Miljonāru Jūliju Krūmiņu uz tiesu vedīšot ar varu

© F64

Rīgas apgabaltiesa tā dēvētajā Lemberga prāvā nolēma piemērot miljonāram Jūlijam Krūmiņam procesuālo piespiedu līdzekli – piespiedu atvešanu uz tiesu.

Tas nozīmē, ka ceturtdienas rītā pie uzņēmēja ieradīsies policijas patruļa un, ja miljonārs nebūs paguvis brīdināt īpašuma apsargus par savu prombūtni, viņš tiks nogādāts tiesas zālē Abrenes ielā 3.

Atbilstoši tiesas izsūtītajai pavēstei J. Krūmiņam vajadzēja ierasties tiesā pirmdien, taču, kā konstatēja tiesas sastāva priekšsēdētājs Boriss Geimans, J. Krūmiņš nebija nedz ieradies, nedz arī nosūtījis tiesai vēsti par neierašanās iemesliem. Procesa dalībniekiem tiesa vaicāja, kā rīkoties tālāk - nolasīt J. Krūmiņa iepriekš iesniegtos paskaidrojumus vai tomēr turpināt saukt miljonāru uz tiesas zāli.

Valsts apsūdzības uzturētāju grupas vadītājs prokurors Juris Juriss, kā jau ierasts, paziņoja, ka «nav pamata nenolasīt» J. Krūmiņa liecības pat «neatkarīgi no tā, aizstāvība to vēlas vai nevēlas. Jānolasa, un viss.»

Ventspils mēra Aivara Lemberga advokāte Irīna Kauke atgādināja, ka tiesa iepriekš tika paziņojusi, ka rakstveida liecības var nolasīt tikai Kriminālprocesa likuma 501. panta kārtībā. Ja: «Liecības sniedzējs nav klāt tiesas sēdē tāda iemesla dēļ, kas izslēdz iespēju ierasties tiesā, vai liecības sniedzējs izvairās no ierašanās tiesā, vai atsakās liecināt.»

A. Lembergs tiesai atgādināja, ka J. Krūmiņa liecības nevar nolasīt kaut vai tā iemesla dēļ, ka tajās ir pretrunas. Viņš uzsvēra, ka J. Krūmiņa liecībās nav atbilžu uz aizstāvības jautājumiem. A. Lembergs vērsa tiesas uzmanību uz neskaidro J. Krūmiņa statusu tiesvedībā. Pirmstiesas izmeklēšanā J. Krūmiņš figurēja kā cietušās SIA Mantess pārstāvis. Kad SIA Mantess īpašnieki savas daļas pārdeva, uzņēmums pārtapa par SIA T2Terminal. J. Krūmiņš automātiski pārstāja būt par kompānijas pārstāvi. Jaunā uzņēmuma vadība, veicot auditu, konstatēja, ka pretēji J. Krūmiņa apgalvojumiem tai nekādi zaudējumi nav nodarīti, un lūdza tiesu atcelt kompānijai cietušā statusu. Tiesa lūgumu noraidīja, bet J. Krūmiņš tiesvedībā palika kā figurants ar nenoteiktu statusu. Pēdējo reizi J. Krūmiņš t.s. Lemberga prāvā viesojās 2010. gada septembrī. Toreiz prokuroriem jautājumu klāsts ātri izsīka, turpretī aizstāvības puse paspēja tikai iesākt savu jautājumu uzdošanu. J. Krūmiņa pratināšana tika ātri pārtraukta, jo J. Krūmiņam bija jādodas uz Austrāliju, lai tur pirktu māju. Kā tiesai skaidroja pats miljonārs, māja viņam esot vajadzīga gadījumam, ja A. Lembergs pēc Saeimas vēlēšanām kļūs par premjeru. «Es baidos, ka Aivars Lembergs var nākt par premjeru. Lai es tad nebūtu Rīgā, es gribu Austrālijā māju nopirkt, ja. Dzīvošu tur,» skaidroja miljonārs, atbildot uz tiesneša B. Geimana jautājumu par to, kad tad viņš atkal varēs ierasties tiesā. «Es parasti ziemās atrodos izbraukumos. Es tagad atkal braukšu prom, teiksim, un būšu atpakaļ tikai kaut kur aprīlī,» stāstīja liecinieks. Kopš tā brīža tiesa J. Krūmiņam sūtījusi daudzas pavēstes, taču viņš tiesā tā arī nav rādījies. Reaģējot uz tiesas pūliņiem, J. Krūmiņš 2014. gada martā un šā gada aprīlī tiesai iesniedza paskaidrojumus, kuros norādījis, ka nevar tiesā ierasties veselības stāvokļa dēļ.

Kā uzsvēra A. Lembergs, atsauce uz slikto veselību nav traucēklis piedalīties dažādos publiskos saviesīgos pasākumos: «Ja palasīsiet presi, tas viss tur plaši aprakstīts. No tā ir saprotams, ka viņš ir vesels un pieskaitāms,» secināja A. Lembergs.

Tiesa atminējās, ka, lai arī J. Krūmiņam nosūtījusi vairākas pavēstes, tomēr ne reizi nav piemērojusi piespiedu atvešanu, respektīvi, visi līdzekļi vēl nav izmantoti. Tāpēc tika noraidīta prokuroru vēlme nolasīt J. Krūmiņa liecības.



Svarīgākais