Šodien Saeimā iesniegts partijas "No sirds Latvijai" (NSL) sagatavotais un vairāku citu parlamentā pārstāvēto partiju deputātu parakstītais Satversmes grozījumu projekts, kas paredz, ka Valsts prezidentu ievēl tauta.
NSL līdere Inguna Sudraba pieļauj, ka izšķiršanās par tautas vēlētu prezidentu nozīmēs arī pilnvaru pieaugumu valsts augstākajai amatpersonai.
Iesniegtās izmaiņas paredz valsts konstitūcijā noteikt, ka "Valsts prezidentu ievēl tauta uz pieciem gadiem vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās un aizklātās vēlēšanās. Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību nosaka sevišķs likums".
Grozījumu projektu Satversmē iesniedza deputāti no NSL, Zaļo un zemnieku savienības, partijas "Saskaņa", Latvijas Reģionu apvienības un nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK, aģentūru LETA informēja NSL konsultante Anrida Stāmere.
Priekšlikuma iesniedzēji uzskata, ka ir jāveic grozījumi Satversmē, nosakot, ka Valsts prezidentu ievēl Latvijas tauta, un līdz ar to dodot prezidentam plašākas pilnvaras. Prezidents kļūst atbildīgs par savu rīcību tautas, nevis atsevišķu partiju, priekšā, nepieļaujot tautai nepieņemamu lēmumu īstenošanu.
Sabiedrībā cienīts prezidents var veicināt sabiedrības saliedētību, kā arī kļūt par nozīmīgu tautas interešu aizstāvi, īpaši ņemot vēra ekonomiskos un ģeopolitiskos apstākļus, kādos atrodas Latvija. Saliedēta un informēta sabiedrība, skaidra un sakārtota varas un politiskā sistēma - šie ir tikai daži no pozitīvajiem aspektiem, kas varētu īstenoties, ja tautai būtu iespēja ievēlēt prezidentu, uzskata likumprojekta iesniedzēji.
Latvijas sabiedrība atbalsta tautas vēlēta prezidenta institūcijas ieviešanu, un pēdējos 15 gados socioloģiskās aptaujas liecina, ka vismaz 74% iedzīvotāju atbalstītu priekšlikumu par tautas vēlētu prezidentu, bet šogad piekrišanu šai iecerei pauduši pat 82% iedzīvotāju, pauž NSL konsultante.
Satversmes sākotnējā projektā 1922.gadā bija iecerēts, ka "Valsts prezidentu ievēl tauta uz pieciem gadiem vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās un aizklātās vēlēšanās". Taču, par spīti Satversmes izstrādes komisijas viedoklim, pēdējā Satversmes sapulces lasījumā, aizklāti balsojot ar dažu balsu pārsvaru, šī redakcija netika atbalstīta.
Minētie politiskie spēki ierosinājuši "atgriezties pie mūsu Satversmes tēvu piedāvātās redakcijas", pauž NSL pārstāve.
Iepriekš vairāki 12.Saeimā ievēlētie politiskie spēki pauda atbalstu iniciatīvai par tautas vēlētu prezidentu.