SENIORIEM: Veselības takās rod možumu

Viena no svarīgākajām lietām šajās takās ir speciāli izstrādāti vingrojumu kompleksi, lai vingrošana būtu lietderīga. Jūrmalas takas atklāšanā visi vingro fizioterapeites Annas Sproģes vadībā © Publicitātes foto, Juris BEIKMANIS

Sākuma stāvoklis – stāvus uz vienas kājas, rokas saliektas aiz galvas. Uzdevums – noliecies pa labi un cel labo kāju uz augšu sānis, tas pats uz otru pusi. Šāds uzdevums sagaida Jūrmalas seniorus Veselības maršrutā Kauguros

Uzdevums jāizpilda vairākas reizes, skaits – atkarībā no vecuma – līdz 65 gadiem septiņas reizes, ja 66 gadi un vairāk – piecas reizes. Tālāk līdz nākamajam uzdevumam desmit soļi jāiet krustsolī ar labo sānu pa priekšu, to pašu ar kreiso sānu. Izgājuši visu maršrutu, seniori ir atpūtušies, moži un jautri.

Jūrmalā Veselības maršruts sākas 300 metrus no Talsu šosejas un Celtnieku ielas krustojuma Jaunķemeru virzienā. Maršruts ved pa jūrmalnieku iecienīto pastaigu vietu Kauguros no Talsu šosejas uz Jaunķemeru pludmali. Visas takas garumā līdz pat jūras malai un atpakaļ ir izvietoti informatīvi stendi ar vingrojumiem – elpošanai, sānu un iegurņa, plecu joslas, kāju muskulatūrai un citi. Katram vecumam norādīts atbilstošs vingrojumu skaits. Šādi maršruti atklāti arī Ogrē un Tukumā, drīzumā būs Cēsīs un Varakļānos. «Būtu grēks neizmantot šādu iespēju,» Neatkarīgajai saka Jūrmalas seniori, kuri maršrutu izgāja ar vingrojumu kompleksa izveidotāju fizioterapeiti Annu Sproģi. Svarīgi, ka ceļa posmi no līdz informatīvajiem stendiem arī jāpavada vingrojot, bet ne tikai – jākustina arī smadzenes, jo gājēji saņem uzdevumus izdomāt dažādus vārdus, kuri sākas ar vienu noteiktu burtu.

«Mēs vingrojam, nūjojam, dejojam, dziedam, nodarbojamies ar rokdarbiem un arī apmeklējam datorkursus,» ieskatu Jūrmalas senioru dzīvē sniedz Gaida Caunīte. Senioriem ir pieejams dienas centrs, kur katrs var atrast sev piemērotāko nodarbi. «Ikdienā Jūrmalā daudz staigājam, tā mums ir priekšrocība, tāpat ir iespējams peldēties, tostarp arī baseinos, kurus var izmantot bez maksas,» stāsta seniore. Vasarā – ekskursijas pa visu Latviju. «Kāpēc mēs cenšamies būt tik aktīvi, – lai tas vecums nenāktu virsū!» smejoties saka Gaida Caunīte. «Cilvēki ir dažādi, katram savs, bet svarīgi ir kustēties,» tā savukārt uzskata jūrmalniece Ņina Perro, «grēks dzīvot tādā vietā un neizmantot dabas sniegtās iespējas.»

Fizioterapeite Anna Sproģe dod padomus, kā sākt aktīvo, vingrojumiem bagāto pastaigu, – vispirms jāiesildās. Pēc fizioterapeites komandas visi paklausīgi izpilda elpošanas vingrinājumus, izkustina rokas, plecus, kaklu, kājas, gurnus. Jāiesildās, lai, ejot pa Veselības maršrutu, nekrakšķētu locītavas un vingrotājus neizbiedētu. Svarīgi ir arī elpošanas vingrinājumi, kas noderēs ikdienā. «Katram vecumam ir izstrādāta sava sistēma,» paskaidro A. Sproģe.

Veselības maršruti vairākās Latvijas pilsētās tiek atklāti, lai mudinātu iedzīvotājus būt fiziski aktīviem, un tas notiek Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra kampaņas Aktīva ik diena! ietvaros. Speciālisti izstrādājuši vingrojumu kompleksus, kurus iekļaut ikdienā, – senioriem, rīta rosmei, biroja darbiniekiem, osteoporozes pacientiem, plaušu veselībai, jauniešiem un pat vingrojumiem ūdenī. Visus tos var iepazīt mājaslapā aktivadiena.lv. Veselības veicināšanas eksperti norāda: ikvienam cilvēkam neatkarīgi no vecuma ir jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, lai justos labi, un aicina iesaistīties aktivitātēs kopā ar saviem tuviniekiem, draugiem, bērniem, jo, kopīgi sportojot, ir vieglāk veidot un saglabāt motivāciju, lai to darītu regulāri.