Vēstnieks apstiprina prokuroru viesošanos Ženēvā

© Scanpix

Latvijas Republikas vēstnieks un pastāvīgais pārstāvis ANO Raimonds Jansons Neatkarīgajai apstiprināja, ka šā gada martā Ģenerālprokuratūras prokurori bijuši Ženēvā un savām vajadzībām izmantojuši pārstāvniecības telpas. Sīkākus komentārus, ar kādām personām prokurori tikušies un par ko runājuši, diplomāts nesniedz.

Šā gada maijā Rīgas apgabaltiesā tā dēvētajā Lemberga prāvā liecības sniedza Francijā dzīvojošs holandiešu izcelsmes advokāts Jans Gerards de Lints. Viņš tiesai paziņoja, ka šā gada martā viesojies mūsu valsts pārstāvniecībā ANO Ženēvā, kur ticies ar diviem prokuroriem - Māri Urbānu un Juri Jurisu. J. G. de Lints tiesai apgalvoja, ka šo tikšanos organizējusi Šveices advokāta Rudolfa Meroni sekretāre. Tikšanās laikā advokāts no prokuroriem saņēmis angliski iztulkotas savas 2008. gadā Vīnē sniegtās liecības. Prokurors J. Juriss solījis J. G. de Lintam drošības garantijas, ja liecinieks ieradīsies Rīgas apgabaltiesās liecināt to pašu, ko 2008. gadā.

Līdz šim nebija dzirdēts, ka Latvijā prokurori dodas ciemos pie lieciniekiem ar izdrukātām pirmstiesas izmeklēšanas laikā sniegtām liecībām. Nav dzirdēts arī, ka prokurors kādam lieciniekam būtu solījis nodrošināt izmaksu ziņā dārgo liecinieka transportēšanu un apsardzi, izņemot gadījumus, kad lieciniekam piemērota speciālā procesuālā aizsardzība. J. G. de Lintam tāda nav piemērota. Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers Neatkarīgajai noliedza, ka prokuratūra būtu apmaksājusi J. G. de Lintam dārgos drošības pakalpojumus. Arī J. Juriss noliedza, ka viņš privāti būtu tos apmaksājis.

Lai noskaidrotu, kurš melo un kur slēpjas patiesība, Neatkarīgā soli pa solim cenšas noskaidrot, vai starp prokuroru, mantas glabātāju R. Meroni un J. G. de Lintu nav noticis darījums, kuru varētu dēvēt arī par liecību pirkšanu.

Vēstniekam R. Jansonam Neatkarīgā rakstiski vaicāja, vai patiesi martā šāda tikšanās misijā Ženēvā ir notikusi; vai telpas pārstāvniecībā pasūtīja Ģenerālprokuratūra oficiāli, vai to darīja prokurori privāti, vai R. Meroni sekretāre arī piedalījās sarunās ANO pārstāvniecībā Ženēvā; vai par telpu īri tika samaksāts; cik ilgi notika pieminētā tikšanās; vai šajās sarunās piedalījās arī kāds no diplomātiem; cik bieži prokurori izmanto misijas telpas savu darījumu kārtošanai.

Uz šiem un citiem precizējošiem jautājumiem vēstnieks atbildēja: «Atbildot uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem par Latvijas Ģenerālprokuratūras pārstāvju darba tikšanos Latvijas Pastāvīgajā pārstāvniecībā ANO Ženēvā 20. martā, informēju, ka Ģenerālprokuratūras pārstāvju vēlme organizēt darba tikšanos pārstāvniecības telpās iepriekš tika saskaņota ar mani. Latvijas valsts institūcijas, kad to darbiniekiem īslaicīgi ir nepieciešamas telpas viņu komandējumu ietvaros, dodoties uz darba sanāksmēm starptautiskajās organizācijās, semināriem, konferencēm vai citām vizītēm, nereti lūdz iespēju īslaicīgi izmantot pārstāvniecības telpas. Maksa par šādu atbalstu valsts institūcijām to funkciju nodrošināšanai netiek prasīta. Lūgumus viesoties pārstāvniecībā dokumentu sastādīšanai un izdrukāšanai, bezvada interneta izmantošanai, tikšanās organizēšanai ar sadarbības partneriem valsts amatpersona izsaka gan mutiski, gan rakstiski. Pārstāvniecības darbinieki informāciju par šīm viesošanās reizēm neapkopo un tajās nepiedalās. Ģenerālprokuratūras pārstāvju viesošanās pārstāvniecībā šī gada martā līdz šim ir bijusi vienīgā viesošanās reize manas kadences laikā kopš 2011. gada.

Daļa Jūsu jautājumu skar iespējamos pārstāvniecības kontaktus ar R. Meroni un viņa sekretāri. Informēju, ka pārstāvniecībā šādas personas nav vērsušās un pārstāvniecība nav sniegusi šīm personām jebkādus pakalpojumus. Man nav pazīstamas Jūsu nosauktās personas.»

Jāatgādina, ka J. G. de Lints uz liecību sniegšanu Rīgas apgabaltiesā šā gada maijā ieradās lepnā Mercedes S klases automašīnā, kuru pavadīja miesassargu automašīna Toyota Land Cruiser. Tā kā uz J. G. de Lintu pavadošās automašīnas bija rakstīts «www.mastersecurity.lv», Neatkarīgajai neradās grūtības noskaidrot, cik šāds pakalpojums maksā. SIA Master Security biroja darbinieks laipni izskaidroja aptuvenās cenas, ar piebildi, ka galējā cena atkarīga no pavadāmās personas statusa un briesmām, kas viņu apdraud. Ņemot vērā to, ka J. G. de Lints liecības Rīgas apgabaltiesā sniedza divas pilnas darba dienas, Neatkarīgā sarēķināja, ka kopējās J. G. de Linta apsardzes un transporta izmaksas ir vismaz 3000 eiro. Tas ir pietiekami liels materiālais labums, ar kuru iespējams mudināt personu veikt noteiktas darbības. Nenoskaidrots joprojām jautājums, kurš apmaksājis J. G. de Lintam ceļa izdevumus no Francijas līdz Rīgas apgabaltiesai. Liecinieks tiesā apgalvoja, ka neviens neesot apmaksājis un viņš cerot, ka izdevumus viņam apmaksāšot Rīgas apgabaltiesa. Neatkarīgā pirms mēneša noskaidroja, ka Rīgas apgabaltiesā neviens ar lūgumu apmaksāt J. G. de Lintam ceļa izdevumus nav vērsies.



Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais