Jakāns: FM informācija par iespējamo nelikumību piesegšanu ir apzināta tautas tracināšana

Finanšu ministrijas (FM) paziņojumi par finanšu ministra Einara Repšes (JL) aizdomām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektors Dzintars Jakāns varētu būt piesedzis nelikumības Ieņēmumu dienestā ir "apzināta tautas tracināšana" un "histērisks solis, lai uzsāktu vēl kādu jaunu lietu, kad redzams, ka iepriekšējās izgāzušās", uzskata Jakāns.

Kā ziņots, Repšem ir aizdomas, ka no amata atstādinātais Jakāns apzināti varētu būt piesedzis nelikumības dienestā, un viņš jau lūdzis VID vadībai sniegt informāciju par disciplinārlietām, kuras tika ierosinātas dienestā laika periodā no 2008.gada 1.janvāra līdz 2009.gada 31.oktobrim un kurās Jakāns ir pieņēmis lēmumu nepiemērot disciplinārsodus ierēdņiem, pamatojot to ar noilgumu iestāšanos.

Jakāns aģentūrai LETA minēto paziņojumu novērtēja kā komunikācijas speciālistu darbu, jo FM esot zināms gan prokuratūras atzinums, gan VID nodokļu pārvaldes atzinums par to, ka konkrētajā gadījumā VID vadītāja rīcībā nav nozieguma sastāva.

Jakāns stāstīja, ka savulaik VID Finanšu policijas pārvaldes darbiniekiem radušās aizdomas par atsevišķiem ieņēmumu dienesta darbiniekiem, kas iespējams, cenšas mazināt audita lietā nosakāmā nodokļu uzrēķina apjomu.

Notikumi risinājušies VID Latgales reģionā. Pēc šīm aizdomām konkrētā fiziskās personas audita lieta no Latgales reģiona izņemta un nosūtīta citai VID reģionālajai iestādei, kuras darbinieki minētajai fiziskajai personai, kuras uzvārdu Jakāns nevarēja atsaukt atmiņā, uzrēķinājuši saskaņā ar likumu pilnu summu ap 8000 latu.

Savukārt pret pieciem VID darbiniekiem, kas bijuši iesaistīti lietā, sākti kriminālprocesi, kuri nodoti prokuratūrai, kas 2009.gada novembrī nozieguma sastāva trūkuma dēļ lietu izbeigusi, stāstīja Jakāns.

Jakāns pieļāva, ka šī informācija esot zināma arī FM, tāpēc arī paziņojumā presei nav izmantota kategoriska izteiksmes forma un paziņojumi. Tas, Jakāna ieskatā, esot tieši komunikāciju cilvēku, nevis ministra iniciatīva.

LETA jau ziņoja, ka Repšem izskatot saņemtos dokumentus, rodas pamatotas aizdomas, ka Jakāns ir apzināti piesedzis nelikumības dienestā.

"Pirmo reizi iepazīstoties ar iesniegtajiem dokumentiem, rodas pamatotas aizdomas, ka Jakāna kungs ilgstoši ir piesedzis nelikumības dienestā un viņa rīcībā ir saskatāms sistemātiskums, tāpēc šie fakti tiks rūpīgi izvērtēti. Šāda rīcība varētu liecināt par sev vēlamu personu apzinātu pasargāšanu no atbildības," norādījis Repše.

Pēc pieejamās informācijas analīzes ir atklājies, ka 2008.gada 20.novembrī, pamatojoties uz kriminālprocesā iegūtajiem faktiem, ir konstatēts, ka kādas fiziskas personas audita lietā VID amatpersonas nelikumīgi ir panākušas pozitīva lēmuma pieņemšanu, tādēļ pret visām procesā iesaistītām piecām amatpersonām tika ierosinātas disciplinārlietas.

Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija ir konstatējusi, ka VID ierēdņi, veicot auditu, nav izvērtējuši visu dienesta rīcībā esošo informāciju, nav pārbaudījuši fiziskās personas darījumu esamību, kā arī tās personas reāli deklarētos ienākumus.

Tādējādi komisija secinājusi, ka amatpersonas apzināti ietekmējušas audita labvēlīgu spriedumu, kā dēļ valsts budžetam nodarīts būtisks mantiskais zaudējums. Komisija pieņēma lēmumu, ka divām personām piemērojams disciplinārsods - atbrīvošana no amata bez tiesībām vienu gadu pretendēt uz amatu valsts pārvaldē, savukārt trim personām piemērojams disciplinārsods - pazemināšana amatā uz laiku līdz vienam gadam.

Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija sagatavojusi atzinumu un savu slēdzienu Jakānam iesniedza pirmdien, 2009.gada 16.martā, norādot, ka VID ģenerāldirektoram lēmums par soda piemērošanu ir jāpieņem ne vēlāk, kā piektdien, 2009.gada 20.martā, jo lietas izskatīšanas termiņš atbilstoši Valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likumam un Administratīvā procesa likumam jau tuvojas maksimālajam termiņam.

Jakāns laicīgi nepieņēma nekādu lēmumu konkrētajās disciplinārlietās par soda piemērošanu VID ierēdņiem, turklāt, neapstrīdot pārkāpumu izdarīšanas faktu, tikai pēc pieciem mēnešiem, 2009.gada 27.augustā, nolēma izbeigt disciplinārlietas sakarā ar disciplinārsoda piemērošanas noilguma iestāšanos.

Finanšu ministrs ir uzdevis pārbaudīt visus disciplinārlietās minētos faktus, kā arī izvērtēt VID atbildīgo darbinieku nolaidīgo rīcību konkrētajās lietās.