Sabiedrības labā pērn nostrādātas 370 000 piespiedu darba stundas

2009. gadā būtiski turpināja palielināties kriminālsoda - piespiedu darbs nozīme starp Latvijā piemērotajiem kriminālsodiem.

Laika posmā no 2009. gada 1.janvāra līdz 31.decembrim Valsts probācijas dienestā (VPD) piespiedu darba izpildē nonāca 4289 jaunu klientu, salīdzinājumā ar 2008. gadu, kad VPD izpildīja sodu 3904 piespiedu darba klientiem. Pērn piespiedu darbos tika nostrādātas 369524 darba stundas, kas darba devējiem ļāva ietaupīt 402 506,09 Ls. Pavisam laika posmā no 2005. gada līdz 2009. gada 31.decembrim probācijas klienti ir nostrādājuši 1,27 miljonus piespiedu darba stundu, informēja VPD.

"Piespiedu darbā nostrādāto stundu skaits pieaug katru gadu. Arvien vairāk likumpārkāpējiem, kurus nav nepieciešams izolēt no sabiedrības, tiek piespriests piespiedu darbs. Laikā, kad valsts budžetā trūkst līdzekļi, ir ļoti būtiski izvērtēt katru noziegumu atsevišķi un piemērot pēc iespējas piemērotākus un efektīvākus sodus, jo tas ne tikai var ievērojami ietaupīt valsts budžeta līdzekļus, bet arī, piemēram, piespiedu darba gadījumā, ietekmēt arī sodītā apziņu par nodarīto, tādejādi pildot arī preventīvu funkciju un mazinot recidīvu," uzsver VPD vadītājs Aleksandrs Dementjevs.

Pērn visvairāk piespiedu darbi tika piemēroti: 1372 gadījumos par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē; 690 gadījumos par zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā; 350 gadījumos par zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā, ja tas izdarīts atkārtoti; 249 gadījumos par mantas tīšu iznīcināšanu un bojāšanu; 180 gadījumos par izvairīšanos no soda izciešanas.

Savukārt visvairāk piespiedu darbus pērn veica Rīgā - 973 klienti, Rīgas rajonā - 302 klienti, Jelgavā - 287 klienti, Daugavpilī - 217 klienti, Liepājā - 212 klienti.

Visvairāk probācijas klienti bijuši nodarbināti dažādos apsaimniekošanas darbos, piemēram, zāles pļaušana, bruģa likšana, skolas remonti. Taču probācijas klienti, kuri ieguvuši kādu specialitāti veica arī darbus, kas saistīti ar konkrētām prasmēm - elektroinstalācijas, metināšana, tulkojumi u.c.

Norīkojot probācijas klientu veikt piespiedu darbu, tiek nodrošināta soda izciešana sabiedrībā, neatraujot personu no ģimenes, pastāvīgā darba vietas un citiem pienākumiem. Bez tam dienesta amatpersona ņem vērā klienta prasmes, līdz ar to, veicot piespiedu darbu, liela daļa probācijas klientu papildina savas jau esošās prasmes, kā arī, veicot konkrētus darbus, iegūst jaunu pieredzi, tādejādi samazinot atkārtota nozieguma izdarīšanas risku. Praksē ir gadījumi, kad darba devējs pēc piespiedu darba izpildes probācijas klientam piedāvā patstāvīgu darbu.

Latvijā

Šobrīd norit balsošana par titulu "Gada Eiropas cilvēks Latvijā". Par titulu sacenšas trīs cilvēki - Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, animācijas filmas "Strume" režisors Gints Zilbalodis un Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne. Valsts prezidents šajā saistībā vēries ar lūgumu pie sabiedrības.

Svarīgākais