Naudu C hepatīta ārstēšanai ieraksta protokolā

 
©F64

Valdība, lemjot par nākamā gada budžetu, pieņēmusi lēmumu 4,2 miljonus eiro novirzīt kompensējamo medikamentu apmaksai C hepatīta un HIV/AIDS pacientiem. Veselības ministrijā Neatkarīgajai apliecina, ka šāds Ministru kabineta lēmums ir zināms un pašlaik ministrija kopā ar Nacionālo Veselības dienestu veic ekonomiskos aprēķinus.

Jautājums par valsts kompensācijas apmēru C hepatīta ārstēšanai paredzētajām zālēm, inovatīvu medikamentu apmaksa, kā arī agrīnas ārstēšanas uzsākšana HIV pacientiem jau ilgstoši bijis pacientu nevalstisko organizāciju un valdības dienaskārtībā, taču līdz šim konkrēta lēmuma pieņemšana tika atlikta. Jūnijā, kad valdībai nācās apspriest, ko tā atbildēs vēstulē Saeimai par iespējām mainīt katastrofālo situāciju C hepatīta ārstēšanā, valdība vienkārši apstiprināja Veselības ministrijas vēstuli, nedodot nekādas cerības, ka nauda gan C hepatīta, gan HIV ārstēšanas izmaiņām atradīsies. Tomēr piepildījies premjerministres Laimdotas Straujumas teiktais, ka budžeta izskatīšanas gaitā par šo jautājumu varētu lemt. Informācija par to, ka tiks piešķirti 4 217 280 eiro abu pacientu grupu ārstēšanai, parādījās valdības sēdes protokolā.

Pašlaik C hepatīta pacientiem valsts kompensē ārstēšanās (medikamentu) izmaksas 75 procentu apmērā, taču visur Eiropas valstis kompensē simts procentus. Latvija ir palikusi pagaidām vienīgā valsts, kur ārstēšanos no infekcijas slimības, kas pietiekami ātri izplatās un neārstēta rada smagas sekas – aknu cirozi un aknu vēzi, neapmaksā pilnībā. Tāpēc daudzi pacienti, nespējot samaksāt 25 procentus medikamentu izmaksu, neuzsāk ārstēšanos vai pārtrauc to. Tāpat virkne Eiropas valstu jau uzsākušas izmantot jaunāko C hepatīta terapiju, kas nozīmē 95–100 procentu izārstēšanos (pašreizējā terapija izārstē tikai 50 procentus pacientu). Savukārt HIV pacientus uztrauc fakts, ka ārstēšana tiek uzsākta novēloti, proti, kad imūnsistēmas šūnu skaits nokrities līdz kritiskam līmenim (līdz 200 šūnām), kad cilvēka organisma spējas pretoties jebkādai slimībai ir sarukušas līdz minimumam, savukārt lielākoties pasaulē šos pacientus sāk ārstēt, kad šūnu skaits nokrities līdz 350–500 vai pat neskatās uz šūnu skaitu, bet gan kopējo cilvēka ar HIV veselības stāvokli. Latvijā šādu ārstēšanu ierobežojošo normu ieviesa krīzes gados, lai taupītu valsts naudu.

Ko šāds valdības lēmums nozīmē C hepatīta pacientiem, Veselības ministrija pagaidām konkrēti neatbild. Ar valdības lēmumu noteiktais finansējums paredzēts apakšprogrammā Kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksāšana, un to ir plānots novirzīt HIV inficēto pacientu ātrākas ārstēšanas uzsākšanai (no 350 imūnšūnām līdzšinējo 200 vietā). Prognozējot pacientu skaitu, kuri 2016. gadā varētu uzsākt terapiju, papildus nepieciešami 684 000 eiro. Atlikušie līdzekļi ir paredzēti C hepatīta esošās terapijas pieejamības uzlabošanai, palielinot kompensācijas apmēru, kā arī jaunās C hepatīta terapijas ieviešanai. «Pašlaik veicam aprēķinus par to, kādas ir iespējas gan paaugstināt valsts kompensācijas apmēru C hepatīta ārstēšanai pašreizējai terapijai, gan arī izskatīt iespēju iekļaut pacientiem ar noteiktām saslimšanas stadijām jaunākās paaudzes medikamentus,» Neatkarīgajai Veselības ministrijas pozīciju skaidro speciāliste Agnese Gusarova.

ZĀĻU KOMPENSĀCIJA

C hepatīta ambulatorai ārstēšanai nepieciešamo zāļu kompensācija tiek nodrošināta:

Kompensācijas apjoms

Beļģija 75%+25%*

Čehija 100%

Grieķija 98%+2%*

Horvātija 100%

Igaunija 100%

Lielbritānija 100%

Lietuva 100%

Nīderlande 100%

Norvēģija 100%

Serbi ja 100%

Slovākija 100%

Somija 100%

Spānija 100%

Turcija 100%

Zviedrija 100%

Šveice 90%+10%*

* Obligātās veselības apdrošināšanas iemaksas