Pretēji Triatel paustajām prognozēm par 2G un 3G (GSM) tīklu iespējamo slēgšanu tuvākā nākotnē, Latvijas mobilo sakaru operatori un amatpersonas kategoriski noraida šādu scenāriju. GSM tīkls Latvijā darbošoties vēl vismaz piecus gadus.
Mobilo telefonu standarts GSM, kas šobrīd nodrošina 2G un 3G tīklu, sāka darboties 1991. gadā Somijā. 1995. gadā Latvijā šo tīklu ieviesa Latvijas mobilais telefons (LMT) līdztekus tobrīd esošajam NMT jeb 1G tīklam. 2002. gada beigās 1G tīklu atslēdza. Telekom Baltija (Triatel) valdes priekšsēdētājs Viktors Topors tieši šādu likteni tuvākā laikā paredz arī 2G un 3G tīklam.
«Pēc tirgus analītiķu domām, populāro GSM tīklu – 2G un 3G – slēgšana masveidā sāksies jau pēc diviem četriem gadiem: vispirms Amerikā un Āzijā, pēc tam arī Eiropā, kur kavēšanos skaidro ar ekonomiskās krīzes sekām. Atbrīvoto frekvenču – 900 MHz un 2100 MHz – resursus pārdalīs 4+ paaudzes (LTE-A) tīkliem. Tā rezultātā plānots, ka paplašināsies 4+ tīkla frekvenču spektrs, turklāt VoLTE (Voice over LTE) balss pakalpojumi būs pieejami visās LTE frekvencēs,» Neatkarīgajai sacīja V. Topors. Viņš pauda arī bažas, ka 2. un 3. paaudzes GSM tīklu slēgšana atstās ļoti būtisku ietekmi uz M2M (machine-to-machine) tirgu un visu veidu gudrajām ierīcēm: tajās, kā uzsvēra V. Topors, pašreiz izmanto mirstošo GSM standartu. «Jo īpaši tas attiecas uz gudrajiem skaitītājiem kā visizplatītāko produktu. Tos būs nepieciešams vai nu nomainīt, vai modernizēt, aizstājot ar atbilstošu cita mobilā standarta modeli. Latvijas apstākļos tās būs kopumā desmitiem miljonu eiro izmaksas. Tāpēc šajā kontekstā mans ieteikums: pagaidām īpaši nesteigties ar gudrajiem skaitītājiem,» teica V. Topors.
Šīs bažas kategoriski noraida Sadales tīkls, kurš sekmīgi uzstāda viedos elektrības skaitītājus. «A/s Sadales tīkls uzstādītie viedie elektroenerģijas skatītāji izmanto modemus, kuri atbalsta visas mobilo sakaru operatoru Latvijā izmantotās datu pārraides tehnoloģijas – 2G, 3G un arī 4G, tādēļ GSM sakaru tīklu slēgšana neietekmēs viedo elektroenerģijas skaitītāju rādījumu nolasīšanu.
Sadales tīkls nepārtraukti seko līdzi tehnoloģiju attīstības tendencēm, vērtē Eiropas sadales sistēmas operatoru pieredzi un savā darbā ievieš ilgtspējīgus risinājumus,» Neatkarīgajai sacīja Sadales tīkla komunikācijas speciāliste Tatjana Smirnova.
Savukārt mobilo sakaru operatori un amatpersonas noraida 2G un 3G tīkla atslēgšanu tuvākajā laikā. «Triatel izteikumi ir uzskatāmi par konkrētā komersanta individuālo viedokli par iespējamo jauno tehnoloģiju attīstību un ietekmi uz esošajām tehnoloģijām. Ņemot vērā jauno tehnoloģiju attīstības tempus un mobilo operatoru plānotos pasākumus 4G attīstībā, Triatel izteiktie apsvērumi ir pārāk radikāli gan no to iestāšanās veida, gan no termiņiem. Līdz šim neesam saņēmuši informāciju no GSM operatoriem, kas tiešā vai netiešā veidā varētu liecināt par iespējamo Triatel scenārija īstenošanos,» Neatkarīgajai sacīja Satiksmes ministrijas sabiedrisko attiecību speciālists Rolands Rumba.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Komunikāciju nodaļas vadītāja Inese Krūmiņa Neatkarīgajai uzsvēra, ka elektronisko sakaru tirgus regulēšana notiek tehnoloģiski neitrāli, radot mobilo sakaru operatoriem apstākļus, lai sniegtu pakalpojumus atbilstoši pastāvošajam pieprasījumam. Arī pēc viņas teiktā, šobrīd ir pāragri izdarīt secinājumus par 2G un 3G tīklu masveidīgu slēgšanu jau pēc diviem gadiem.
Viedokļi
Elīna Lidere, LMT preses sekretāre:
– Vismaz tuvākos piecus gadus šis jautājums nav dienaskārtībā. Turklāt 4G tīklā šobrīd vēl nav pieejama balss pārraide un ne visiem iedzīvotājiem ir 4G telefoni.
Aleksandrs Beļajevs, Bite Latvija tīkla inženieris:
– Tuvākajos piecos gados Latvijā noteikti neslēgs GSM tīklu, jo no šīs tehnoloģijas ir atkarīgi vairāki telekomunikāciju tirgus segmenti. Lai arī pēdējos gados vērojama aktīva pārslēgšanās uz 3G un 4G tīklu, vēl joprojām ir ievērojams skaits klientu, kuri savā ikdienā izmanto GSM jeb 2G ierīces. Mobilās ierīces patērētāji izvēlas atbilstoši saviem paradumiem, piemēram, gados vecāki klienti, kuriem nav nepieciešams internets, visdrīzāk arī nākotnē paliks pie tā sauktajiem parastajiem telefoniem. Šai klientu kategorijai ir svarīgas telefona pamatfunkcijas – tikai zvani un īsziņas. Ar GSM tīklu saistīti arī machine-to-machine pakalpojumu izmantotāji, kas izmanto GSM tehnoloģiju. Lai ieviestu jaunākās paaudzes risinājumus, piemēram, 3G vai 4G, viņiem būtu jāmaina iekārtas, kas ir dārgs process, kas mērāms vairākos miljonos eiro.
GSM tīkls ir nozīmīgs arī viesabonēšanas klientiem, kuriem ir 2G tālruņi, līdz ar to operatoriem ir jāpiedāvā pakalpojums, kas der klientiem ar dažādām mobilajām ierīcēm, tajā skaitā tā sauktās vecākās paaudzes telefoniem.