Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" par marihuānas dekriminalizāciju parakstījušies vairāk nekā 10 000 cilvēku, un tas nozīmē, ka šo iniciatīvu var iesniegt parlamentā.
Portālā "Manabalss.lv" šī iniciatīva tika ievietota 2012.gada 23.janvārī. Parakstu vākšana ilga vairāk nekā divus gadus. Marta sākumā par iniciatīvu bija parakstījušies aptuveni 9400 iedzīvotāju, bet salīdzinoši liels skaits parakstu - gandrīz 250 - tika savākts tieši otrdien.
Iniciatīvas autors Āris Ābele aicina atbalstīt iniciatīvu atcelt sodu par neliela daudzuma marihuānas audzēšanu, glabāšanu, nēsāšanu un smēķēšanu, kas paredzēta paša vajadzībām personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu.
Ābele domā, ka tas ļautu tiesu sistēmai nodarboties ar nodarījumiem, kuriem ir reāla negatīva ietekme uz sabiedrību. Iniciatīvas autors atzīmē, ka esot vairākas valstis, kurās marihuāna ir legāla vai dekriminalizēta lielākos vai mazākos apmēros.
Ābele arī aicina nepiemērot kriminālsodus par marihuānas audzēšanu, glabāšanu un nēsāšanu nelielos apjomos, bet par tās lietošanu sabiedriskā vietā piemērot tikai administratīvo sodu. Ābele piedāvā atļaut audzēt savām vajadzībām divus līdz trīs marihuānas stādus, atļaut mājās uzglabāt 20 līdz 30 gramus žāvētas un 200 līdz 300 gramus neizžāvētas marihuānas, bet pārnēsāt atļaut ne vairāk kā piecus gramus šīs narkotiskās vielas.
Iniciatīvas autors pauž uzskatu, ka šādu izmaiņu gadījumā "ievērojami samazināsies cilvēku skaits, kuri pārmērīgi lieto alkoholu", "daudziem jauniešiem vairs nebūs sabeigtas dzīves ar nesamērīgi lieliem cietumsodiem", samazināšoties "legālo" ar ķīmiju apsmidzināto narkotiku lietošana u.tml.
Vietne "Manabalss.lv" ir sabiedrības iniciatīvu platforma, kurā ikviens Latvijas pilsonis var ievietot savu iniciatīvu un vākt parakstus tās nogādāšanai Saeimā. Portāls dibināts 2011.gadā.
Tiesības iesniegt Saeimā kolektīvos priekšlikumus ir tad, ja tos ir parakstījuši vismaz 10 000 pilsoņu, kuri sasnieguši 16 gadu vecumu.
Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli kolektīvajā iesniegumā ietverams prasījums Saeimai, īss tā pamatojums, kā arī norādāms, kura fiziska persona ir pilnvarota pārstāvēt kolektīvā iesnieguma iesniedzējus. Kolektīvais iesniegums nedrīkst saturēt tādu prasījumu, kurš ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs. Tas nedrīkst pārkāpt vērtības, kas respektē cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības, tostarp minoritāšu tiesības.