Izveidotais Krievijas "melnais saraksts" nav kaut kas pārsteidzošs, jo ir speciāli strādāts pie tā, lai atlasītu cilvēkus, kas, pēc Krievijas domām, nav vēlami, informēja viens no "melnajā sarakstā" iekļautajiem Latvijas deputātiem Eiropas Parlamentā (EP) Roberts Zīle (NA).
"Cilvēki, kas iekļauti šajā sarakstā un kurus es pazīstu, ir daļa manu kolēģu EP. Domāju, ka viņi visi ilgu laiku ir bijuši politiski aktīvi pret Krievijas agresīvo rīcību. Protams, šādām aktivitātēm tiek sekots līdzi, jo Krievijai ir cilvēki, kas strādā vēstniecībās Briselē un Strasbūrā, līdz ar to apkopo visu informāciju," sacīja Zīle.
Pēc Zīles domām, viņa iekļaušana šajā sarakstā ir viņa politiskās darbības novērtējums. "Savu iekļaušanu šajā sarakstā uzskatu kā manas politiskās darbības novērtējumu no Krievijas puses ilgstošā laika periodā. Daudzās jomās, kas saistītas gan ar termiņa uzturēšanās atļaujām, gan daudz nopietnākiem jautājumiem, kā, piemēram, energopolitika gāzes kontekstā, esmu gadiem ilgi darbojies," min Zīle.
Izveidotais saraksts Zīli nav pārsteidzis, taču viņu izbrīna kas cits saistībā ar saraksta izveidi. "Mani pārsteidz kāda cita lieta. Cik varu spriest no pieejamās informācijas, Krievija nevēlējās, lai dalībvalstis, kurām tā ir sūtījusi šo sarakstu, izplata to publiski. Mani pārsteidza, ka es to uzzināju no somu medijiem un tālāk no sociālajiem tīkliem, tāpat kā droši vien citi mani kolēģi, nevis no Latvijas Ārlietu ministrijas. Acīmredzot, ja viņi teica, ka tas nav pārsteigums, ka saraksts jau sen ir bijis, tad es nevaru saņemt atbildi Ārlietu ministrijā kā Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidējošās valsts ministrijā, vai tā ir sekojusi Krievijas ieteikumiem vai kā citādi," sacīja Zīle.
Viņš uzskata, ka ES nebūtu kā īpaši jāreaģē uz Krievijas "melnā saraksta" izveidi. "EP prezidentam Martinam Šulcam, tā kā sarakstā ir ļoti daudzi EP deputāti, kā EP vadītājam tas varbūt būtu jādara. Bet es domāju, ka mēs varam negaidīt nekādas atbildes. Situācija ir pietiekami skaidra. Attiecības ar Krieviju ir asas un acīmredzami tādas būs. Es neredzu nevienu iemeslu, kāpēc Kremļa administrācija mainītos pie šī lielā politiskā atbalsta, kas viņiem ir savā zemē. Es domāju, ka nevajag reaģēt, ir jāturpina darbs tādā pašā līmenī."
Kā ziņots, Maskava, reaģējot uz ES sankcijām, iesniegusi to ES politiķu sarakstu, kam liegts ieceļot Krievijā, piektdien paziņoja Nīderlandes premjerministrs Marks Rute, piebilstot, ka sarakstā atrodami divu Nīderlandes parlamenta deputātu un viena nīderlandiešu EP deputāta vārdi.
Kā liecina Somijas raidorganizācijas YLE rīcībā nonākušais dokuments ar Krievijā nevēlamo 89 politiķu vārdiem, tajā iekļauti Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V), kā arī četri Latvijas deputāti Eiropas Parlamentā - Sandra Kalniete (V), Inese Vaidere (V), Artis Pabriks (V) un Roberts Zīle (NA).
Kā aģentūrai AFP apstiprināja Beļģijas Ārlietu ministrija, Maskava lūgusi, lai šo sarakstu nedara publiski zināmu.
Tikmēr EP liberāļu frakcijas vadītāja Gija Ferhofstada pārstāvis AFP pavēstīja, ka Krievijas "melnajā sarakstā" esot arī bijušā Beļģijas premjera vārds. Viņš piebilda, ka Ferhofstadam ieceļošana Krievijā liegta pēc tam, kad viņš aicinājis sākt starptautisku izmeklēšanu, lai noskaidrotu krievu opozīcijas līdera Borisa Ņemcova slepkavības apstākļus.