ASTROLOĢIJA: Ideālā līdera horoskops

© f64

Jaun­ā ve­cā val­dī­ba ar lie­lām mo­kām ir sa­sti­ķē­ta, sa­lī­mē­ta un sa­stu­tē­ta, lai tu­ras kā­du lai­ci­ņu ko­pā. Šo­reiz «Prak­tis­ka­jā As­tro­lo­ģi­jā» po­li­tis­kos pro­ce­sus ana­li­zē so­ci­oni­kas spe­ci­ālis­tes Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne un Evi­ja Ja­sū­na – kā­pēc Lat­vi­jas sa­bied­rī­ba vie­nus tau­tas kal­pus bū­tu ga­ta­va uz ro­kām ie­nest Saei­mā (un da­žu la­bu – ie­nes arī), sa­vu­kārt ci­tus ne­cieš ne acu ga­lā.

Sa­bied­rī­ba al­laž cen­tu­sies cil­vē­kus ie­da­līt no­teik­tās gru­pās. To da­ra, iz­man­to­jot as­tro­lo­ģi­ju; nu­me­ro­lo­ģi­ju; at­bil­stī­bu mi­to­lo­ģis­kiem tē­liem; ie­dzim­tās pa­zī­mes; na­ci­onā­lo pie­de­rī­bu, ār­ējā iz­ska­ta līdz­ības; sa­bied­rī­bas ie­sau­kas (ko iz­man­to so­ci­oni­kā, lai ēr­tāk un īsāk rak­stu­ro­tu pie­de­rī­bu no­teik­tam per­so­nī­bas ti­pam).

Karls Gus­tavs Jungs, ku­ra uz­vārds nav svešs arī as­tro­lo­ģi­jā, mek­lē­ja ra­ci­onā­lu skaid­ro­ju­mu cil­vē­ku uz­ve­dī­bas at­šķi­rī­bām. Viņš pir­mais pa­ma­nī­ja, ka cil­vē­ki in­for­mā­ci­ju ap­kār­tē­jā vi­dē uz­tver da­žā­di, un iz­vei­do­ja in­for­mā­ci­jas ap­mai­ņas mo­de­li. Jungs ie­vie­sa jaun­u ter­mi­nu – psi­hes fun­kci­ja, kas rak­stu­ro psi­hes iz­paus­mes at­šķi­rī­bas un ie­ro­be­žo­ju­mus. Viņš iz­da­lī­ja 8 psi­hes fun­kci­jas, kas at­bil­da 8 per­so­nī­bas ti­piem. To var sa­lī­dzi­nāt ar as­tro­lo­ģi­ju, ku­rā at­ka­rī­bā no pla­nē­tu stā­vok­ļiem 12 zo­di­aka zī­mēs cil­vē­ka pie­dzim­ša­nas brī­dī tiek no­teikts vi­ņa ho­ro­skops jeb rak­stu­ro­jums vai prog­ram­ma. Sa­vu­kārt lie­tu­vie­šu pe­da­go­ģe, eko­no­mis­te un so­ci­olo­ģe Auš­ra Augus­ti­na­vi­čū­te iz­vei­do­ja pa­pla­ši­nā­tu psi­hes uz­bū­ves mo­de­li jau ar 16 ti­piem.

Kat­ram cil­vē­kam ir do­ta sa­va prog­ram­ma, ko no­sa­ka vi­ņa tips. Ci­tiem vār­diem sa­kot, katrs pie­dzimst ar no­teik­tām rak­stu­ra īpa­šī­bām, ku­ras dzī­ves gai­tā ne­mai­nās. Iz­man­to­jot so­ci­oni­ku, ie­spē­jams rak­stu­rot cil­vē­ku, vi­ņa at­tie­cī­bas ar ci­tu ti­pu pār­stāv­jiem, prog­no­zēt vi­ņa rī­cī­bu un uz­ve­dī­bu, ie­teikt jo­mu, ku­rā sa­sniegs vis­la­bā­kos re­zul­tā­tus un tā tā­lāk.

So­ci­oni­kā 16 ti­pi tiek sa­da­lī­ti 4 kom­for­ta gru­pās jeb kvad­rās. As­tro­lo­ģi­jā ir kaut kas līdz­īgs (as­tro­lo­ģis­kās kar­tes «mā­jas»). Kat­rai gru­pai ir savs dzī­ves uz­de­vums, kat­rā no tām cil­vē­ki sav­star­pē­ji jū­tas kom­for­tab­li, bet mēdz kon­flik­tēt ar ci­tas kvad­ras pār­stāv­jiem. Bet kat­ra no četr­ām gru­pām ir ļo­ti at­šķi­rī­ga:

  1. kvad­ra – de­mo­krā­tu, Bēr­nī­bas kvad­ra, ku­rai pie­de­rī­gi ir Don­ki­hots, Di­mā, Igo un Ro­bes­pjērs;
  2.  kvad­ra – aristo­krā­tu, Jau­nī­bas kvad­ra, ku­rai pie­de­rī­gi ir Ham­lets, Mak­sims, Žu­kovs un Je­se­ņins;
  3. kvad­ra – de­mo­krā­tu, Brie­du­ma kvad­ra, ku­rai pie­de­rī­gi ir Na­po­le­ons, Bal­zaks, Džeks un Drai­zers;
  4. kvad­ra – aristo­krā­tu, Se­nat­nes kvad­ra, ku­rai pie­de­rī­gi ir Štir­lics, Dos­to­jev­skis, Hak­slijs un Ga­bēns.

 

Ar­tu­sa Kai­mi­ņa iz­rā­viens

Ak­tie­ra un nu jau arī Saei­mas de­pu­tā­ta Ar­tu­ra (pats iz­man­to Ar­tu­sa vār­du) Kai­mi­ņa tips ir Don­ki­hots, 1. kvad­ras pār­stā­vis. Tā­tad ide­ju ra­dī­tājs, ne­vis re­ali­zē­tājs. Evi­ja Ja­sū­na rak­stu­ro: «Viņš nav bū­vē­tājs, ne­kā­dus lie­los mēr­ķus sa­sniegt ne­var. Var ra­dīt aži­otā­žu, bet da­ra to tik­mēr, ka­mēr vi­ņam ir in­te­re­san­ti, bet in­te­re­san­ti ir tik­mēr, ka­mēr at­klāj jau­nu­mus. Don­ki­ho­tam pa­tīk at­klāt un iz­zi­nāt. Līdz­ko sa­pra­tīs, ka Saei­mas de­pu­tā­ta darbs ir ru­tī­na, do­mā­ju, vi­ņa tur ļo­ti ātr­i vairs ne­būs.»

Šaus­mi­nā­ties par ak­tie­ra va­dī­tā video­blo­ga «Su­ņu bū­da» sa­tu­ru spēj tie, ku­ri ne­zi­na Don­ki­ho­ta bū­tī­bu. Šī ti­pa pār­stāv­jiem šķiet, ka vi­ņu sa­cī­tais vai da­rī­tais «ir hu­mo­rī­gi», ta­ču tā­dē­jā­di vi­ņi aiz­vai­no dau­dzus ci­tus, jo jo­ci­ņi sa­nāk ne­ko­rek­ti. Kurš katrs ne­spē­tu va­dīt rai­dī­ju­mu tā­dā sti­lā kā Ar­tuss, un so­ci­oni­kas spe­ci­ālis­tes vēr­tē – «Su­ņu bū­dā» ēti­ku var ne­mek­lēt, bet jaun­ie­šiem rai­dī­jums pa­tīk. Kā­pēc? Tā­pēc, ka 1. kvad­ra, sa­lī­dzi­not ar cil­vē­ka dzī­ves pos­miem, ir bēr­nī­ba. Ne­rau­go­ties uz sa­vu bi­olo­ģis­ko ve­cu­mu, Don­ki­hots ir bēr­nu kvad­ras pār­stā­vis. Un kurš no mums bēr­nī­bā bi­jis at­bil­dīgs?

«Nu, lūk, tā­pēc viss no­tiek ātr­i, ska­ļi, in­te­re­san­ti, bet bez pa­lie­ko­šas vēr­tī­bas. Vi­ņam va­ja­dzē­ja pa­likt rai­dī­ju­mā un sa­viem vē­lē­tā­jiem pa­teikt – pal­dies, po­pu­la­ri­tā­ti es ie­gu­vu, bet tas arī viss,» sa­ka Evi­ja Ja­sū­na.

Lī­vi­ja Vel­ta Mi­ķel­so­ne pa­pil­di­na: «Ar­tu­sa vie­tā es po­li­ti­kā ne­ie­tu, jo viņš no Saei­mas aizies ar ļo­ti ne­pa­tī­ka­mu sa­jū­tu sa­bied­rī­bas ne­ga­tī­vās iz­tu­rē­ša­nās dēļ. Tur­klāt 1. kvad­ra po­li­ti­kā ir brem­zē­tā­ji.» Ta­ču abas ir vie­nis­prā­tis, ka Don­ki­hots ir ļo­ti go­dīgs cil­vēks, vi­ņam ne­kā­dus klu­sos, krei­sos vai sle­pe­nos gā­jie­nus pār­mest ne­va­rēs.

Sol­vi­tas Ābol­ti­ņas klu­piens

Sol­vi­ta Ābol­ti­ņa ir 2. kvad­ras pār­stā­ve, un to so­ci­oni­kā dē­vē arī par re­pre­sī­vo vai dik­tā­ta kvad­ru. Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne skaid­ro: «Pa­sau­les vēs­tu­rē spil­gtā­kie šīs kvad­ras pār­stāv­ji ir Jo­sifs Sta­ļins, Vla­di­mirs Pu­tins, Dmit­rijs Med­ve­devs vai Ana­to­lijs Lu­ka­šen­ko. Vi­ņiem ne­drīkst ļaut il­gu lai­ku at­ras­ties pie va­ras, jo vi­ņi tā ie­dzī­vo­jas, ka ne­var da­būt prom.» Lai at­ce­ra­mies Pu­ti­na un Med­ve­de­va ro­kā­des, ku­ru mēr­ķis bi­ja sa­gā­dāt ie­spē­ju ta­ga­dē­jam Krie­vi­jas pre­zi­den­tam tur­pi­nāt sē­dēt valsts pre­zi­den­ta krēs­lā.

«Vi­ņi – Mak­si­mi – iz­do­mā struk­tū­ru, kā rī­ko­ties, pie­mē­ram, Pu­tins mai­nī­jās ar Med­ve­de­vu. Arī Ābol­ti­ņas ot­rā nāk­ša­na spī­ke­ra ama­tā bi­ja struk­tu­rē­ta, iz­do­mā­ta,» vēr­tē Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne. Jā­at­gā­di­na, ka Sol­vi­ta Ābol­ti­ņa par 10. Saei­mas priekš­sē­dē­tā­ju ti­ka ie­vē­lē­ta 2010. ga­dā, bet 2011. ga­dā Saei­mas ār­kār­tas vē­lē­ša­nās par­la­men­ta spī­ke­res vie­tā no­nā­ca uz­reiz pēc tam, kad par Saei­mas priekš­sē­dē­tā­ju ne­iz­de­vās ie­vē­lēt Val­di Zat­le­ru.

Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne no­rā­da, ka 2. kvad­ras pār­stāv­jiem ne­pie­mīt ten­den­ce lūgt pie­do­ša­nu un tai pie­de­ro­šie cil­vē­ki ne­mēdz arī at­vai­no­ties. «Sol­vi­ta no­zā­ģē­ja za­ru, uz ku­ra sēž, pēc tās in­ter­vi­jas, ku­rā žur­nā­lists jau­tā­ja: jūs esat augst­a amat­per­so­na, bet pār­snie­dzāt āt­ru­mu, vai ne­gri­bat tau­tai at­vai­no­ties? Žur­nā­lists vi­ņai vēl­reiz to pār­jau­tā­ja. Ja vi­ņa zi­nā­tu šo zi­nāt­ni so­ci­oni­ku, es do­mā­ju, ka vi­ņa pie­spies­tu se­vi at­vai­no­ties. Tas dau­dziem cil­vē­kiem pa­tik­tu, jo sen jau krā­jās ne­pa­ti­ka pret vi­ņu, un šis bi­ja pē­dē­jais pi­liens, cil­vē­kiem tas bi­ja liels aiz­vai­no­jums.»

Tau­tas ce­rī­ba Sud­ra­ba

Evi­ja Ja­sū­na no­teic, ka jaun­iz­cep­tā po­li­ti­ķe In­gu­na Sud­ra­ba pie­der ti­pam, kas no­saukts Bal­za­ka vār­dā. Bal­zaks pēc sa­vas bū­tī­bas un sū­tī­bas ir spē­cī­ga lī­de­ra pe­lē­kais kar­di­nāls. Viņš ir lī­de­ra balsts, bet pa­šam jā­stāv aiz kā­da pla­tās mu­gu­ras, jo Bal­za­kam nav spē­ka un pie­trūkst ener­ģi­jas, lai ilg­sto­ši spē­tu va­dīt, vilkt un re­ali­zēt la­bās ide­jas, kas Bal­za­kam ne­no­lie­dza­mi ir. Diem­žēl Bal­za­ku var ātr­i sa­lauzt emo­ci­onā­li.

Vi­ņa sū­tī­ba ir iz­do­māt, ra­dīt shē­mu, ie­dot vī­zi­ju Na­po­le­onam, lai tas dar­bo­jas un īs­te­no ie­ce­res, jo Na­po­le­ons to var. Viņš ir caur­si­tējs un ha­ris­mā­tisks cil­vēks.

Sa­ru­nu par Bal­za­kiem tur­pi­nā­sim ne­daudz tā­lāk.

Lem­bergs pie­stāv Lat­vi­jai

Aiva­ra Lem­ber­ga po­pu­la­ri­tā­te sa­bied­rī­bā ir augst­a, un vi­ņam ne­kai­tē pat tie­sā­ša­nās. Arī ša­jās Saei­mas vē­lē­ša­nās vi­ņu iz­man­to­ja kā prem­je­ra ama­ta kan­di­dā­tu, un zaļ­zem­nie­ki bi­ja ie­gu­vē­ji. Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne vēr­tē, ka Lem­ber­ga trum­pis ir vi­ņa ha­ris­ma. «Kurš vi­ņu re­dzē­jis bez smai­da se­jā? Cil­vē­kiem tas pa­tīk. Viņš ir Na­po­le­ona tips. Na­po­le­ons ir lī­de­ris. Tāds bi­ja arī Mi­hails Gor­ba­čovs. Īs­to Na­po­le­onu tau­ta ir gan ļo­ti mī­lē­ju­si, gan ne­ie­re­dzē­ju­si. No Na­po­le­ona arī bai­dī­jās. Kad fran­ču galms vi­ņu no­sū­tī­ja ie­ka­rot kā­du zem­i, viņš to iz­da­rī­ja. Kad viņš at­grie­zās, vi­si cil­vē­ki iz­gā­ja ie­lās, tau­ta vi­ņu die­vi­nā­ja. Līdz­īgs ir Lem­bergs, kurš ka­ro ar vār­diem,» ana­li­zē so­ci­oni­kas ma­ģis­tre. Evi­ja Ja­sū­na pa­pil­di­na: «Na­po­le­onam pie­mīt ļo­ti lie­la dros­me un uz­drīk­stē­ša­nās, tā­pēc aiz­mu­gu­rē va­jag no­dro­ši­nā­ties ar Bal­za­ku vai Dže­ku, ci­tā­di Na­po­le­ons sa­degs. Viņš daž­reiz ne­var pats sa­viem spē­kiem iz­kul­ties no kon­flikt­si­tu­āci­jas.»

Na­po­le­ons pie­der 3. kvad­rai un ir ļo­ti sa­de­rīgs ar Lat­vi­jas paš­rei­zē­jo at­tīs­tī­bas cik­lu, kas arī at­bilst 3. kvad­rai.

Rak­stu­ro­jums arī val­stij, tau­tai un par­ti­jai

Līdz­īgi kā as­tro­lo­ģi­jā so­ci­onis­ko ti­pu var no­teikt arī val­stij, tau­tai un po­li­tis­ka­jai par­ti­jai. Lat­vi­ja kā valsts at­bilst Drai­ze­ra ti­pam 3. kvad­rā, tur­klāt sa­vā at­tīs­tī­bā paš­laik at­ro­das 3. kvad­rai at­bil­sto­šā cik­lā. Tā­pēc Lat­vi­jas ie­dzī­vo­tā­ji va­ras spi­cē ne­ak­cep­tē, pie­mē­ram, Mak­si­ma ti­pa cil­vē­kus, kas pie­der 2. jeb dik­ta­to­ru kvad­rai. Vi­ņiem bū­tu jā­dzī­vo un jā­val­da Vā­ci­jā, Krie­vi­jā vai arā­bu val­stīs, kur šā­da ti­pa lī­de­rus pie­ņems.

Kvad­rām at­bil­sto­šie pe­ri­odi mai­nās līdz­īgi, kā as­tro­lo­ģi­jā mai­nās pe­ri­odi. Pa­sau­lē past­āv no­teik­tas ne­mai­nī­gas li­kum­sa­ka­rī­bas, kad pirm­ās kvad­ras dar­bu pār­ņem ot­rā, no ot­rās – tre­šā un tā tā­lāk. Viens cikls ilgst 72 ga­dus, kurš sa­da­lās četr­os so­ļos pa 18 ga­diem kat­rā, at­bil­sto­ši kat­ras kvad­ras so­ci­oti­pam. Skait­lis 72 nav iz­rau­dzīts ne­jau­ši. Mak­ro­eko­no­mi­kā si­tu­āci­ju prog­no­zē­ša­nai iz­man­to tik il­gu lai­ka pe­ri­odu, jo tas ne­pie­cie­šams, lai ie­gul­dī­ju­mi at­pel­nī­tos un pa­pil­dus do­tu tik­pat lie­lu pie­vie­no­to vēr­tī­bu (Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne «At­ro­di se­vi!», Rī­ga, 2014.). Bal­ti­jas val­stis šo­brīd iz­dzī­vo 3. kvad­ras cik­lu, kas sā­cies 1989. ga­dā un no­slēg­sies 2061. ga­dā. Katrs so­lis rak­stu­ro­jas ar tā so­ci­oti­pa zī­mī­gā­ka­jām ie­zī­mēm – gan spē­cī­gā­ka­jām, gan vā­jā­ka­jām. Bal­za­ka laiks sā­cies 2007. ga­dā un beig­sies 2025. ga­dā. Bie­ži vien 18 so­ļu cik­la pe­ri­odā pie valsts stū­res no­nāk at­bil­sto­šais so­ci­otips. Lat­vi­ja nav iz­ņē­mums.

Tā­tad paš­laik Lat­vi­ja at­ro­das 3. kvad­ras jeb Bal­za­ka pe­ri­odā. Ie­spē­jams, tā­pēc po­li­ti­kā ir ļo­ti daudz Bal­za­ku. Šim ti­pam pie­der arī Val­dis Dom­brov­skis, ku­ram gan pār­me­ta nū­ģis­mu un grā­mat­ve­ža pie­eju pro­blē­mu ri­si­nā­ša­nā, to­mēr no krēs­la ne­gā­za. Līdz no­ti­ka Zo­li­tū­des tra­ģē­di­ja…

Vai Lat­vi­ja ir ie­gu­vē­ja vai būs zau­dē­tā­ja, Val­dim Dom­brov­skim pār­ce­ļo­ties dar­bā uz Bri­se­li? Evi­ja Ja­sū­na ko­do­lī­gi at­bild: «Zau­dē­tā­ji ne­esam, jo mums Lat­vi­jā ir daudz ci­tu Bal­za­ku.» Vel­tas Lī­vi­jas Mi­ķel­so­nes rak­stu­ro­jums skan: «Ne­drīkst pa­teikt, ka Bal­zaks ne­ko ne­da­ra. Bal­zaks da­ra, bet vi­ņa dar­bī­ba nav ma­nā­ma. Viņš ne­spēj aiz­raut pub­li­ku, tā­pēc ro­das sa­jū­ta, ka viņš ne­ko īpa­šu ne­da­ra.»

Pie­tik­tu ar četr­ām par­ti­jām

Iz­man­to­jot so­ci­oni­kā ro­da­mās sa­ka­rī­bas un se­ko­jot kvad­ru vei­do­ša­nas prin­ci­piem, Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne vēr­tē, ka Lat­vi­jas po­li­ti­kā pie­tik­tu ar četr­ām par­ti­jām. Līdz­īgu do­mu vi­ņa sa­klau­sī­ju­si Valsts pre­zi­den­ta An­dra Bēr­zi­ņa vār­dos, kad viņš tei­ca ap­mē­ram tā: es­mu past­udē­jis par­ti­ju prog­ram­mas, un tās ir tik līdz­īgas. «Pa­rei­zi!» iz­sau­cas so­ci­oni­kas ma­ģis­tre. «Ne­ko jaun­u jau ne­var iz­do­māt!» So­ci­oni­kas spe­ci­ālis­ti ie­teik­tu ap­vie­not spē­kus Laim­do­tai Strau­ju­mai, Mār­ti­ņam Bo­da­ram, Ar­tim Kam­pa­ram un Ul­dim Augu­lim – vi­ņi at­bilst so­ci­oti­pam Džeks (3. kvad­ra).

Pie­mē­ram, 3. kvad­ras pār­stāv­ji ir vien­pat­ņi, 1. un 2. kvad­ras pār­stāv­ji pie­ņem ci­tu vie­dok­ļus, bet 3. un 4. kvad­ras pār­stāv­ji ru­nā vie­nu, to­ties iz­da­ra tā, kā pa­ši uz­ska­ta par pa­rei­zu. Jo īpa­ši tā rī­ko­jas Bal­za­ki. Ja vi­ņi kon­sul­tē­tos ar ci­tiem, tad ie­gū­tu lie­lā­ku va­ru un ie­spē­jas. Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne at­ce­ras, ka iz­skait­ļo­ju­si vie­na Saei­mas sa­stā­va de­pu­tā­tus, un at­klā­jies, ka par­la­men­tā strā­dā 33 Bal­za­ki (3. kvad­ra), kas ir kā brem­ze val­dī­bai, kā arī ļo­ti daudz Dos­to­jev­sku un Hak­sli­ju (4. kvad­ra). Dos­to­jev­skis ir ide­ālists, ku­ram la­bas at­tie­cī­bas un cie­ņa ir sva­rī­gā­ka, bet eko­no­mi­ku viņš ne­bī­dīs, pie­bilst so­ci­oni­kas spe­ci­ālis­te.

Po­li­ti­kā ir ļo­ti maz 4. kvad­ras pār­stāv­ju, bet no vi­ņiem Štir­lics bū­tu pat ļo­ti vē­lams. Viņš ir labs ad­mi­nis­trē­tājs un sa­kār­to­tājs. Tā­da ti­pa pār­stā­vi va­ja­dzē­tu Kul­tū­ras un Iz­glī­tī­bas un zi­nāt­nes mi­nis­tri­jas va­dī­bā. Po­li­ti­kā ir sa­mē­rā maz Ga­bē­nu (jo vi­ņi ša­jā lau­ci­ņā ne­lien), bet, ai, kā va­ja­dzē­tu. Re­dza­mā­kie šī ti­pa pār­stāv­ji ir An­dris Ame­riks, Rai­vis Dzin­tars un Gun­dars Dau­dze. Pie va­ras va­ja­dzē­tu arī da­žus Žu­ko­va ti­pa (4. kvad­ra) cil­vē­kus (tāds ir Ainārs Šle­sers).

Po­li­ti­kā va­ja­dzī­gi vi­su ti­pu pār­stāv­ji, ti­kai jau­tā­jums, kā­dās pro­por­ci­jās, no­rā­da Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne. Jo – ko vie­nas kvad­ras pār­stāv­ji ne­var vai ne­spēj pa­veikt, to iz­da­ra ci­ti. Jā­at­ce­ras, ka kat­ram ti­pam ir sa­va mi­si­ja. Ja ne­būs Štir­li­ca, tad daudz kas ne­tiks iz­da­rīts. Mak­si­mam ir sva­rīgs li­ku­ma spēks un va­ra, bet Štir­lics ir sta­bi­li­zē­tājs. Pie va­ras ne­var at­ras­ties vie­ni vie­nī­gi ide­ālis­ti, ku­ri ti­kai stās­ta, ko da­rīs, bet skaid­ri zi­nāms, ka rī­cī­ba vār­diem ne­se­kos. Va­jag gan da­rī­tā­ju, gan at­tie­cī­bu har­mo­ni­zē­tā­ju, gan so­ci­ālo in­ter­ešu un vien­lī­dzī­bas aiz­stā­vi. Tā kā Lat­vi­ja šo­brīd iz­dzī­vo 3. kvad­ras pe­ri­odu, pie va­ras spēj iz­rau­ties sa­mē­rā maz ci­tu kvad­ru pār­stāv­ju.

Sa­vu­laik Auš­ra Augus­ti­na­vi­čū­te kā­dā kon­fe­ren­cē uz­svē­ra, ka po­li­ti­kā va­ja­dzē­tu vis­maz 45 pro­cen­tus sie­vie­šu. Ar pie­bil­di – lo­ģis­kā ti­pa sie­vie­šu. Kā­pēc tā? Pat vie­na so­ci­oti­pa, pie­mē­ram, Štir­lics, ie­tva­ros vī­rie­tis ir am­bi­ci­ozs un vai­rāk do­mā par sa­vu la­bu­mu, bet sie­vie­te ie­vē­ros sa­bied­rī­bas va­ja­dzī­bas. «Mēs esam in­tro­ver­ta valsts, un var­būt tā­pēc sie­vie­tes pa­šas po­li­ti­kā ne­skrien,» pie­ļauj Vel­ta Lī­vi­ja Mi­ķel­so­ne.

A-ū, ide­ālais lī­de­ri!

Ar kā­dām īpa­šī­bām, so­ci­oni­kas vēr­tē­ju­mā, va­ja­dzē­tu būt ap­vel­tī­tam valsts va­dī­tā­jam?

Vi­ņam jā­būt eks­tra­ver­tam cil­vē­kam, jo in­tro­verts ne­ra­da pār­lie­cī­bu, ka kaut ko var iz­da­rīt.

Jā­pie­mīt ha­ris­mai, jo tad lī­de­ris spēs aiz­raut sa­bied­rī­bu pat bez pie­re­dzes po­li­tis­ka­jā dar­bā.

Vi­ņam jā­pie­mīt spē­jai īs­te­not eko­no­mis­kus un sa­bied­ris­kus pro­ce­sus īsā ter­mi­ņā, ne­vis kā Bal­za­kam, kurš ne­spēj ātr­i dar­bo­ties. Ja Bal­za­kam līdz­ās būs Na­po­le­ons, tad viņš pra­tīs lē­nī­go Bal­za­ku ne­sā­pī­gi past­ei­dzi­nāt.

Jā­pie­mīt lo­ģi­kai, lai var ko­do­lī­gi for­mu­lēt sa­vas do­mas un ne­pa­da­rīt ap­sprie­di par šo­vu vai par te­āt­ri ar emo­ci­ju iz­rā­dī­ša­nu.

Lī­de­rim jā­būt ap­vel­tī­tam ar la­bu at­mi­ņu, vē­su prā­tu, pras­mi sa­lī­dzi­nāt iz­vei­do­ju­šos si­tu­āci­ju ar ie­priek­šē­jo.

Vi­ņam jā­aiz­stāv valsts in­te­re­ses un jā­īs­te­no val­stis­ki sva­rī­gi mēr­ķi, bet jā­uz­klau­sa tau­tas balss un jā­būt ga­ta­vam ne­ka­vē­jo­ties re­aģēt uz sa­bied­rī­bas no­ska­ņo­ju­mu.

Viņš ne­drīkst ama­tu iz­man­tot kā sa­vu am­bī­ci­ju un in­ter­ešu ap­mie­ri­nā­ša­nas vie­tu.

Latvijā

Šonedēļ Valsts policija nosūtīja prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai kriminālprocesu pret diviem Lietuvas pilsoņiem, kas tiek turēti aizdomās par veļas mazgāšanas produktu “Ariel” viltošanu un izplatīšanu ievērojamā apmērā organizētas grupas sastāvā. Jau ziņots, ka pagājušā gada novembrī Valsts policija sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu Rīgā, Dārzciema mikrorajonā, atklāja telpas, kur pakoti un uzglabāti viltoti “Ariel” produkti, kuru ietekme uz veselību nav zināma. Aprēķināts, ka šo noziedzīgo darbību rezultātā uzņēmumam “The Procter & Gamble Company” nodarīts kaitējums vairāk nekā 739 000 eiro apmērā.

Svarīgākais