Igors Ivanovs. Vēstule no cietuma

© Vēstule

Par uzkūdīšanu mantkārīgā nolūkā uz savas sievas Ellas Ivanovas slepkavību jau septiņus gadus cietumā pavadījis kādreiz ietekmīgais uzņēmējs Igors Ivanovs, turklāt nu jau ar Augstākās tiesas spriedumu. Nule viņš izplatījis atklātu vēstuli cietumnieku tradicionālajam adresātu komplektam – prezidentam, ģenerālprokuroram, tiesībsargam un masu medijiem.

Notiesātais vairāk gan satraucas nevis par sievas slepkavības apstākļiem, bet gan savu naudu un dzīvību, kas arī cietuma sienās esot apdraudēta, jo sliktajiem palīdzot tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji: «Cilvēkiem, kuri organizēja manas sievas slepkavību un palika «zem sitiena» mani, nepietiek ar to, ka es esmu ieslodzījuma vietā. Viņiem nepieciešams, lai es būtu miris un viņi mierīgi varētu pārņemt man līdz šim piederošos uzņēmumus, kuru aktīvu kopējā vērtība ir aptuveni 25 000 000 ASV dolāru. Daļēji viņiem tas jau izdevies.»

Kādi cilvēki – tāds bizness

I. Ivanovs patiešām ir bijis iesaistīts tādos tumša biznesa projektos kā tirdzniecības centrs Mols, Arēna Rīga, Ztorņi, Rīgas jahtklubs, un vismaz divi no tiem bijuši par iemeslu pagātnē notikušām biznesa partneru (vai oponentu) slepkavībām.

Savā vēstulē piesauktos «viņus» Igors Ivanovs kaut kādu iemeslu dēļ vārdos nenosauc. Atmaskojošo faktu uzskaitījumā minēti vien mazāk nozīmīgi personāži:

«Atvaļinātais Valsts policijas apakšpulkvedis Arvīds Vilcāns ir iesniedzis iesniegumu LR ģenerālprokuroram, norādot, ka naktī, kad tika pastrādāta manas sievas slepkavība, noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas vietai tiešā tuvumā atradās S. Ļebedevs – persona, kas pēc tam organizēja manas slepkavības mēģinājumu.» Rakstos atrodamas atsauces, ka šis te Ļebedevs savulaik bijis Ivanova biznesa partnera Genādija Bondarika apsardzes vadītājs. Un vēsturiskam dramatismam jāatgādina, ka tikai dažas dienas pirms savas nāves 2000. gadā par Bondariku gana tumšas lietas publiskoja arī Rīgas Jahtkluba zemes, ēkas un vēl vērtīgākas biznesa ieceres līdzīpašnieks Egons Stieģelis. Burātāja slepkavības pasūtītāji un izpildītāji tā arī netika atklāti, bet par jahtkluba īpašnieku bija kļuvis un vēlāk arī pie prāviem ienākumiem no tā pārdošanas ticis tieši Igors Ivanovs. Kā tas noticis, vēsture klusē. Taču tagad arī pats I. Ivanovs ir spiests uztraukties par līdzīgu iznākumu. Acīmredzot, kādi cilvēki, tāds bizness un otrādi.

Pasūtītājiem ļauts nozust

Neatkarīgajai atsūtītajā vēstulē Igors Ivanovs apgalvo, ka ar krimināllietas materiāliem par viņa paša slepkavības mēģinājumu joprojām nav iepazīstināts. Vainīgā persona, kas zina pasūtītājus, neesot pat nopratināta. Neinformējot par slepkavības mēģinājumu, «virkne tiesībsargājošo iestāžu amatpersonu» pasūtītājiem ļāvusi nozust.

To, vai un kā slepkavības mēģinājums ticis organizēts, šobrīd izvērtē Latgales priekšpilsētas tiesa. Uz apsūdzēto sola sēž izbijusi cietuma darbiniece Tatjana Smoļakova. Saskaņā ar apsūdzību viņa organizējusi I. Ivanova slepkavību sadarbībā ar Staņislavu Ļebedevu – to pašu G. Bondarika cilvēku. Saskaņā ar portāla kompromat.lv versiju noziedzīgo plānu izgāzis kāds godīgs cietumnieks, kuru ar naudu un termiņa saīsināšanu mēģināts nopirkt slepkavībai. Tomēr tiesāta tiek vienīgi viņa. S. Ļebedevs esot laikus pazudis, savukārt iespējamie pasūtītāji šai lietā vārdos pat netiek dēvēti, un arī pati lieta tiek izskatīta slēgtās sēdēs. Laikraksta Diena publiskotajos izmeklēšanas materiālos Smoļakova, atsaucoties uz Ļebedevu, viņus dēvē vienkārši par «lieliem cilvēkiem», kas par mirušu Ivanovu piesolījuši 100 tūkstošus kaut kādā valūtā.

Buljoniņš nepareizajam

Pats Ivanovs liecībās apgalvojis, ka vēl pirms šī slepkavības mēģinājuma, kas divus gadus no viņa ticis slēpts, turpat cietumā tika īstenots vēl viens – 2010. gadā. Šī slepkavība patiesībā izdevusies, taču saindētā buljona krūzīti izdzēris viņa kameras biedrs. Kriminālprocesā gan konstatēts, ka nāve iestājusies sirds slimības dēļ.

Saskaņā ar pēdējo Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta lēmumu pagājušā gada rudenī Igoram Ivanovam cietumā vēl jāpavada vairāk nekā pieci gadi. Un viņa satraukums ir saprotams – tik ilgā laikā gadīties var visādi.

2008. gada janvārī Igors Ivanovs un Ella Ivanova jau plānoja šķiršanos – abiem bijuši mīļākie, taču saskaņā ar apsūdzību – sieva pretendējusi uz pārāk lielu daļu īpašuma. Šķiršanās galu galā notika, taču visai asiņainā veidā. Naktī, atgriežoties no lidostas, pie savas mājas Baltezerā sieviete tika nošauta ar pieciem šāvieniem.

Slepkavības izpildītājam Ludvigam Antonovam ir piespriesta brīvības atņemšanu uz 14 gadiem un sešiem mēnešiem. Pasūtījuma organizatoram Vitālijam Mamedovam – 10 gadi cietumā. Savukārt pasūtītājam Igoram Ivanovam – 12 gadi un seši mēneši.

Svarīgākais