Pārrēķinot pensiju, klāt nodoklis

© F64

«Esmu strādājošā pensionāre, kas saņem nelielu pensiju, un katru gadu izmantoju iespēju pensiju pārrēķināt, taču nesaprotu, kāpēc valsts tā attiecas pret pensionāriem un vēl no niecīgās pensijas atvelk nodokļus,» Neatkarīgajai jautā pensionāre Milda no Tukuma.

Pensionāre uzsver, ka viņa arī nodokli no algas maksā, turklāt no pirmā eiro, jo pensionāriem nav neapliekamā minimuma algai. Mildas kundze tikko pārrēķinājusi pensiju un bijusi nepatīkami pārsteigta, ka pensijai, kas pēc pārrēķināšanas sasniegusi 240 eiro, uzlikts nodoklis, turklāt par pensiju uzskata visu ienākumu, ko pensionārs saņem, ieskaitot arī pensiju piemaksu, savukārt, indeksējot pensijas, piemaksa tiek noskaitīta. «Brīdī, kad pensija jāpalielina, tad palielinājumu rēķina uz mazāku naudas summu, kad jāatvelk nodoklis, uz lielāku – vai tas ir taisnīgi?» vaicā pensionāre.

Labklājības ministrijas eksperti skaidro, ka saskaņā ar likumu ienākuma nodoklis ir nodoklis, ar kuru apliek personas gūtos ienākumus. Arī no pensijas ir jāmaksā ienākuma nodoklis. Lai saprastu, kāds pamats ir pensiju aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, jāņem vērā tas, ka uzkrājumi pensijai veidojas, izdarot sociālās apdrošināšanas iemaksu (agrāk sociālā nodokļa) maksājumus no tāda ienākuma, kas iepriekš nav bijis aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Vienlaikus likums Par iedzīvotāju ienākuma nodokli paredz arī noteiktus atvieglojumus, proti, ņemot vērā pensijas saņēmēju darbspēju samazināšanos un citus sociālos faktorus, pensiju saņēmējiem ir noteikta daudz lielāka ar nodokli neapliekamā summa (235 eiro mēnesī) nekā iedzīvotājiem darbspējas vecumā, kuriem neapliekamais minimums pašreiz ir 75 eiro mēnesī. Tādējādi pensijas (kopā ar piemaksu), kas nepārsniedz 235 eiro, ar nodokli netiek apliktas. Taču, ja pensija kopā ar piemaksu pārsniedz 235 eiro, tad no tās daļas, kas pārsniedz 235 eiro, ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli. Pensijas saņēmējiem ir tiesības deklarēt izdevumus par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu kā attaisnotos izdevumus.



Latvijā

Latvijā par 4% pieauguši izdevumi sociālajai aizsardzībai, 2023. gadā jau sasniedzot septiņus miljardus eiro. Tajā pašā laikā lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju nevar atļauties nodrošināt vismaz vienu no 13 pamatnepieciešamībām, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizoriskie dati.

Svarīgākais