FOTO: Latvijas pludmales "apsēdušas" medūzas

© Inese V. ‏@happ_inesss/ twitter

Sociālajos tīklos iedzīvotāji aktīvi ziņo par pludmalēs izskalotām medūzām, it īpaši Liepājas, Ventspils un Saulkrastu pludmalēs, kur nonākuši simtiem šo ūdens iemītnieku.

„Tas ir normāli,” stāsta Latvijas Dabas muzeja vecākais zoologs Edgars Dreijers. „Šajā laika periodā, kas ir vasaras beigas- augusts, septembris- medūzas, kas dzīvo Baltijas jūrā, savu dzīvi ir nodzīvojušas un pakāpeniski iet bojā. Līdz ar to jūra tās vienkārši izskalo krastā- līdzīgi kā aļģes vai gliemju čaulas. Tā ir pilnīgi normāla parādība un tā tas ir bijis katrtu gadu.”

Baltijas jūrā dzīvojošās medūzas ir Ausainās aurēlijas (Aurelia aurita), kuras ir cilvēkam pilnīgi nekaitīgas, informē Dreijers. Ja kādreiz Baltijas jūrā nākas saskarties ar šādu dzīvu medūzu un pieskarties tai, var rasties nepatīkamas sajūtas, kas līdzinās nātres dzēlienam. Savukārt bojā gājušās medūzas, kas izskalotas krastā, nav nekāds drauds cilvēka veselībai.

Ne Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD), ne Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāvjiem nav pieejamas ziņas par problēmām, kas cilvēkiem būtu radušās saskarē ar Ausainajām aurēlijām, kuras izskalotas Baltijas jūras krastā.

 

Latvijā

Novembris ir laiks, kad tumšie vakari un drūmās dienas jau atkal kļuvušas par ikdienas realitāti. Šajā periodā dabiskās saules gaismas trūkums un pelēcīgā atmosfēra var ietekmēt ne tikai emocionālo labsajūtu un kopējo garastāvokli, bet arī fizisko pašsajūtu. Lai veiksmīgāk tiktu galā ar tumšā perioda sagādātajiem izaicinājumiem, apdrošināšanas sabiedrība "Gjensidige" ir apkopojusi vairākus ieteikumus, ko papildina psihoterapeita Reiņa Lazdas rekomendācijas, kā saglabāt emocionālo līdzsvaru.