Pircēji paipalu olas nesmādē

Lai gan vienā SIA Eka paipalas olu partijā konstatētas bīstamas antibiotikas atliekvielas, pircēju ticība paipalu olām kopumā nav iedragāta. Iedzīvotāji tās pērk tādā pašā apmērā kā iepriekš. Paipalu olas un citi produkti no savvaļas dzīvniekiem var arī neattaisnot cerības, kāpēc cilvēki par produktiem maksā dārgi © Arnis Kluinis

Viena ražotāja paipalu olās atklātās bīstamās antibiotikas pircēju paradumus nav ietekmējušas. Paipalu olas veikalos tiek pirktas tādā pašā apmērā kā iepriekš.

Šobrīd Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) ir reģistrēts viens paipalu olu ražotājs, kas ražo paipalu olas, kā arī ir 151 saimniecība, kurai ir Pārtikas un veterinārā dienesta izsniegta atļauja olu realizācijai nelielos apjomos gala patērētājam vai mazumtirdzniecībai. Šādas atļaujas tiek izsniegtas saimniecībām, kurās tur līdz 350 dējējputniem, tajā skaitā var būt gan dējējvistas, gan paipalas, gan citi mājputni, Neatkarīgajai stāstīja PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga. Hloramfenikols, kuru Eiropas Savienībā (ES) ir aizliegts lietot produktīvajiem dzīvniekiem, atklāts vienas saimniecības – SIA Eka paipalas – ražotajā produkcijā, turklāt nelielā daudzumā. Taču, tā kā hloramfenikols ir produktīviem dzīvniekiem aizliegto antibiotiku sarakstā, PVD apturēja Eka paipalu ražoto un SIA Balticovo izplatīto paipalu olu tirdzniecību. Tirdzniecības aizliegums attiecas uz olu partiju ar derīguma termiņu, sākot no šā gada 4. jūnija līdz 31. jūlijam.

Var izraisīt anēmiju

K. Lamberga uzsvēra, ka mājputniem, tāpat kā jebkuriem lauksaimniecības dzīvniekiem, antibiotikas saturošas zāles jālieto saskaņā ar šo zāļu lietošanas instrukciju. Patlaban Veterināro zāļu reģistrā ir 16 veterinārās zāles, kuras satur antibiotikas, un tikai divas no tām saskaņā ar lietošanas instrukciju pieļaujams lietot atsevišķu slimību profilaksei. Slimību profilakse ietver dažādus pasākumus, nevis tikai antibiotiku lietošanu vien. No slimībām var izvairīties, uzlabojot dzīvnieku turēšanas apstākļus, izvēloties pret slimībām izturīgas putnu šķirnes, barojot ar piemērotu barību, kā arī veicot vakcināciju, stāstīja K. Lamberga.

Savukārt hloramfenikols ir plaša spektra antibiotika, kuru ES kopš 1994. gada vispār ir aizliegts lietot produktīvo dzīvnieku audzēšanā. Padomju laikos tas bija visai populārs līdzeklis, un to bieži izmantoja ne tikai putnu, bet arī govju un cūku ārstēšanā. Hloramfenikols cilvēka organismā var radīt rezistenci jeb pretestību pret antibiotikām, kā arī izraisīt aplastisko anēmiju (traucēta jaunu asins šūnu veidošanās).

Uzņēmums maina nosaukumu

Saimniecība, kuras ražotajās paipalu olās atklāta bīstamā antibiotika, pāris nedēļu pirms incidenta mainījis nosaukumu no SIA Eko paipalas uz Eka paipalas.

PVD vecākā eksperte Una Rubīna Neatkarīgajai bilda, ka SIA Eko paipalas pārtikas apritē reģistrējies 2014. gada februārī. Taču, tā kā uzņēmums nenodrošināja savas produkcijas ražošanā bioloģiskās ražošanas metodes un nebija iekļāvies bioloģiskās lauksaimniecības kontroles sistēmā, uzņēmumam tika uzdots nomainīt nosaukumu. Iepriekšējais nosaukums – Eko paipalas – varētu maldināt pircējus, liekot domāt, ka produkcija ir iegūta bioloģiskā saimniecībā. «Padomes regula (EK) Nr. 834/2007 par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu stājās spēkā 2007. gada 28. jūnijā. Uzņēmēji tika informēti par to, ka terminu ekoloģisks, bioloģisks un to atvasinājumus, piemēram, bio, eko, pārtikas apritē drīkst izmantot tikai tad, ja produkts ir ražots bioloģiskajā lauksaimniecībā,» skaidroja U. Rubīna. Uzņēmums 18. maijā veica nosaukuma maiņu uz Eka paipalas. «Patērētāju uzmanībai – ar hloramfenikolu piesārņoto paipalu olu marķējumā izmantotais nosaukums ir SIA Eko paipalas,» atgādināja U. Rubīna. Antibiotiku klātbūtne Eka paipalas olās tika atklāta plānveida pārbaudē, veicot atliekvielu kontroles programmas ietvaros laboratorisko pārbaudi.

Olu patēriņš nemazinās

Lielveikali nekavējoties reaģēja uz PVD lēmumu apturēt konkrētas partijas SIA Eka paipalas ražotās paipalu olas, taču tas nenozīmē, ka veikalos vispār vairs nebūtu pieejamas šīs mazās, raibās oliņas. Lielveikalos ir nopērkamas vairāku ražotāju un izplatītāju paipalu olas, piemēram, Maxima veikalos ir nopērkamas z/s Pūcītes ražotās paipalu olas. Veikalnieki nav novērojuši, ka pēdējās nedēļās būtu samazinājies pieprasījums pēc paipalu olām. «Rimi veikalos ir pieejamas dažādu piegādātāju paipalu olas, tāpēc ir iespēja izvēlēties, un pieprasījums ir nemainīgi stabils,» Neatkarīgajai sacīja SIA Rimi Latvia vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Laura Podskočija. Savukārt Maxima Latvija komunikācijas vadītājs Jānis Beseris uzsvēra, ka pagaidām ir grūti prognozēt, vai pēc tam, kad no tirdzniecības izņemtas viena ražotāja paipalu olas, patērētāju ieradumi un pieprasījums pēc olām ir mainījies. Esot jāpaiet nedaudz ilgākam laikam, lai varētu redzēt kādas tendences.

«Veikalu tīkls Top!, saņemot PVD atzinumu par aizliegto atliekvielu klātbūtni uzņēmuma Eko paipalu olās, nekavējoties no tirdzniecības izņēma olu partijas, kurās tās tika konstatētas. Mēs aktīvi un regulāri sekojam līdzi produktu kvalitātei, svaigumam un to atbilstībai likumdošanas normām,» Neatkarīgajai pārliecinoši pauda veikalu tīkla Top! mārketinga vadītājs Lauris Osis.

Zaudējumi milzīgi

Tiek pieļauts, ka hloramfenikols SIA Eka paipalas produkcijā nonācis ar barības starpniecību, un ļoti iespējams, ka uzņēmumam par to nav bijis ne mazāko aizdomu. Eka paipalas ir nosūtījusi analīzes neatkarīgajai laboratorijai ES un pārsūdzēs PVD lēmumu. Zaudējumi uzņēmumam varētu būt milzīgi, jo no tirdzniecības ir izņemta vesela olu partija un nāksies izkaut 30 000 paipalu lielo ganāmpulku, ziņo LETA. Uzņēmums putnu barību pircis no Lietuvas filmas Kauna grūdai.



Svarīgākais