Gobzems vēršas tiesā pret Strautmani

© f64

Zvērināts advokāts Aldis Gobzems šodien iesniedzis prasību tiesā pret žurnālisti un Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) Ētikas komisijas locekli Baibu Strautmani saistībā ar viņas izteikumiem sociālajā tīklā "Twitter", kuros, pēc advokāta domām, viņam piedēvēta homoseksualitāte.

Advokāts lūdz tiesu atzīt par prettiesisku Strautmanes rīcību, publicējot "Twitter" savstarpējā kontekstā saistītus ierakstus, kas izdarīti 22.jūnijā un nepārprotami norāda uz viņa seksuālo orientāciju un ģimenes dzīves nomelnošanu. Tāpat Gobzems lūdz tiesu atzīt žurnālistes rīcību par homofobisku - uz seksuālās orientācijas pamata - naida runu pret viņu un viņa ģimeni, kā arī atzīt, ka Strautmane ir pārkāpusi Gobzema un viņa ģimenes tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību.

Vēl advokāts lūdzis tiesu atzīt, ka Strautmane ar saviem ierakstiem "Twitter" ir aizskārusi viņa un viņa ģimenes godu un cieņu, kā arī uzlikt par pienākumu Strautmanei atvainoties Gobzemam, publicējot "Twitter.com" un visiem oficiāli reģistrētajiem plašsaziņas līdzekļiem nosūtītā rakstveida paziņojumā šāda satura atvainošanos: "Atvainojos Aldim Gobzemam un viņa ģimenei par homofobisku naida runu. Tā ir necienīga Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas komisijas locekles rīcība."

Gobzems norādīja, ka minētais jautājums ir principa un taisnības lieta un konkrētajā gadījumā prasība tieši tādā formā, proti, bez mantiskas piedziņas, bet uzliekot par pienākumu atvainoties, ir tāpēc, ka "šai bagātnieku ģimenes pārstāvei naudas prasījums nebūtu ar tādu audzinošu raksturu kā pienākums nosūtīt visiem žurnālistiem atvainošanos, jo visatļautībai ir zināmas robežas". Gobzems pauž, ka gadījumā, ja viņš šajā situācijā nerīkotos un kādreiz viņa ģimene viņam jautātu, kāpēc viņš nerīkojās, tad viņam nebūtu, ko atbildēt.

Kā ziņots, iepriekš Gobzems bija vērsies LŽA, lūdzot izvērtēt Strautmanes atbilstību amatam. Gobzems sarunā ar aģentūru LETA uzsvēra, ka viņš "izdarīs visu", kas viņa spēkos, lai Strautmane vairs nebūtu Ētikas komisijā. 22.jūnijā Strautmane sociālajā vietnē "Twitter" ierakstīja: "Koroče, mani šķebina, kad PDz skatos bildes, kā vispārzināms gejs precas ar meiteni, lai būtu "tikumīgs" Latvijā…" Minētais vēstījums bija daļa no plašākas virtuālās sarunas, no kuras noprotams, ka ieraksts veltīts tieši Gobzemam. Cita starpā Strautmane sarakstē arī vēstīja: "Visu šo svētulīgo murdulēšanu ar mērķi pakļaut medijus varētu kārtīgi patraucēt visu ziņu cilvēki, saņemoties iznākt no skapja. (...) Ziņu dienestos strādā cilvēki, kas nāk ar savu pieredzi. Ja esi gejs, kas neatzīstas, tu kropļo bildi, ko saņem auditorija."

"Konkrētais ieraksts "Twitter" bija apzināti vērsts uz to, lai aizskartu mani un manu ģimeni. Šāda persona nav cienīga ieņemt konkrēto amatu, ja rīkojas absolūti neētiski, - nav nozīmes, vai ieraksts veikts sociālajā tīklā vai rakstā," skaidro advokāts, pieņemot, ka Strautmane ir Ētikas komisijas vadītāja, lai gan viņa šādu amatu neieņem.

Savā vēstulē asociācijai Gobzems norādīja, ka Strautmane ir LŽA Ētikas komisijas vadītāja, papildinot, ka, ieņemot šo amatu, "nav uzskatāma par mājsaimnieci, bet amatpersonu, kas reprezentē konkrētu profesiju. Strautmanes rīcība rada viedokli par visiem Latvijas žurnālistiem, jo, ja jau Ētikas komisijas vadītāja var atļauties klaji nicinošus, citu cilvēku ģimeni aizskarošus apvainojumus, tad ir pamats uzskatīt, ka šāda rīcība atbilst žurnālista ētikai. Manuprāt, tas ir nepieņemami", rezumēja advokāts.

Strautmane aģentūrai LETA noliedza, ka būtu ko teikusi tieši par konkrēto advokātu: "Par Gobzemu es vispār neko neesmu teikusi, ja tā rūpīgi paskatās. Tas, ka Gobzemam liekas vai kādam citam liekas kaut kas, tad tā varētu būt viņu problēma."

"Es laikam pašlaik neko nekomentēšu, tāpēc, ja interesē izteikumu iemesli, tad tas viss ir atrodams, paskatoties to, kā šī saruna sociālajā tīklā "Twitter" ir virzījusies," sacīja Strautmane.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais