RĪT TALKOJAM: Doma par tīru Latviju dzīva

 
©F64

Ap 1500 oficiālu talkas vietu ir pieteikts šā gada Lielajai talkai, kas notiks sestdien, 25. aprīlī. Talkas rīkotāji cer, ka tieši šogad vides sakopšanā piedalīsies rekordliels talkotāju skaits – 200 tūkstoši. Par reālo talcinieku daudzumu varēs spriest pēc tam, kad lielie darbi būs aizvadīti.

Toties talkai pieteikto vietu skaits palielinās ar katru gadu – pērn oficiāli bija pieteiktas 1453 talkas, šogad – vairāk nekā 1500 (līdz ceturtdienai). Pozitīva tendence, ka piesārņoto vietu skaits gadu no gada turpina samazināties. Lielās talkas mājaslapā varēja uzrādīt piesārņotās vietas. Rīgā iedzīvotāji nosaukuši 149 vietas, Daugavpilī – 9, Jelgavā – 10, Valmierā – 28, Jēkabpilī – 7, Liepājā 17, Ventspilī – tikai 3. Lielās talkas laikā iedzīvotājiem rodas izpratne par vides jautājumiem. Piemēram, ne katrs būs aizdomājies par ikdienišķu lietu – Latvijas ģimenēs katru gadu tiek izmesti 210 tūkstoši tonnu maisiņu, pudeļu, papīra, konservu kārbu, kartona paku un cita veida iepakojuma, kas ir aptuveni trešā daļa no visiem sadzīves atkritumiem. Izrādās, ka Latvijā viens cilvēks gadā vidēji lieto 466 vienreizējos maisiņus, turklāt 89 procenti maisiņu tiek izmantoti tikai vienu reizi.

Ceturtdien pie Raiņa pieminekļa notika ietalkošanas pasākums, lai uzmundrinātu ne tikai tos, kuri nolēmuši piedalīties Latvijas sakopšanā, bet arī tos, kuri varētu pievienoties talcinieku pulkam, lai, kā plānots, līdz 2018. gadam Latviju padarītu par tīrāko valsti. Pasākuma laikā izskanēja ierosinājums izveidot Lielās talkas atkritumu muzeju, kurā varētu eksponēt populārākos atkritumus, kas atrasti talkas laikā.

Talkas organizatori aicina neaizmirst sarūpēt darbam piemērotu apģērbu (garās bikses, kreklu vai jaku ar garām piedurknēm), slēgtus apavus, darba cimdus. Lielās talkas atkritumu maisi šogad ir zilā krāsā, un talcinieki tos bez maksas varēs saņemt tikai un vienīgi 25. aprīlī ikvienā www.talkas.lv reģistrētajā talkas norises vietā visā Latvijā. Atkritumu vākšana notiek tikai šajos maisos.

LIELĀ TALKA SKAITĻOS

• 2014. gadā Lielajā talkā oficiāli pieteiktajās 1453 talkas vietās piedalījās aptuveni 160 000 cilvēku, un tās laikā tika savāktas 1768 tonnas atkritumu.

• Šogad pieteiktas jau vairāk nekā 1500 talkas. Plānotais talcinieku skaits – 200 000.

• Lielās talkas tradīcija aizsākās 2008. gada 13. septembrī