Visbiežāk plaģiātu izmanto medicīnas un jurispudences studenti

© f64

Juridisko fakultāšu studenti visbiežāk kopē likumus un tiesu praksi, savukārt medicīnas studenti - mājaslapas par veselību. Pie šādiem secinājumiem nonākuši bezmaksas sistēmas cīņai ar plaģiātu "Plag.lv" izstrādātāji.

Sistēmas veiktā detalizētā analīze liecina, ka topošie juristi visvairāk iecienījuši kopēt tiesu lēmumus un likumu tekstus, turklāt šie teksti viņu darbos aizņem nozīmīgu daļu. Protams, ka tādu darbu zinātniskā vērtība, kur lielākā daļa satura ir vienkārši kopēta no citiem avotiem, ir ļoti zema, uzsver sistēmas izstrādātāji, turpinot, ka topošie juristi izceļas ar lielu plaģiāta procentu, bet tieši viņiem labāk par citiem jāzina likumi, tostarp arī tie, kas attiecas uz autortiesībām.

Aiz juridisko fakultāšu studentiem nāk topošie mediķi, kuri "nemaz nekautrējas ņemt saturu no interneta mājaslapām par veselību", norāda "Plag.lv" veidotāji. Plaģiāts viņu darbos sastopams pilnībā nokopētu vai nedaudz pārrakstītu rakstu veidā par slimībām un to simptomiem.

"Šeit jāaktualizē jautājums par to, ka zinātniskie darbi nedrīkst būt vienkārši pārrakstītu enciklopēdiju un zinātnisko rakstu apkopojums, pat ja visi avoti ir norādīti, bet tiem vismaz ir jāsatur padziļināta personīgā analīze. Diemžēl diezgan bieži nākas saskarties ar darbiem, kuros vārds vārdā pārrakstīti citi avoti, bet autors pats savu analīzi neveic. Šādu darbu vērtība ir ļoti zema," stāsta "Plag.lv" sistēmas radītājs Arturs Vinckevičus.

Ekonomikas fakultāšu un menedžmenta studenti izvēlas vieglāko ceļu un visbiežāk nokopē jau gatavus darbus no interneta. Tiek praktizēta arī ziņu, disertāciju un universitāšu publikāciju kopēšana.

Savas pastāvēšanas laikā "Plag.lv" sistēma konstatējusi, ka plaģiātisma situācija Latvijā ir visai traģiska, secināja programmatūras veidotāji. Tomēr viņi uzsver, ka situācija pakāpeniski mainās, jo katru dienu sistēmai pievienojas vidēji trīs pasniedzēji un 100 studenti. Tuvākajā laikā programma būs pieejama arī Igaunijā un Slovākijā.

Latvijā

Inovāciju, radošuma un sadarbības pasākums “Baltic AI Hack, Gen AI Hackathon” Rīgas Tehniskajā universitātē notika no 4. līdz 6. oktobrim un pulcēja studentus no visām Baltijas valstīm. Studentu uzdevums bija risināt reālās dzīves problēmas, izmantojot mākslīgā intelekta spēku. Viņi izstrādāja novatoriskus risinājumus tādās jomās kā dizains, mārketings un uzņēmējdarbība.