No janvāra ar aktīvu darbošanos vides izglītības jomā Latvijas Dabas aizsardzības pārvaldē sākušas darbu divas brīvprātīgās – Morgana (Morgane Souche) no Francijas un Žanīna (Janine Turner) no Vācijas.
Abas brīvprātīgās ir izglītojušās vides aizsardzības un vides pārvaldības jomās – Morgana vairāk specializējusies bioloģiskās daudzveidības un ūdens ekoloģijas jautājumos, savukārt, Žanīna studējusi ainavu monitoringu un aizsardzību.
Patlaban brīvprātīgās darbojas Dabas aizsardzības pārvaldes centrālajā administrācijā – Siguldā un strādā pie 2010. gada simbolu metodiskā materiāla un Mitrāju dienas programmas izstrādes, izglītojoša semināra organizēšanas par klimata izmaiņām un aktīvi palīdz arī citās jomās. Plānots, ka tuvākajā laikā brīvprātīgās līdzdarbosies Starptautiskajam Bioloģiskās daudzveidības gadam veltīto pasākumu īstenošanā Dabas aizsardzības pārvaldē, kā arī palīdzēs Gaujas nacionālā parka (Gaujas NP) administrācijas un fonda darbiniekiem dažādu aktivitāšu īstenošanā, tostarp palīdzot Līgatnes dabas taku un Gūtmaņalas Apmeklētāju centros. Paralēli abas brīvprātīgās apgūst arī latviešu valodas prasmes un iepazīst latviešu kultūru.
Brīvprātīgās ir entuziasma pilnas, lai īstenotu savas iniciatīvas, kuru ietvaros plānots izveidot sadraudzību starp Gaujas NP Jaunajiem reindžeriem un Lejas Oderas nacionālā parka Jaunajiem reindžeriem (Vācija), kā arī noorganizēt izglītojošu ekskursiju dabā Liepājas Dienas centra bērniem. Paredzēts, ka brīvprātīgās dosies palīdzēt un iesaistīties aktivitātēs arī citviet īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Latvijā.
Brīvprātīgais darbs Dabas aizsardzības pārvaldē tiek realizēts Eiropas Savienības programmas „Jaunatne darbībā” apakšprogrammas „Eiropas brīvprātīgais darbs” projekta „Es piedalos 2” ietvaros, sadarbībā ar koordinējošo organizāciju „Cerību spārni”.
Dabas aizsardzības pārvaldes mērķis, realizējot projektu, ir sekmēt brīvprātīgo iesaistību Latvijas vides aizsardzības organizāciju darbā, tādējādi atvieglojot to ikdienas darbu un ieviešot organizācijā jaunas iniciatīvas. Aprīlī plānots organizēt izglītojošu semināru Dabas aizsardzības pārvaldes teritoriālo struktūrvienību – nacionālo parku un rezervātu darbiniekiem par brīvprātīgā darba nozīmi īpaši aizsargājamo dabas teritoriju saglabāšanā un brīvprātīgo integrēšanu organizācijās ar mērķi nākotnē veicināt brīvprātīgo kustības izplatību vides aizsardzības nozarē, tādējādi sekmējot vides aizsardzības mērķu sasniegšanu. Plānots brīvprātīgo uzņemšanu Dabas aizsardzības pārvaldē un tās struktūrvienībās veicināt arī turpmāk.
Brīvprātīgie no Eiropas - Latvijas nacionālajos parkos
2007. gadā brīvprātīgā darba veicēju uzņemšanu no dažādām Eiropas valstīm (Spānijas, Portugāles, Vācijas un Francijas) ES projekta „Eiropas brīvprātīgais darbs” ietvaros uzsāka Gaujas nacionālā parka administrācija. Kopš 2007. gada Gaujas NP administrācija uzņēmusi četrus brīvprātīgos, kas devuši nozīmīgu ieguldījumu teritorijas sakopšanā, infrastruktūras uzturēšanā, Apmeklētāju centru darbības nodrošināšanā, kā arī vides izglītības veicināšanā. Savukārt, 2008. un 2009. gadā brīvprātīgos no Spānijas, Polijas, Portugāles un Vācijas uzņēmusi arī Ķemeru nacionālā parka administrācija. Brīvprātīgie aktīvi iesaistījušies Ķemeru NP informācijas centra darbā, veikuši apmeklētāju uzskaiti tūrisma objektos, palīdzējuši biotopu apsaimniekošanas darbos, kā arī piedalījušies vairākos vides izglītības pasākumos.
Projekts „Es piedalos 2” finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.