Dimants apstrīdējis lēmumu par atbrīvošanu no NEPLP

© F64

Bijušais Nacionālās elektroniskās plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītājs Ainārs Dimants Administratīvajā rajona tiesā pārsūdzējis Saeimas lēmumu par viņa atbrīvošanu no amata, liecina Dimanta pieteikums tiesai.

 

Pieteikumā tiesai Dimants raksta, ka Saeima ir pieņēmusi lēmumu, pārkāpjot vairākas procesuālās tiesību normas.

"Tā rezultātā Saeima ir pieņēmusi nepamatotu lēmumu, kurā nav norādīts ne faktu uzskaitījums, ne pamatojums, ne ietvertas citas administratīvā akta obligātās sastāvdaļas," pieteikumā raksta Dimants, norādot, ka šādā veidā viņa tiesības un tiesiskās intereses ir prettiesiski aizskartas, kas ir pamats pieteikuma iesniegšanai tiesā.

Dimants tiesā pilnībā pārsūdz Saeimas lēmumu kā nelabvēlīgu prettiesisku administratīvo aktu un lūdz tiesu atcelt Saeimas 8.jūlija lēmumu par viņa atbrīvošanu no amata.

Dimants pieteikumā tiesai raksta, ka saskaņā ar likumu Saeima var atbrīvot NEPLP locekli no amata tad, ja persona atstāj amatu pēc paša vēlēšanās, persona mēneša laikā neattaisnoti nav piedalījusies NEPLP darbā, tajā skaitā nav apmeklējusi vairāk nekā pusi no NEPLP sēdēm vai ilgāk par sešiem mēnešiem pēc kārtas slimības vai citu iemeslu dēļ nespēj pildīt amata pienākumus, kā arī tad, ja ir konstatēti tādi normatīvajos aktos noteikti apstākļi, kas liedz attiecīgajai personai būt par NEPLP locekli.

Pieteikumā Dimants norāda, ka likums neparedz iespēju ievēlēt vai atbrīvot no amata NEPLP locekli, pamatojoties uz jebkādiem citiem kritērijiem vai apsvērumiem, tostarp politiskiem apsvērumiem.

"Būtiski ir atzīmēt, ka likumā nav ietverti subjektīvi kritēriji. NEPLP loceklim nav nepieciešama Saeimas uzticība, bet Saeima nedrīkst ievēlēt vai atbrīvot no amata NEPLP locekli, pamatojoties uz iekšējās vai politiskās pārliecības kritērijiem. Saeimas rīcības brīvība šādā nozīmē ir ierobežota. NEPLP loceklim ir jāatbilst likumā noteiktajām prasībām un Saeima var atbrīvot viņu no amata vienīgi likumā noteiktos gadījumos, pamatojoties uz kādu no likuma normām," pieteikumā raksta Dimants.

Pieteikumā tiesai norādīts, ka Saeimas 8.jūlija lēmums nesatur konkrētu pamatojumu un tajā nav ietverti jebkādi lietderības apsvērumi. Dimants arī norāda, ka Saeimas lēmumā nav ietverts viņa viedoklis, jo Saeima nemaz nav devusi viņam iespēju pienācīgi paust savu viedokli, kā to paredz Administratīvā procesa likums.

Kā ziņots, iepriekš "Vienotības", Zaļo un zemnieku savienības, Latvijas Reģionu apvienības un partijas "No sirds Latvijai" līderi rosināja četru NEPLP locekļu atlaišanu. Iesniedzēji kritizēja, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz "Radio Skonto plus" programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājusi Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.

Politiķi atsaucās arī uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija 2.jūlijā atbalstīja lēmumprojektu par NEPLP vadītāja Dimanta atbrīvošanu no NEPLP locekļa amata, bet 8.jūlijā Saeima nolēma no amata atbrīvot NEPLP vadītāju Dimantu. Saeima noraidīja priekšlikumus par NEPLP trīs locekļu - Daiņa Mjartāna, Aijas Dulevskas un Ivara Zviedra - atbrīvošanu no amata.

 

Svarīgākais