Maldīga informācija samulsinājusi daudzus pensionārus, kuri Neatkarīgajai lūdz skaidrojumu, vai patiešām valdība un Saeima ir atcēlusi indeksāciju. Nē, pensiju indeksācija nav atcelta un joprojām likuma normas par ikgadēju pensiju pārskatīšanu ir spēkā. Tomēr, ņemot vērā, ka nākamā gada budžets vēl nav sagatavots, konkrēti pateikt, kāda šī indeksācija būs nākamgad, pagaidām vēl nevar, bet pat politiskajās diskusijās nav pieļauta doma, ka to varētu atcelt.
Situācija ap pensiju likuma izmaiņām mainās pa dienām, lēmumi tiek atcelti, grozīti, un notiek arī vienošanās par kompromisa risinājumiem. Pēc otrdienas Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas lēmuma – nevirzīt tālāk izskatīšanai Saeimā priekšlikumus, kuri paredzēja sākt krīzes laikā piešķirto pensiju pārrēķinu jau 2016. gadā, opozīcija pieteica protesta akciju, taču vēlā otrdienas vakarā notika sarunas par iespējamu kompromisu, ko atbalstītu gan pozīcijas, gan opozīcijas deputāti, kā rezultātā trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisija pieņēma vēl vienu grozījumu likumā Par valsts pensijām, paredzot, ka krīzes laikā piešķirtās pensijas tiks pārrēķinātas no nākamā gada, bet kuras un kad – par to būs jāvienojas atkarībā no budžeta iespējām. Pēc Neatkarīgās rīcībā esošās informācijas, pieļaujamie budžeta tēriņi 2016. gadam būtu četri miljoni eiro, kas praktiski atbilst jau sākotnēji Labklājības ministrijas (LM) virzītajam priekšlikumam par krīzes laika pensijām. Tāpēc no politiskā viedokļa tas izskatās pēc dūru vicināšanas bez kautiņa.
Jāatgādina, ka LM bija sagatavojusi izskatīšanai valdībā grozījumus pensiju likumā, paredzot ne tikai krīzes laika pensiju pārrēķināšanu, bet arī izmaiņas indeksācijas kārtībā. Valdība abus priekšlikumus noraidīja, taču Pensionāru federācija un Saeimas opozīcijas deputāti šos priekšlikumus vēlreiz iesniedza jau Saeimas Sociālajai komisijai. Otrdien komisija tos noraidīja. Tomēr jāuzsver, ka tika noraidīta LM ideja straujāk indeksēt pensijas, bet nav bijušas diskusijas par indeksācijas atcelšanu vispār, kā tas izskanējis atsevišķos masu medijos. Pensiju likums attiecībā uz indeksāciju nav grozīts, un pagaidām nav iesniegts neviens priekšlikums to mainīt. Tāpat – saskaņā ar LM aprēķiniem, «krīzes pensiju» pārrēķināšanai nākamgad papildus nepieciešami 4,2 miljoni eiro (nevis 30 miljoni eiro). Neskaidrība ar skaitļiem (vai, iespējams, apzināta manipulācija) radusies, jo tieši indeksācijai pēc jauniem noteikumiem (lielākai pensiju palielināšanai) būtu nākamgad nepieciešami 30 miljoni eiro, tomēr par to vakar sarunas nenotika.
Tomēr labklājības ministrs Uldis Augulis joprojām uzstāj uz abu jautājumu risināšanu – gan krīzes laika pensiju pārrēķināšanu, gan indeksācijas kārtības izmaiņu. LM rosina 2010. gadā piešķirtās pensijas pārrēķināt 2016. gadā, 2011. gadā piešķirtās pensijas pārrēķināt 2017. gadā utt. Savukārt pensiju indeksācijā turpmāk līdzšinējo 25 procentu vietā ņemt vērā 50 no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem. Ministrs norāda, ka ekonomiski aktīvie iedzīvotāji ekonomikas augšupeju izjūt kā algas pieaugumu, bet pensionāru maciņos šī situācija neuzlabojas, tāpēc «pensijas apmērs ir jāpārskata atbilstoši ekonomiskajiem rādītājiem».
UZZIŅAI
Vai šāgada rudenī notiks indeksācija?
Jā. Pensiju likums joprojām paredz 1. oktobrī indeksēt pensijas, ņemot vērā patēriņa cenu indeksu (inflāciju) un 25% no vidējās algas pieauguma rādītāja.
Vai var sagaidīt, ka pensiju indeksācijā izmantotu jaunu kārtību, lai pensijas pieaugtu lielākā apmērā?
Šogad – nē. Labklājības ministrijas sagatavotos grozījumus pensiju likumā, lai indeksācija ņemtu vērā ne tikai inflāciju, bet 50% no vidējās algas pieauguma rādītāja, valdība noraidījusi, un par šo jautājumu diskusijas nenotiek vispār.
Vai 2016. gadā sāks pārrēķināt krīzes laikā piešķirtās pensijas?
Jautājums ir atklāts. Saeima šodien plānojusi lemt par grozījumiem pensiju likumā*. Saskaņā ar valdību veidojošo partiju koalīciju krīzes gados piešķirtās pensijas varētu sākt pārrēķināt 2017. gadā, bet Saeimas Sociālo un darba lietu komisija 17. jūnijā vienojās par zināmu kompromisu.
Cik naudas būtu nepieciešams, lai saskaņā ar Labklājības ministrijas plāniem krīzes laika pensijas sāktu pārrēķināt jau 2016. gadā?
2016. gada budžetā 4,2 miljoni eiro
2017. gada budžetā 21 miljons eiro
* situācija 2015. gada 17. jūnijā