Zivrūpnieki: Krievijas aizliegums Latvijas produktiem būs smags sitiens nozarei

© f64

Ja Krievija aizliegs Latvijas zivju produkcijas importu, tas būs smags sitiens nozarei, aģentūrai LETA norādīja Latvijas Zivrūpnieku savienības prezidents Didzis Šmits.

Viņš gan skaidroja, ka pagaidām nekas nav aizliegts, un ir tikai šādas runas, tāpēc viņš vēloties sagaidīt konkrētu lēmumu un detalizētāk situāciju komentēs pēc tam. Vienlaikus Šmits atzina, ka situācija ir nopietna.

Kopumā Latvijā konservēta zivju produkcija tiek saražota 200 miljonu eiro apmērā, un apmēram puse jeb produkcija 100 miljonu eiro apmērā tiek eksportēta uz Krieviju, zināja teikt Šmits.

Šmits norādīja, ka, ja aizliegums tiešām tiks realizēts, savienībai nav nekādu iespēju ietekmēt Krievijas kompetento iestāžu lēmumus.

Kā ziņots, Krievija piektdien paziņojusi, ka aizliegs Latvijas un Igaunijas zivju produkcijas importu, par ko Krievijas Federālais veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienests ("Rosseļhoznadzor") esot informējis abu valstu veterināros dienestus. Aizliegums pamatots ar "atklāto sistemātisko pārkāpumu raksturu".

Savukārt oficiāls paziņojums no Krievijas Federālā veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienesta "Rosseļhoznadzor" par Latvijas zivju konservu, tostarp šprotu, eksporta aizliegumu vēl nav saņemts, tomēr telefoniski dienesta vadība par šādu lēmumu ir informējusi, aģentūrai LETA atzina Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis.

Uz svaigajām, saldētajām un atdzesētajām zivīm no Latvijas un Igaunijas jau tāpat attiecas importa aizliegums, ko Krievija noteica Eiropas Savienības (ES) pārtikas precēm, reaģējot uz Rietumu sankcijām, kas tika vērstas pret Maskavu pēc iebrukuma Ukrainā.

Taču embargo netika attiecināts uz zivju konserviem.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais