Ķīnā uzsākta pasaules lielākā radioteleskopa montāža, ko paredzēts pabeigt nākamā gada pirmajā pusē. Teleskopa FAST diametrs sasniegs 500 metru, un Ķīnas astronomu savienības vadītājs U Sjanpins jau paziņojis, ka «tas palīdzēs pētīt Visuma izcelsmi un meklēt saprātīgas dzīvības formas aiz mūsu galaktikas robežām».
Ziņu aģentūra «Xinhua» vēsta, ka teleskops jau kopš 2011. gada tiek būvēts augstu kalnos Guidžou provincē Ķīnas dienvidrietumos. Tas atrodas dabiskā ieplakā, ko ieskauj trīs augsti pakalni, tuvākajā apkaimē nav apdzīvotu vietu. Inženieri uzsvēruši, ka radioteleskopam šī esot ideāla atrašanās vieta. Milzīgais teleskopa šķīvis, kas sastāvēs no 4450 trijstūra formas paneļiem, balstīsies uz vantīm, kas piestiprinātas vairākiem tūkstošiem balsta stabu, un pašlaik uzsākta tieši paneļu montāža.
Ķīnas kosmosa izpētes pārvaldes speciālisti uzsvēruši, ka teleskops ir ne tikai milzīgs (pašreiz pasaulē lielākais radioteleskops atrodas Puertoriko, un tā diametrs ir 305 metri), bet arī ļoti jutīgs. Jebkuru no plāksnēm, kuru skaldnes garums ir 11 metru, iespējams pieregulēt ar dažu milimetru precizitāti, un nav šaubu, ka teleskops būtiski palielinās Ķīnas iespējas Visuma izpētē. Jāatgādina, ka beidzamajos gados Ķīna iztērējusi miljardiem dolāru, lai pievienoties kosmosa izpētes lielvalstu klubiņam – līdz 2020. gadam tā plāno uzbūvēt savu orbitālo staciju, bet vēlāk nosūtīt taikonautus (tā Ķīnā sauc ceļotājus kosmosā) uz Mēnesi.