Jaunā vecā valdība ar lielām mokām ir sastiķēta, salīmēta un sastutēta, lai turas kādu laiciņu kopā. Šoreiz «Praktiskajā Astroloģijā» politiskos procesus analizē socionikas speciālistes Velta Līvija Miķelsone un Evija Jasūna – kāpēc Latvijas sabiedrība vienus tautas kalpus būtu gatava uz rokām ienest Saeimā (un dažu labu – ienes arī), savukārt citus necieš ne acu galā.
Sabiedrība allaž centusies cilvēkus iedalīt noteiktās grupās. To dara, izmantojot astroloģiju; numeroloģiju; atbilstību mitoloģiskiem tēliem; iedzimtās pazīmes; nacionālo piederību, ārējā izskata līdzības; sabiedrības iesaukas (ko izmanto socionikā, lai ērtāk un īsāk raksturotu piederību noteiktam personības tipam).
Karls Gustavs Jungs, kura uzvārds nav svešs arī astroloģijā, meklēja racionālu skaidrojumu cilvēku uzvedības atšķirībām. Viņš pirmais pamanīja, ka cilvēki informāciju apkārtējā vidē uztver dažādi, un izveidoja informācijas apmaiņas modeli. Jungs ieviesa jaunu terminu – psihes funkcija, kas raksturo psihes izpausmes atšķirības un ierobežojumus. Viņš izdalīja 8 psihes funkcijas, kas atbilda 8 personības tipiem. To var salīdzināt ar astroloģiju, kurā atkarībā no planētu stāvokļiem 12 zodiaka zīmēs cilvēka piedzimšanas brīdī tiek noteikts viņa horoskops jeb raksturojums vai programma. Savukārt lietuviešu pedagoģe, ekonomiste un socioloģe Aušra Augustinavičūte izveidoja paplašinātu psihes uzbūves modeli jau ar 16 tipiem.
Katram cilvēkam ir dota sava programma, ko nosaka viņa tips. Citiem vārdiem sakot, katrs piedzimst ar noteiktām rakstura īpašībām, kuras dzīves gaitā nemainās. Izmantojot socioniku, iespējams raksturot cilvēku, viņa attiecības ar citu tipu pārstāvjiem, prognozēt viņa rīcību un uzvedību, ieteikt jomu, kurā sasniegs vislabākos rezultātus un tā tālāk.
Socionikā 16 tipi tiek sadalīti 4 komforta grupās jeb kvadrās. Astroloģijā ir kaut kas līdzīgs (astroloģiskās kartes «mājas»). Katrai grupai ir savs dzīves uzdevums, katrā no tām cilvēki savstarpēji jūtas komfortabli, bet mēdz konfliktēt ar citas kvadras pārstāvjiem. Bet katra no četrām grupām ir ļoti atšķirīga:
Artusa Kaimiņa izrāviens
Aktiera un nu jau arī Saeimas deputāta Artura (pats izmanto Artusa vārdu) Kaimiņa tips ir Donkihots, 1. kvadras pārstāvis. Tātad ideju radītājs, nevis realizētājs. Evija Jasūna raksturo: «Viņš nav būvētājs, nekādus lielos mērķus sasniegt nevar. Var radīt ažiotāžu, bet dara to tikmēr, kamēr viņam ir interesanti, bet interesanti ir tikmēr, kamēr atklāj jaunumus. Donkihotam patīk atklāt un izzināt. Līdzko sapratīs, ka Saeimas deputāta darbs ir rutīna, domāju, viņa tur ļoti ātri vairs nebūs.»
Šausmināties par aktiera vadītā videobloga «Suņu būda» saturu spēj tie, kuri nezina Donkihota būtību. Šī tipa pārstāvjiem šķiet, ka viņu sacītais vai darītais «ir humorīgi», taču tādējādi viņi aizvaino daudzus citus, jo jociņi sanāk nekorekti. Kurš katrs nespētu vadīt raidījumu tādā stilā kā Artuss, un socionikas speciālistes vērtē – «Suņu būdā» ētiku var nemeklēt, bet jauniešiem raidījums patīk. Kāpēc? Tāpēc, ka 1. kvadra, salīdzinot ar cilvēka dzīves posmiem, ir bērnība. Neraugoties uz savu bioloģisko vecumu, Donkihots ir bērnu kvadras pārstāvis. Un kurš no mums bērnībā bijis atbildīgs?
«Nu, lūk, tāpēc viss notiek ātri, skaļi, interesanti, bet bez paliekošas vērtības. Viņam vajadzēja palikt raidījumā un saviem vēlētājiem pateikt – paldies, popularitāti es ieguvu, bet tas arī viss,» saka Evija Jasūna.
Līvija Velta Miķelsone papildina: «Artusa vietā es politikā neietu, jo viņš no Saeimas aizies ar ļoti nepatīkamu sajūtu sabiedrības negatīvās izturēšanās dēļ. Turklāt 1. kvadra politikā ir bremzētāji.» Taču abas ir vienisprātis, ka Donkihots ir ļoti godīgs cilvēks, viņam nekādus klusos, kreisos vai slepenos gājienus pārmest nevarēs.
Solvitas Āboltiņas klupiens
Solvita Āboltiņa ir 2. kvadras pārstāve, un to socionikā dēvē arī par represīvo vai diktāta kvadru. Velta Līvija Miķelsone skaidro: «Pasaules vēsturē spilgtākie šīs kvadras pārstāvji ir Josifs Staļins, Vladimirs Putins, Dmitrijs Medvedevs vai Anatolijs Lukašenko. Viņiem nedrīkst ļaut ilgu laiku atrasties pie varas, jo viņi tā iedzīvojas, ka nevar dabūt prom.» Lai atceramies Putina un Medvedeva rokādes, kuru mērķis bija sagādāt iespēju tagadējam Krievijas prezidentam turpināt sēdēt valsts prezidenta krēslā.
«Viņi – Maksimi – izdomā struktūru, kā rīkoties, piemēram, Putins mainījās ar Medvedevu. Arī Āboltiņas otrā nākšana spīkera amatā bija strukturēta, izdomāta,» vērtē Velta Līvija Miķelsone. Jāatgādina, ka Solvita Āboltiņa par 10. Saeimas priekšsēdētāju tika ievēlēta 2010. gadā, bet 2011. gadā Saeimas ārkārtas vēlēšanās parlamenta spīkeres vietā nonāca uzreiz pēc tam, kad par Saeimas priekšsēdētāju neizdevās ievēlēt Valdi Zatleru.
Velta Līvija Miķelsone norāda, ka 2. kvadras pārstāvjiem nepiemīt tendence lūgt piedošanu un tai piederošie cilvēki nemēdz arī atvainoties. «Solvita nozāģēja zaru, uz kura sēž, pēc tās intervijas, kurā žurnālists jautāja: jūs esat augsta amatpersona, bet pārsniedzāt ātrumu, vai negribat tautai atvainoties? Žurnālists viņai vēlreiz to pārjautāja. Ja viņa zinātu šo zinātni socioniku, es domāju, ka viņa piespiestu sevi atvainoties. Tas daudziem cilvēkiem patiktu, jo sen jau krājās nepatika pret viņu, un šis bija pēdējais piliens, cilvēkiem tas bija liels aizvainojums.»
Tautas cerība Sudraba
Evija Jasūna noteic, ka jaunizceptā politiķe Inguna Sudraba pieder tipam, kas nosaukts Balzaka vārdā. Balzaks pēc savas būtības un sūtības ir spēcīga līdera pelēkais kardināls. Viņš ir līdera balsts, bet pašam jāstāv aiz kāda platās muguras, jo Balzakam nav spēka un pietrūkst enerģijas, lai ilgstoši spētu vadīt, vilkt un realizēt labās idejas, kas Balzakam nenoliedzami ir. Diemžēl Balzaku var ātri salauzt emocionāli.
Viņa sūtība ir izdomāt, radīt shēmu, iedot vīziju Napoleonam, lai tas darbojas un īsteno ieceres, jo Napoleons to var. Viņš ir caursitējs un harismātisks cilvēks.
Sarunu par Balzakiem turpināsim nedaudz tālāk.
Lembergs piestāv Latvijai
Aivara Lemberga popularitāte sabiedrībā ir augsta, un viņam nekaitē pat tiesāšanās. Arī šajās Saeimas vēlēšanās viņu izmantoja kā premjera amata kandidātu, un zaļzemnieki bija ieguvēji. Velta Līvija Miķelsone vērtē, ka Lemberga trumpis ir viņa harisma. «Kurš viņu redzējis bez smaida sejā? Cilvēkiem tas patīk. Viņš ir Napoleona tips. Napoleons ir līderis. Tāds bija arī Mihails Gorbačovs. Īsto Napoleonu tauta ir gan ļoti mīlējusi, gan neieredzējusi. No Napoleona arī baidījās. Kad franču galms viņu nosūtīja iekarot kādu zemi, viņš to izdarīja. Kad viņš atgriezās, visi cilvēki izgāja ielās, tauta viņu dievināja. Līdzīgs ir Lembergs, kurš karo ar vārdiem,» analizē socionikas maģistre. Evija Jasūna papildina: «Napoleonam piemīt ļoti liela drosme un uzdrīkstēšanās, tāpēc aizmugurē vajag nodrošināties ar Balzaku vai Džeku, citādi Napoleons sadegs. Viņš dažreiz nevar pats saviem spēkiem izkulties no konfliktsituācijas.»
Napoleons pieder 3. kvadrai un ir ļoti saderīgs ar Latvijas pašreizējo attīstības ciklu, kas arī atbilst 3. kvadrai.
Raksturojums arī valstij, tautai un partijai
Līdzīgi kā astroloģijā socionisko tipu var noteikt arī valstij, tautai un politiskajai partijai. Latvija kā valsts atbilst Draizera tipam 3. kvadrā, turklāt savā attīstībā pašlaik atrodas 3. kvadrai atbilstošā ciklā. Tāpēc Latvijas iedzīvotāji varas spicē neakceptē, piemēram, Maksima tipa cilvēkus, kas pieder 2. jeb diktatoru kvadrai. Viņiem būtu jādzīvo un jāvalda Vācijā, Krievijā vai arābu valstīs, kur šāda tipa līderus pieņems.
Kvadrām atbilstošie periodi mainās līdzīgi, kā astroloģijā mainās periodi. Pasaulē pastāv noteiktas nemainīgas likumsakarības, kad pirmās kvadras darbu pārņem otrā, no otrās – trešā un tā tālāk. Viens cikls ilgst 72 gadus, kurš sadalās četros soļos pa 18 gadiem katrā, atbilstoši katras kvadras sociotipam. Skaitlis 72 nav izraudzīts nejauši. Makroekonomikā situāciju prognozēšanai izmanto tik ilgu laika periodu, jo tas nepieciešams, lai ieguldījumi atpelnītos un papildus dotu tikpat lielu pievienoto vērtību (Velta Līvija Miķelsone «Atrodi sevi!», Rīga, 2014.). Baltijas valstis šobrīd izdzīvo 3. kvadras ciklu, kas sācies 1989. gadā un noslēgsies 2061. gadā. Katrs solis raksturojas ar tā sociotipa zīmīgākajām iezīmēm – gan spēcīgākajām, gan vājākajām. Balzaka laiks sācies 2007. gadā un beigsies 2025. gadā. Bieži vien 18 soļu cikla periodā pie valsts stūres nonāk atbilstošais sociotips. Latvija nav izņēmums.
Tātad pašlaik Latvija atrodas 3. kvadras jeb Balzaka periodā. Iespējams, tāpēc politikā ir ļoti daudz Balzaku. Šim tipam pieder arī Valdis Dombrovskis, kuram gan pārmeta nūģismu un grāmatveža pieeju problēmu risināšanā, tomēr no krēsla negāza. Līdz notika Zolitūdes traģēdija…
Vai Latvija ir ieguvēja vai būs zaudētāja, Valdim Dombrovskim pārceļoties darbā uz Briseli? Evija Jasūna kodolīgi atbild: «Zaudētāji neesam, jo mums Latvijā ir daudz citu Balzaku.» Veltas Līvijas Miķelsones raksturojums skan: «Nedrīkst pateikt, ka Balzaks neko nedara. Balzaks dara, bet viņa darbība nav manāma. Viņš nespēj aizraut publiku, tāpēc rodas sajūta, ka viņš neko īpašu nedara.»
Pietiktu ar četrām partijām
Izmantojot socionikā rodamās sakarības un sekojot kvadru veidošanas principiem, Velta Līvija Miķelsone vērtē, ka Latvijas politikā pietiktu ar četrām partijām. Līdzīgu domu viņa saklausījusi Valsts prezidenta Andra Bērziņa vārdos, kad viņš teica apmēram tā: esmu pastudējis partiju programmas, un tās ir tik līdzīgas. «Pareizi!» izsaucas socionikas maģistre. «Neko jaunu jau nevar izdomāt!» Socionikas speciālisti ieteiktu apvienot spēkus Laimdotai Straujumai, Mārtiņam Bodaram, Artim Kamparam un Uldim Augulim – viņi atbilst sociotipam Džeks (3. kvadra).
Piemēram, 3. kvadras pārstāvji ir vienpatņi, 1. un 2. kvadras pārstāvji pieņem citu viedokļus, bet 3. un 4. kvadras pārstāvji runā vienu, toties izdara tā, kā paši uzskata par pareizu. Jo īpaši tā rīkojas Balzaki. Ja viņi konsultētos ar citiem, tad iegūtu lielāku varu un iespējas. Velta Līvija Miķelsone atceras, ka izskaitļojusi viena Saeimas sastāva deputātus, un atklājies, ka parlamentā strādā 33 Balzaki (3. kvadra), kas ir kā bremze valdībai, kā arī ļoti daudz Dostojevsku un Haksliju (4. kvadra). Dostojevskis ir ideālists, kuram labas attiecības un cieņa ir svarīgāka, bet ekonomiku viņš nebīdīs, piebilst socionikas speciāliste.
Politikā ir ļoti maz 4. kvadras pārstāvju, bet no viņiem Štirlics būtu pat ļoti vēlams. Viņš ir labs administrētājs un sakārtotājs. Tāda tipa pārstāvi vajadzētu Kultūras un Izglītības un zinātnes ministrijas vadībā. Politikā ir samērā maz Gabēnu (jo viņi šajā lauciņā nelien), bet, ai, kā vajadzētu. Redzamākie šī tipa pārstāvji ir Andris Ameriks, Raivis Dzintars un Gundars Daudze. Pie varas vajadzētu arī dažus Žukova tipa (4. kvadra) cilvēkus (tāds ir Ainārs Šlesers).
Politikā vajadzīgi visu tipu pārstāvji, tikai jautājums, kādās proporcijās, norāda Velta Līvija Miķelsone. Jo – ko vienas kvadras pārstāvji nevar vai nespēj paveikt, to izdara citi. Jāatceras, ka katram tipam ir sava misija. Ja nebūs Štirlica, tad daudz kas netiks izdarīts. Maksimam ir svarīgs likuma spēks un vara, bet Štirlics ir stabilizētājs. Pie varas nevar atrasties vieni vienīgi ideālisti, kuri tikai stāsta, ko darīs, bet skaidri zināms, ka rīcība vārdiem nesekos. Vajag gan darītāju, gan attiecību harmonizētāju, gan sociālo interešu un vienlīdzības aizstāvi. Tā kā Latvija šobrīd izdzīvo 3. kvadras periodu, pie varas spēj izrauties samērā maz citu kvadru pārstāvju.
Savulaik Aušra Augustinavičūte kādā konferencē uzsvēra, ka politikā vajadzētu vismaz 45 procentus sieviešu. Ar piebildi – loģiskā tipa sieviešu. Kāpēc tā? Pat viena sociotipa, piemēram, Štirlics, ietvaros vīrietis ir ambiciozs un vairāk domā par savu labumu, bet sieviete ievēros sabiedrības vajadzības. «Mēs esam introverta valsts, un varbūt tāpēc sievietes pašas politikā neskrien,» pieļauj Velta Līvija Miķelsone.
A-ū, ideālais līderi!
Ar kādām īpašībām, socionikas vērtējumā, vajadzētu būt apveltītam valsts vadītājam?
Viņam jābūt ekstravertam cilvēkam, jo introverts nerada pārliecību, ka kaut ko var izdarīt.
Jāpiemīt harismai, jo tad līderis spēs aizraut sabiedrību pat bez pieredzes politiskajā darbā.
Viņam jāpiemīt spējai īstenot ekonomiskus un sabiedriskus procesus īsā termiņā, nevis kā Balzakam, kurš nespēj ātri darboties. Ja Balzakam līdzās būs Napoleons, tad viņš pratīs lēnīgo Balzaku nesāpīgi pasteidzināt.
Jāpiemīt loģikai, lai var kodolīgi formulēt savas domas un nepadarīt apspriedi par šovu vai par teātri ar emociju izrādīšanu.
Līderim jābūt apveltītam ar labu atmiņu, vēsu prātu, prasmi salīdzināt izveidojušos situāciju ar iepriekšējo.
Viņam jāaizstāv valsts intereses un jāīsteno valstiski svarīgi mērķi, bet jāuzklausa tautas balss un jābūt gatavam nekavējoties reaģēt uz sabiedrības noskaņojumu.
Viņš nedrīkst amatu izmantot kā savu ambīciju un interešu apmierināšanas vietu.