Vides ministrijas pārstāvji piedalīsies ES vides ministru neformālā sanāksmē

Šodien Vides ministrijas pārstāvji dosies uz Spānijas pilsētu Seviļu, lai piedalītos Eiropas Savienības (ES) Vides ministru neformālā sanāksmē, aģentūru LETA informēja Vides ministrijas sabiedrības informēšanas nodaļā.

Sanāksmē paredzētas politiskās debates par Kopenhāgenā notikušā Klimata pārmaiņu samita rezultātiem un turpmākām darbībām, kā arī plānots skatīt jautājumu par ekoefektīvo jeb uz vides saglabāšanu vērsto ekonomiku, īpaši akcentējot zaļo tehnoloģiju lomu tautsaimniecībā.

Kopumā Latvija ir ieinteresēta, lai iespējami ātri tiktu panākta globāla, visaptveroša un juridiski saistoša vienošanās par klimata pārmaiņu politikas režīmu pēc 2012.gada.

Kopējais mērķis - samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas tā, lai globālais temperatūras pieaugums nepārsniegtu 2 grādus pēc Celsija virs pirmsindustriālā līmeņa - ir sasniedzams tikai ar visu pasaules valstu aktīvu līdzdalību. Attiecībā uz Kopenhāgenas konferences rezultātiem, kur tika zināšanai pieņemta vispārīga politiska deklarācija "Kopenhāgenas vienošanās", Latvija atzīst, ka panāktā vienošanās ir stratēģiski daudz labāks risinājums kā steigā panākta nesabalansēta un neambicioza vienošanās, kura neietvertu ES būtiskos elementus - visu pasaules valstu iesaisti turpmākā emisiju samazināšanā un atbilstošas finanšu arhitektūras izveidi.

Kopenhāgenas vienošanās paredz attīstītajām valstīm līdz šā gada 31.janvārim iesniegt emisiju samazināšanas mērķus uz 2020.gadu. Latvija strikti uzstāj, ka ES uzņemas augstākas emisiju samazināšanas saistības pie nosacījuma, ka arī citu attīstīto valstu un attīstīto jaunattīstības valstu ieguldījums būs adekvāts un salīdzināms. Ieguldījums emisiju samazināšanā vai ierobežošanā būtu jāsniedz arī jaunattīstības valstīm. Būtiski, lai valstu ieguldījums tiktu objektīvi salīdzināts, piemērojot objektīvus kritērijus.

Attiecībā uz zaļo ekonomiku, jautājums ir aktuāls, lai rastu veidus, kā labāk sadarboties, veicinātu konkurētspējīgu ekonomiku krīzes apstākļos, ņemot vērā klimata pārmaiņu izaicinājumus.

Atbilstoša likumdošanas vide un nozīmīgas investīcijas pētniecībā un attīstībā tādās jomās kā alternatīvie energoresursi, energoefektīvas iekārtas un mašīnas, videi draudzīgi materiāli var sekmēt inovācijas un kalpot kā pamats ekonomikas izaugsmei. Latvija uzskata par nepieciešamu atbalstīt jaunu ilgtspējīgu tehnoloģiju attīstību atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes jomā, kā arī informācijas apmaiņu starp dalībvalstīm. Ievērojot to, ka Latvijā veiksmīgi notiek sadarbība starp zinātniekiem un uzņēmējiem videi draudzīgu siltumapgādes tehnoloģiju attīstībā un sekmīgi darbojas uzņēmumi siltumenerģētisko iekārtu ražošanas jomā, attīstot atjaunojamos energoresursus izmantojošas tehnoloģijas, tad Latvija atbalsta sadarbības un kooperācijas iespējas šādu tehnoloģiju attīstībā.

Svarīgākais