Ļaus atpazīt likumīgas interneta aptiekas

© Logo

Eiropas ekonomiskās zonas valstīs, tostarp Latvijā, ir ieviests vienots logo visām licencētajām aptiekām, kuras piedāvā iegādāties zāles internetā. Latvijā tikai sešām aptiekām ir atļauja zāles izplatīt arī internetā.

Logo ir izveidojusi Eiropas Komisija, lai palīdzētu iedzīvotājiem pazīt likumīgus tiešsaistes zāļu tirgotājus un pasargātu no viltotu zāļu iegādes. Vienoto logo veido četras krāsu joslas, zem kurām ir tās valsts karoga attēls, kurā interneta aptieka ir reģistrēta, un teksts Spiediet šeit, lai pārbaudītu, vai šī tīmekļa vietne darbojas likumīgi. Klikšķinot uz logo aptiekas tīmekļa vietnē, pacienti tiek novirzīti uz nacionālās zāļu aģentūras, Latvijā – Zāļu valsts aģentūras, tiešsaistes reģistru, kurā norādītas visas valstī likumīgi strādājošās interneta aptiekas.

«Internetā piedāvātās iespējas katru dienu kļūst arvien plašākas, tai skaitā palielinās arī iespējas iegādāties medikamentus dažādu valstu tīmekļa vietnēs,» norāda Zāļu valsts aģentūras direktore Inguna Adoviča. Tieši interneta tirdzniecībā no tādām vietnēm, kam nav nekādas saistības ar zāļu legālu izplatīšanu, iespējamība iegādāties viltotas zāles ir ļoti augsta. Vienota logo ieviešana tiešsaistes zāļu tirgotājiem ir notikusi saskaņā ar Eiropas Savienības viltoto zāļu direktīvu. Šīs direktīvas mērķis ir novērst viltoto zāļu nokļūšanu legālajā piegādes ķēdē un nonākšanu pie pacientiem, stiprinot kontroles mehānismus.

I. Adoviča skaidro, ka viltotas zāles ir tādas, kurās ir sliktas kvalitātes vai nepareizas devas sastāvdaļas, tādas, kuras ir nepareizi marķētas attiecībā uz izcelsmi un identitāti vai kurām ir viltots iepakojums, neatbilstošas sastāvdaļas, mazākas vai lielākas aktīvo vielu devas. «Lielākais posts, ko šādu zāļu lietošana var radīt, ir tas, ka zālēm nav gaidītās iedarbības, tās var izraisīt neparedzētas blakusparādības, kā arī var būt nesaderīgas ar zālēm, kuras pacients jau lieto, un tā radīt veselībai bīstamas situācijas,» saka Zāļu valsts aģentūras vadītāja.

Latvijas aptiekas internetā drīkst izplatīt tikai Latvijas Zāļu reģistrā iekļautās bezrecepšu zāles. Zāļu valsts aģentūras informācija liecina, ka no visām 823 Latvijā licencētajām aptiekām tikai sešām ir licence bezrecepšu zāļu izplatīšanai, izmantojot internetu. Informācija par likumīgiem zāļu tirgotājiem internetā Eiropas Savienībā, kā arī Norvēģijā, Islandē un Lihtenšteinā ir pieejama Eiropas Zāļu aģentūras mājaslapā.

Kā Latvijas pircējam saprast, vai ārvalstu interneta aptieka ir legāla un ar licenci? Zāļu valsts aģentūras speciāliste Egita Diure Neatkarīgajai norāda, ka citās Eiropas valstīs tiešsaistes aptiekām jābūt tādam pašam logo, bet ar tās valsts karodziņu un uzrakstu nacionālajā valodā un saiti, kur publicēts valstī licencēto aptieku saraksts.



Latvijā

Laikā, kad populācija noveco lēnāk un pat oficiāli pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem cilvēks līdz 65 gadu vecumam skaitās jauns, problēmas ar medicīniskajām manipulācijām reto slimību ārstēšanā kļūst arvien lielākas. Par to TV24 raidījumā “Ārsts atbild” stāsta RSU profesors, Skrides Sirds klīnikas galvenais ārsts Ainārs Rudzītis.

Svarīgākais