Pētnieks: Krievija nav vienīgais "gudrais šaha spēlētājs"

© Publicitātes foto

Igaunijas Starptautiskā aizsardzības un drošības centra pārstāvis Emets Tuohijs aicina nepārspīlēt un neskatīties uz Krieviju kā uz vienīgo gudro šaha spēlētāju, kas vienmēr domā vienu soli uz priekšu citām valstīm.

Tuohijs šodien Latvijas Ārpolitikas institūta organizētajā diskusijā par Eiropas Savienības (ES) un Krievijas "maigo varu" Baltijas valstīs un Austrumu partnervalstīs norādīja, ka varbūt nav jāskatās uz Krieviju kā uz ļoti gudru šaha spēlētāju, kas vienmēr domā vienu soli uz priekšu atšķirībā no citām valstīm, galvenokārt Rietumiem, tostarp ASV, paužot, ka, lai gan Rietumi ir pieļāvuši dažas ārpolitikas kļūdas, šīs valstis nav bezspēcīgākas. Tāpat Tuohijs uzsvēra, ka nevar iekrist arī otrā galējībā un raudzīties uz Krieviju kā uz valsti, kas kļūst arvien vājāka.

Viņš norādīja uz Igaunijas piemēru, sakot, ka Krievijas "maigā vara" tur īsti nedarbojas, jo tā skar tikai mazu sabiedrības daļu.

Savukārt deputāte Lolita Čigāne (V) sacīja, ka "maigās varas" koncepts rada jautājumus, vai tas vēl arvien ir aktuāls mūsdienās, un, ja tāds arvien pastāv, kā lai par to runā. Viņa minēja Eirāzijas Ekonomisko savienību, uzsverot, ka var novērot šīs savienības kā "maigās varas" projekta izgāšanos. Jau tagad ir lielas nesaskaņas, kā arī nav pārliecības, ka tas darbosies un būs efektīvs, sacīja Čigāne.

Pēc deputātes domām, Krievijas "stingrās rokas" pieeja ir kļuvusi simpātiska daudziem eiropiešiem, kas varētu būt jauna, interesanta un transformējusies "maigās varas" forma. Tāpat viņa uzskata, ka ES loma "maigās varas" veicināšanā ir palielinājusies, taču vienlaikus ES tiek arī kritizēta par to, ka tā pilnībā nespēj izmantot savu "maigo varu".

Pēc Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektora Anda Kudora teiktā, Latvijas politiskais process ir ietekmējies un nedaudz "sabojājies" Krievijas "maigās varas" dēļ.

Rafals Sadovskis no Polijas Austrumu pētniecības centra izteicās, ka Polijas "maigās varas" aktivitātes dažādu iemeslu dēļ nav liela mēroga, tomēr tādas pastāv.

Attiecībā uz Krievijas "maigo varu", pēc viņa domām, tai pietrūkst ideoloģiskas izpratnes un idejas, lai varētu to realizēt lielākā mērogā un apjomā, attiecībā uz plašākām grupām. Sadovskis uzskata, ka ir ļoti svarīgi, lai būtu stipri politiskie mērķi.

Krievijas Starptautiskā žurnālistikas un pētījuma centra pārstāvis Jakubs Korejba pauda, ka kopēja sajūta Krievijā patlaban esot tāda, it kā ES "maigā vara" cenšas pierādīt, ka Krievijas vara nav leģitīma. Korejba sacīja, ka gadījumā, ja pašreizējais saspīlējums palielināsies, tam var būt slikti rezultāti.

Kā ziņots, šodien Latvijas un ārzemju eksperti diskutē par ES un Krievijas "maigo varu" Baltijas valstīs un Austrumu partnervalstīs. Latvijas Ārpolitikas institūta organizētās publiskās diskusijas un grāmatas prezentācijas "Dažādas "maigās varas" sejas: Baltijas valstis un Austrumu partneri starp Krieviju un ES" mērķis, pirmkārt, ir atspoguļot to, kā mainījies "maigās varas" koncepts, un vērst uzmanību uz to, kā pašreizējie notikumi Ukrainā un ap to ir palielinājuši informatīvās telpas nozīmi. Otrkārt, eksperti diskutē arī par aktualitātēm Krievijas un ES "maigās varas" politikās un par to, kā tās tiek uztvertas Baltijas valstīs un Austrumu/Melnās jūras reģiona partnervalstīs.

Latvijā

Šodien ZZS valde gatavojas izvirzīt savu Latvijas Bankas (LB) prezidenta amata pretendentu – valsts finanšu institūcijas “Altum” valdes priekšsēdētāju Reini Bērziņu. Latvijas Bankas likums nosaka: “Latvijas Bankas prezidentu pēc vismaz 10 Saeimas deputātu ierosinājuma ievēlē amatā Saeima.” Tas nozīmē, ka tikai politiķi, Saeimas deputāti var izvirzīt kandidātus uz šo augsto amatu.

Svarīgākais