Nav kvalitatīvas apmācības, lai laikus atpazītu vardarbību pret bērnu

© theatlantic.com

Lielākā problēma valstī ir tāda, ka nav kvalitatīvas apmācības savlaicīgai vardarbības atpazīšanai pret bērnu, tā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vadītāja Ineta Piļāne.

"Providus" pētniece Ilona Kronberga šodienas diskusijā izteicās, ka kopumā šo noziedzīgo nodarījumu - seksuālās vardarbības pret bērniem - skaits nepieaug, spriežot, piemēram, pēc tiesu informatīvās sistēmas, tomēr arvien vairāk tiek ziņots par cietušajiem bērniem.

Saeimas Juridiskās komisijas deputāts Andrejs Judins (V) nekādā gadījumā nepieļauj, ka pedofilu skaits ir palielinājies, bet viņu noziegumiem un cietušajiem pievērstā uzmanība gan. Deputāts arī izteicās, ka problēma patlaban pastāv sistēmā un risinājums grozīt likumus nav vienīgais.

Jautājumā par šādu noziedznieku profilu Valsts probācijas dienestā tika norādīts, ka nav iespējams izveidot universālu dzimumnoziedznieka portretu, bet raksturīga esot viņu neprasme kontaktēties ar cilvēkiem, kā arī tas, ka viņi paši bērnībā ir cietuši no seksuālas vardarbības, bet "nevar likt visiem šiem noziedzniekiem vienādības zīmi".

Kronberga vēl piebilda, ka, ja no probācijas dienesta tiek prasīts, lai tas īsteno speciālas programmas seksuālo vardarbību veikušajiem noziedzniekiem, tad jādomā arī par šī dienesta resursiem.

Kā ziņots, Saeimas Juridiskā komisija otrdien atbalstīja likumprojektus, kas paredz noteikt bargākus sodus par seksuālo vardarbību pret bērniem. Komisija atbalstīja grozījumu projektus Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, kurus deputāti aicinās Saeimu nodot izskatīšanai parlamenta komisijās.

Augusta sākumā Tieslietu ministrijas (TM) vadītā ekspertu darba grupa vienojusies, ka turpmāk pie kriminālatbildības vajadzētu saukt arī tās personas, kuras nav ziņojušas par visiem smagiem dzimumnoziegumiem, kā arī palielināt soda mēru par vairākiem dzimumnoziegumu veidiem. Par 16 gadu vecumu nesasniegušas vai bezpalīdzības stāvoklī esošas personas pavešanu netiklībā cietumsods tiks palielināts no trīs uz pieciem gadiem, savukārt par pamudināšanu iesaistīties seksuālās darbībās cietumsods tiks palielināts no viena uz četriem gadiem.

Attiecīgi šiem nodarījumiem mainīsies klasifikācija, un tie būs smagi noziegumi, līdz ar to uz tiem attieksies visas normas par smagiem noziegumiem, piemēram, garāks noilguma termiņš, atbildība par neziņošanu.

Tāpat darba grupa atbalstīja, ka par pavešanu netiklībā un par pamudināšanu iesaistīties seksuālās darbībās jāparedz bargāks sods, ja šādas darbības veiktas ar mazgadīgo. Attiecīgi Krimināllikuma panti tiks papildināti ar kvalificējošu pazīmi - ja darbības veiktas ar mazgadīgo, par šādu noziegumu varēs piemērot septiņus gadus cietumā. Par pamudināšanu iesaistīties seksuālās darbībās varēs piemērot brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem.

Darba grupa arī vienojās, ka probācijas uzraudzība ir nosakāma kā obligāts papildsods par visiem noziegumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību un ir pagarināms probācijas uzraudzības piemērošanas termiņš līdz pieciem gadiem. Patlaban maksimālais probācijas uzraudzības laiks ir trīs gadi. Eksperti arī vienojās par kompromisu, ka dzimumnoziegumiem pret bērniem noilguma termiņu sāk rēķināt no brīža, kad persona sasniegusi 18 gadu vecumu.

Jau ziņots, ka jautājums par dzimumnoziegumiem aktualizējās pēc tam, kad Liepājas tiesa kādu tēvu un dēlu par netiklu darbību izdarīšanu ar mazgadīgo sodījusi ar piespiedu darbu. Gan valsts apsūdzības uzturētājs, gan apsūdzēto advokāts norādījis, ka sods ir adekvāts nodarījumam.

Svarīgākais