finansējumu kompensējamo medikamentu apmaksai konkrētām diagnozēm. Tāpat ministrs atzīmēja, ka nākotnē paredzēts izveidot modernu laboratoriju, kurā iespējams veikt vēl precīzāku onkoloģisko slimību diagnostiku.
Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks, kurš vada darba grupas no Latvijas puses, pēc pirmās tikšanās atzīmē: «Sadarbība ar Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federāciju ir viens solis, lai būtiski mainītu onkoloģisko pacientu stāvokli Latvijā. Pirmā tikšanās noritēja ļoti pozitīvā gaisotnē un vieš cerības, ka rezultātā mēs iegūsim un varēsim pārņemt labāko Eiropas pieredzi, kas tiek praktizēta starp farmācijas uzņēmumiem un valstīm. Nākamā darba grupas sanāksme ieplānota oktobrī.»
Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federācija apvieno 33 nacionālās asociācijas un 39 vadošās farmācijas kompānijas. Tās mērķis ir sadarbībā ar dalībvalstu asociācijām un attiecīgās valsts pārvaldi veidot 21. gadsimtam atbilstošu veselības aprūpi, īstenojot mūsdienīgu pieeju diagnostikai un profilaksei, bet ārstniecībā izmantojot inovatīvas zāles.