Seile atvainojusies pašvaldībām par sabojāto prieku Dziesmu svētkos

© F64

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile atvainojusies visām pašvaldībām, kuras to lūgušas, par sabojāto prieku XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos, aģentūrai LETA apliecināja Seiles pārstāve Ilze Salna.

 

Seile nosūtījusi atvainošanās vēstuli visām tām pašvaldībām, kuras vērsušās Izglītības un zinātnes ministrijā ar prasību atvainoties. Kopumā tās bija aptuveni 11 pašvaldības, sacīja Salna.

Kā aģentūra LETA uzzināja Olaines novada pašvaldībā, pašvaldība saņēmusi vēstuli no Seiles, kurā viņa Olaines novada iedzīvotājiem, svētku kolektīvu vadītājiem, dalībniekiem un to vecākiem pauž, ka "ir ļoti žēl par notikušo Latvijas Skolēnu XI dziesmu un deju svētkos" un viņa saprotot Olaines pašvaldības vēstulē pausto sarūgtinājumu.

"Kā izglītības un zinātnes ministre un tāpēc arī svētku rīcības komitejas vadītāja, es uzņemos politisku atbildību par XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumā Mežaparkā radušos ārkārtas situāciju un tam sekojošajiem notikumiem. Es atvainojos visiem, kuriem organizatoru rīcības dēļ svētku prieks tika sabojāts: skolēniem, skolotājiem, vecākiem, iesaistītajiem cilvēkiem pašvaldībās, skatītājiem," vēstulē pauda Seile.

Pašvaldība saņēma atvainošanos arī no Valsts izglītības satura centra (VISC). Tas savā vēstulē pateicās par atbalstu un atsaucību, izturību un pašaizliedzību, konstruktīvo kritiku un ierosinājumiem turpmākajam darbam.

"Izprotot svētku dalībnieku, pedagogu, vecāku un visas sabiedrības, kam rūp Dziesmu un deju svētku tradīcijas un nacionālās identitātes stiprināšana, sarūgtinājumu un vilšanos par oficiāli nenotikušo svētku dalībnieku gājienu kā ļoti nozīmīgu un neatņemamu svētku sastāvdaļu, Valsts izglītības satura centrs atvainojas par radušos ārkārtas situāciju un krīzes komunikācijas nepilnībām un vienlaikus izsaka cerību, ka Dziesmu un deju svētku tradīcija turpināsies un jaunā paaudze iesaistīsies kultūrizglītības un tradīcijas tālāknodošanas procesā," teikts iestādes vēstulē.

Kā ziņots, jūlijā Olaines novada domes priekšsēdētājs Andris Bergs (LSDSP) valsts augstākajām amatpersonām nosūtīja atklātu vēstuli, kurā prasīja publisku atvainošanos par vienlaikus it kā atceltu, bet reāli notikušu svētku gājienu, kas liedzis gājienā pārstāvēt Olaines novadu, aģentūru LETA informēja Olaines novada pašvaldības pārstāve Nataļja Tropkina.

"Svētdienas rīts Olaines novada pašvaldībai un novada iedzīvotājiem atnesa sarūgtinājumu svētku organizatoru un valsts amatpersonu nesaskaņotās un nekonsekventās rīcības dēļ. Olaines novada domes nostāju paužam priekšsēdētāja atklātajā vēstulē Valsts prezidentam Raimondam Vējonim (ZZS), Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai (V), Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (NA), izglītības un zinātnes ministrei Mārītei Seilei," skaidroja pašvaldības pārstāve.

"Uzskatām, ka nepieļaujami ir vienlaikus gaidīt atbildību no pašvaldības par dalību neoficiālajā gājienā un prasīt ievērot valstī pieņemtos lēmumus. Svētdienas rītā pašvaldība nebija saņēmusi oficiālu skaidrojumu par to, kādi īsti bija bērnu veselības problēmu cēloņi un vai tiks nodrošināta mūsu bērnu drošība gājiena laikā," vēstulē rakstīja Olaines novada domes priekšsēdētājs.

Tāpat Olaines novada dome pauda uzskatu, ka situācija, kad oficiāli gājiens ir atcelts, taču tajā piedalās Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un svētku izpilddirektore Agra Bērziņa, no kuras kā valsts amatpersonas saņemta ziņa, ka gājiens nenotiek, ir absurda, un "tā ir liela necieņa pret mūsu novada svētku dalībniekiem, viņu pedagogiem, vecākiem un pārējiem sabiedrības locekļiem, kuri respektēja rīcības komitejas, kura pārstāv valsti, lēmumu, kā arī pret valsti kopumā".

"Mūsuprāt, aicinājums doties gājienā, kas izskanēja televīzijā tiešraides laikā, sniedza signālu sabiedrībai, ka kopumā valsts līmenī pieņemtos lēmumus, tai skaitā lēmumu, kuru šajā konkrētajā situācijā pieņēmusi rīcības komiteja kopā ar izglītības un zinātnes ministri Mārīti Seili, drīkst neievērot un pārkāpt," vēstulē skaidrojis Bergs.

Kā ziņots, līdzīgi Olaines pašvaldības vadībai, arī Baldones novada domes priekšsēdētāja Karina Putniņa ("Reģionu alianse") un Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") bija nosūtījuši līdzīga satura vēstules izglītības un zinātnes ministrei un XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīcības komitejai atklātu vēstuli, kurā prasa atvainoties visiem novadiem, kas nepiedalījās gājienā.

Iepriekš jau ziņots, ka sestdienas, 11.jūlija, vakarā, kad Mežaparka estrādē notika XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājums, daudziem dziedātājiem kļuva slikti un viņi paģība. Mediķi slimnīcā nogādāja 17 bērnus. Ņemot vērā minēto, izglītības un zinātnes ministre naktī nolēma atcelt nākamajā dienā paredzēto svētku gājienu, tomēr realitātē gājiens notika un dalībnieki tajā devās brīvprātīgi.

Svarīgākais