Tā dēvētajā Lemberga krimināllietā Šveices advokātu Rūdolfu Meroni atkal vaino zaudējumu nodarīšanā glabāšanā nodotajai mantai
Paužot viedokli par R. Meroni un prokuroru lūgumu izolēt uzņēmēju Ansi Sormuli no viņam Šveicē piederošās akciju sabiedrības Ost Services AG, A. Sormuļa advokāts Jānis Rozenbergs uzskaitīja vairākus mantas glabātāja pieļautos likumu un normatīvo aktu pārkāpumus. Jāatgādina, ka prokurori lūdza noteikt A. Sormulim papildu drošības līdzekli - aizliegumu ieņemt Ost Services AG valdes locekļa amatu.
Tiesas nekonsekvence
J. Rozenbergs atgādināja 2010. gada 13. septembrī Rīgas apgabaltiesas pausto viedokli, ka, neraugoties uz aresta uzlikšanu A. Sormulim piederošajām 98 Ost Services AG akcijām, balsošanas tiesības ar tām tomēr netiek atņemtas. Taču jau tā paša gada 16. decembrī tiesa, pretēji iepriekš paustajam, nolēma aizliegt A. Sormulim balsot ar minētajām arestētajām akcijām.
Kā tiesai norādīja J. Rozenbergs, tiesas lēmumus A. Sormulis ir strikti ievērojis un nevienā Ost Services AG akcionāru sapulcē balsošanas tiesības nav izmantojis. Advokāts gan norādīja, ka Kriminālprocesa likumā nav paredzēts aizliegums akcionāram izmantot balsošanas tiesības ar arestētām akcijām. Viņš arī piemetināja, ka «šie akciju aresti un aizliegumi Šveices teritorijā nav spēkā, tā kā šā kriminālprocesa ietvaros uz Šveici nekad nav ticis sūtīts attiecīgs tiesiskās palīdzības lūgums, kuru būtu izpildījušas Šveices kompetentās iestādes».
Šveicē Meroni zaudē
Pēc advokāta teiktā, tiesas lēmumu tomēr aizliegt A. Sormulim balsot ar viņam piederošajām akcijām veikli izmantojis R. Meroni un 2011. gada rudenī sasaucis akcionāru sapulci nevis Ost Services AG juridiskajā adresē Šveicē, Cūgas pilsētā, bet gan Rīgā, viesnīcā Rīdzene. Sapulci R. Meroni sasaucis pretēji sabiedrības statūtiem bez valdes lēmuma un par tās sasaukšanu nav paziņojis vienam valdes loceklim. J. Rozenbergs šādu rīcību nodēvēja par ļaunprātīgu un atklāja, ka šī R. Meroni rīcība tikusi skatīta Cūgas kantona tiesā. Tā šajā sapulcē pieņemtos lēmumus atzinusi par spēkā neesošiem. R. Meroni esot paguvis sasaukt arī vienu valdes sēdi, kurā pieņemtos lēmumus Šveices tiesa arī atzinusi par spēkā neesošiem.
Zaudējumu uzskaite
Apkopojot R. Meroni patvaļīgo darbošanos kompānijā Ost Services AG, J. Rozenbergs cita starpā konstatējis, ka sabiedrības 2012. un 2013. gadu pārskati nav iesniegti Šveices nodokļu administrācijai. Bez tam šā gada pārskatā pamanītas norādes, ka sabiedrībai radušies zaudējumi 1,23 miljoni Šveices franku jeb 1,19 miljonu eiro saistībā ar kaut kādiem zaudējumiem no valūtas kursa. Pārbaudot pārskatā minētos faktus, atklājies, ka «nav konstatējami nekādi sabiedrības zaudējumi 2012. gadā saistībā ar kādām valūtas kursu svārstībām», līdz ar to esot secināms, ka pārskatā par zaudējumiem sniegtas nepatiesas ziņas.
Advokāts atgādināja, ka viņa klients jau 2010. gada 19. augusta tiesas sēdē brīdinājis Rīgas apgabaltiesu, ka R. Meroni, kurš tobrīd vēl bija Ost Services AG valdes priekšsēdētājs, nevar paskaidrot, no kurienes sabiedrībai radušies seši miljoni Šveices franku parāds un nodokļu nomaksas problēmas Šveicē.
J. Rozenbergs pieminēja, ka R. Meroni rīcības dēļ Ost Services AG radušies 127 650 Šveices franku (123 154,85 eiro) zaudējumi saistībā ar tiesvedībām. «Ja Meroni tuvākajā laikā šos nepamatotos viņa prettiesiskās un vainojamās rīcības rezultātā nodarītos zaudējumus neatlīdzinās labprātīgi, sabiedrības Ost Services AG vārdā valde cels prasību Šveices tiesā pret bijušo valdes priekšsēdētāju R. Meroni par šo zaudējumu piedziņu,» teica advokāts.
Neskatoties uz to, ka kopš Ost Services AG dibināšanas 1994. gadā sabiedrības valdes locekļiem esot bijušas vienīgi kopīgas pārstāvības tiesības (ne mazāk kā diviem valdes locekļiem), kopš 2010. gada R. Meroni vienpersoniski ar savu parakstu Ost Services AG vārdā esot izsniedzis pilnvaras dažām personām, lai tās Ost Services AG pārstāvētu tā meitasuzņēmuma Latvijā SIA Ventrans Rīga dalībnieku sapulcēs. Cita starpā Ost Services AG pieder 33,04% daļu SIA Ventrans Rīga pamatkapitālā. Tādējādi, pēc advokāta teiktā, šī R. Meroni pilnvarotā pārstāvība kopš 2010. gada ir bijusi nelikumīga, jo pārstāvība nav notikusi uz divu valdes locekļu kopīgi izdota pilnvarojuma.
Pēc J. Rozenberga teiktā, šie R. Meroni pilnvarotie ar savu rīcību radījuši zaudējumus Ost Services AG daļēji piederošajam uzņēmumam Ventrans Rīga ne mazāk kā 180 000 eiro apmērā.
Mēģina Latvijā
Kā norādīja advokāts, lai izvairītos no mantiskās atbildības un, iespējams, arī no kriminālatbildības par piesavināšanos vai par nolaidību, Rīgas apgabaltiesā ar tiesai pieteikto R. Meroni un prokuroru lūgumu palīdzību tiek veikts mēģinājums pārtraukt «likumīgās darbības, kas ir vērstas ne vairāk un ne mazāk kā uz Ost Services AG patiesā mantiskā stāvokļa noskaidrošanu un nodarīto zaudējumu piedziņu. Lieki piebilst, ka šo darbību rezultātā arestētās mantas - 98 sabiedrības Ost Services AG akciju - vērtība var vienīgi pieaugt sakarā ar atgūtiem zaudējumiem, ja tos tiesiskā ceļā būs iespējams atgūt».