Kāds ēnu ekonomikas īpatsvars bijis pērn, kāds šogad?

Latvijā ēnu ekonomikas apmērs 2014.gadā bijis 24,7% no iekšzemes kopprodukta (IKP), savukārt plānotais ēnu ekonomikas apmērs 2015.gadā ir 23,6%, secināts austriešu ekonomikas profesora Frīdriha Šneidera veiktajā Eiropas Savienības (ES) ēnu ekonomikas pētījumā.

Šneidera pētījums liecina, ka Latvijā ir astotais augstākais ēnu ekonomikas īpatsvars ES.

Tikmēr abās mūsu kaimiņvalstīs, Lietuvā un Igaunijā, ēnu ekonomikas apmērs 2014.gadā bija 27,1% no IKP, savukārt plānotais apmērs 2015.gadā ir attiecīgi 25,8% un 26,2%.

Vidējais ES valstu ēnu ekonomikas rādītājs patlaban ir 18,3%. Kā norāda Šneiders, Latvija un pārējās Baltijas valstis ir to 21 ES valstu vidū, kurās ēnu ekonomikas īpatsvars turpinās samazināties.

Ēnu ekonomikas īpatsvara mazināšanās, pēc pētnieka novērotā, skaidrojama ar atgūšanos no pasaules ekonomiskās krīzes un to, ka ekonomiski labvēlīgos apstākļos sabiedrība mazāk iesaistās ēnu ekonomiku veicinošās aktivitātēs. Ekonomikas attīstība arī turpmāk būs noteicošais priekšnosacījums tam, lai ēnu ekonomika mazinātos.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (V) aģentūrai LETA atzina, ka līdz šim soli pa solim Latvija ir sekmīgi strādājusi pie ēnu ekonomikas mazināšanas dažādās nozarēs.

"Tomēr visiem valsts dienestiem un nozaru ministrijām nepieciešams vēl vairāk aktivizēt darbu gan politiskajā, gan operatīvajā līmenī, lai nodrošinātu rezultatīvāku cīņu ar krāpšanos nodokļu jomā un izvairīšanos no nodokļu samaksas, kas veicina negodīgu konkurenci un uzņēmējdarbību. Ēnu ekonomikas ierobežošana ir visas valsts prioritāte," uzsvēra ministrs.

Jau ziņots, ka ēnu ekonomikas apjoms Latvijā nemazinās un pašlaik ir gandrīz divreiz augstāks nekā Lietuvā un Igaunijā, secināts jaunākajā "SSE Riga" Baltijas valstu ēnu ekonomikas pētījumā.

Latvijas ēnu ekonomikas lielums 2014.gadā bija 23,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), un salīdzinājumā ar 2013.gadu ēnu ekonomikas līmenis ir samazinājies tikai par 0,3% no IKP. Tās ir statistiski nenozīmīgas izmaiņas, tātad Latvijā ēnu ekonomikas līmenis saglabājies iepriekšējā gada apmērā, pētījuma prezentācijā stāstīja pētījuma autors "SSE Riga" docents Arnis Sauka.

Kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā ēnu ekonomika pērn mazinājusies straujāk. Pagājušajā gadā kaimiņvalstu ēnu ekonomika samazinājusies par aptuveni 2,5-2,8% salīdzinājumā ar 2013.gadu.

Lietuvā un Igaunijā 2014.gadā ēnu ekonomika veidoja attiecīgi 12,5% un 13,2% no IKP.

Salīdzinājumam - 2013.gadā ēnu ekonomika Latvijā bija 23,8%, Lietuvā - 15,3%, Igaunijā - 15,7% no IKP. 2012.gadā ēnu ekonomikas īpatsvars Latvijā bija 21,1%, Lietuvā - 18,2%, Igaunijā - 19,2%.

Svarīgākais