Ar ienākumu nodokli neapliekamais minimums Latvijā – 75 eiro – šobrīd ir viens no knapākajiem Eiropas Savienībā un zemāks nekā pārējās Baltijas valstīs. Lai mazinātu jau daudzus gadus pastāvošo iedzīvotāju ienākumu nevienlīdzību Latvijā, Ministru kabineta (MK) komiteja vakar akceptēja Finanšu ministrijas (FM) iniciatīvu, sākot ar nākamo gadu ieviest diferencētu neapliekamo minimumu, proti, mazo algu saņēmējiem to palielināt, bet lielo algu pelnītājiem – pakāpeniski samazināt.
FM iesaka nākamgad mazo algu saņēmējiem (līdz 380 eiro mēnesī) neapliekamo minimumu noteikt 100 eiro mēnesī, bet strādājošajiem, kas saņem darba algu no 380 līdz 1000 eiro mēnesī, to pakāpeniski samazināt, līdz pie darba algas virs 1000 mēnesī neapliekamo minimumu noteikt pašreizējā līmenī, tas ir, 75 eiro mēnesī. 2017. gadā mēnesī piemērotais neapliekamais minimums mazajām algām tiktu palielināts līdz 115 eiro mēnesī, bet lielo algu saņēmējiem – samazināts līdz 60 eiro mēnesī. 2020. gadā mēnesī piemērotais neapliekamais minimums mazo algu saņēmējiem varētu sasniegt jau 160 eiro, bet lielo algu saņēmējiem tāds vispār netiktu piemērots.
Tiesa, mazo algu saņēmēji šīs iniciatīvas ieguvumus nesajutīs jau ar nākamā gada janvāri. FM iesaka to aprēķināt gada griezumā. Tas nozīmē, ka visu nākamo gadu tāpat kā līdz šim tiktu piemērots neapliekamais minimums 75 eiro mēnesī un tikai gada beigās VID, balstoties uz apkopotajiem datiem par personas ienākumiem, pārrēķinātu iedzīvotāju ienākuma nodokli, piemērojot diferencēto neapliekamo minimumu atkarībā no nopelnītā.
FM aprēķini liecina, ka strādājošais ar bruto darba algu 400 eiro mēnesī (bez apgādībā esošām personām) 2017. gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, no VID saņems nodokļa pārmaksu par 2016. gadu 66,7 eiro apmērā (5,56 eiro par katru mēnesi), bet 2021. gadā – 441,6 eiro par 2020. gadu (36,8 eiro par katru mēnesi).
Rīt šis jautājums tiks skatīts Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē.