Pacientu izmisums: lai būtu nauda vēža ārstēšanai, jāvāc paraksti

Pirmie simboliskie paraksti onkoloģisko pacientu organizāciju alianses iniciatīvai portālā Mana balss veikti fotoizstādes Turpināt dzīvot... skaisti atklāšanā Latvijas Onkoloģijas centrā, kas veltīta drosmīgām sievietēm, kuras uzveikušas krūts vēzi © Publicitātes foto

Vismaz 10 000 Latvijas pilsoņu paraksti ir jāsavāc, lai varētu iesniegt Saeimā pacientu iniciatīvu par papildu finanšu līdzekļu piešķiršanu mūsdienīgai vēža diagnosticēšanai un ārstēšanai. Onkoloģisko pacientu organizāciju alianse uzsver: tas iniciatīvai dos juridisku spēku, tā būs jāiekļauj Saeimā izskatāmo jautājumu dienaskārtībā, un Finanšu ministrijai būs uzdevums lemt par papildu finansējuma piešķiršanu onkoloģijai.

Onkoloģisko pacientu organizāciju alianse, kas apvieno krūts vēža pacienšu biedrību VITA, kolorektālā vēža pacientu biedrību EuropaColon Latvija un dzemdes un olnīcu vēža pacienšu biedrība Gino sākusi jaunu iniciatīvu portālā Mana balss – alianse vēlas savākt 10 000 iedzīvotāju parakstu, lai iesniegtu Saeimā priekšlikumu palielināt vēža ārstēšanai un diagnosticēšanai paredzēto budžetu par desmit miljoniem eiro gadā. Iniciatīvas nosaukums ir Lai vēzis nebūtu neārstējama slimība, jo mūsdienās ir pieejamas gan mūsdienīgas diagnosticēšanas metodes, gan moderni medikamenti, gan citas ārstēšanas iespējas, taču Latvijā, kur līdzīgi kā citās valstīs saslimšana ar vēzi pieaug, pacientiem onkoloģisku saslimšanu bieži atklāj novēloti, kā arī atsevišķu vēža veidu ārstēšanai joprojām neizmanto inovatīvus medikamentus. Alianse ir pārliecināta, ka šāda iniciatīva un papildu budžeta piešķiršana palīdzēs samazināt mirstību un nodrošinās pacientu tiesības uz pilnvērtīgu ārstēšanos un uz kvalitatīvi nodzīvotu dzīvi.

Krūts vēža pacienšu biedrības VITA vadītāja Irina Januma norāda, ka «vēža diagnostika un ārstēšana pasaulē strauji attīstās un Latvija nedrīkst atpalikt. Ja valsts neieklausās onkoloģijas jomas ekspertos, tad aicinām ieklausīties tautā.» Pēdējo gadu laikā situācija onkoloģijas jomā valstī nav uzlabojusies, uzskata pacienti. Mūsdienīgas diagnostikas metodes un efektīva ārstniecība ir tas, kāpēc pasaulē vēzi vairs neuztver kā smagu, neārstējamu slimību, bet gan kā hronisku slimību ar labākiem ārstēšanas rezultātiem, augstāku pacientu dzīvildzi un mazāk izteiktām blakusparādībām. Diemžēl Latvijā ārsti atsevišķām vēža formām un diagnozēm ir spiesti izmantot metodes, kādas vairs neizmanto ne Eiropā, ne Lietuvā un Igaunijā. «Mūsu pacientu interesēs Latvija nedrīkst atpalikt no vēža diagnostikas un ārstēšanas citviet,» saka I. Januma, «valstij vairāk jādomā par onkoloģisko slimnieku ārstēšanu un rehabilitāciju, ņemot vērā, ka šādu pacientu skaits nākotnē būtiski pieaugs sabiedrības novecošanās dēļ.» Tam piekrīt arī kolorektālā vēža pacientu biedrības EuropaColon Latvija vadītājs Uldis Vesers, īpaši uzsverot zarnu vēža pacienšu intereses, kuru ievērošanā Latvijā ir ļoti daudz darāmā.

Pacientu organizācijas norāda vairākas problēmas, kuras jārisina arī ar papildu finansējumu, piemēram, diagnozes noteikšanā vai ārstēšanās gaitā nepieciešamo datortomogrāfijas izmeklējumu, kurš jāgaida vairākus mēnešus garās rindās. Tāpat onkoloģiskajiem pacientiem nākas gaidīt rindās uz ķirurģiskām operācijām. Valsts neapmaksā specifiskas analīzes, piemēram, gēnu mutāciju testus, ar kuru palīdzību var nozīmēt piemērotāko terapiju. Nepieciešami būtiski uzlabojumi paliatīvajā aprūpē un onkoloģisko pacientu rehabilitācijā. Virknē onkoloģisko diagnožu, piemēram, zarnu vēzim, olnīcu vēzim, prostatas vēzim, valsts neapmaksā ārstēšanu ar modernu terapiju, bioloģiskiem medikamentiem. Oficiāla parakstu vākšana par papildu naudas piešķīrumu onkoloģijai sāksies nākamnedēļ.



Latvijā

Patlaban Latvijas pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās birojam aktīvā lietvedībā ir 74 Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) lietas, otrdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē deputātus informēja Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Elīna Luīze Vītola.

Svarīgākais