Tuberkulozes pacienti, kuri ārstējas, nav bīstami

© publicitātes

Rīgas Austrumu slimnīca izveidojusi atsevišķu nodaļu zināmā mērā bīstamiem tuberkulozes pacientiem, kuri izvairās no ārstēšanās un neievēro dienas režīmu.

Nodaļa izvietota atsevišķā ēkā Tuberkulozes un plaušu slimību centra teritorijā Stopiņu novada Upeslejās, lai izolētu un ārstētu pacientus, kuri izvairās no ārstēšanās, neievēro ārstēšanas režīmu vai kuriem nav iespējams nodrošināt ambulatoro terapiju citviet. Tajā pašā laikā daļa pacientu ik dienas ārstēšanās nolūkos dodas uz Biķernieku slimnīcu, jo naudas ekonomijas dēļ slēgta Rīgas ambulatorā tuberkulozes nodaļa. Ārsti uzsver, ka pēc ārstēšanās slimnīcā šie pacienti vairs nav bīstami un citus cilvēkus ar tuberkulozi neaplipina. Daudz bīstamāki ir tie cilvēki, kuriem ir tuberkuloze, bet kuri nepārbaudās un neārstējas.

Tuberkulozes ilgstošas ārstēšanas nodaļa darbu sākusi jau septembra beigās, lai nodrošinātu nepārtrauktu palīdzību tiem pacientiem, kuri līdz šim to saņēma Tuberkulozes un plaušu slimību centra filiālē Ceplīši Ikšķiles novada Tīnūžu pagastā. No pirmā oktobra šī filiāle ir slēgta. «Šāds lēmums tika pieņemts, ņemot vērā to, ka saslimstība ar tuberkulozi samazinās un līdz ar to sarūk tuberkulozes slimnieku skaits,» skaidro centra galvenā ārste Andra Cīrule. «Filiāles Ceplīši noslodze pēdējo gadu laikā arī bija samazinājusies, un šī ārstniecības struktūrvienība strādāja ar lieliem zaudējumiem.» Ceplīšu ēku un tai piegulošos īpašumus – katlumāju, ūdens attīrīšanas iekārtas, ūdenstorni un pašas ēkas – ar Veselības ministrijas piekrišanu pārņēmusi Ikšķiles novada pašvaldība.

Ārste uzsver, ka līdz ar šo pacientu pārvietošanu uz Upeslejām ir uzlabojušās viņu veselības aprūpes iespējas, jo ir palielinājusies pakalpojumu – izmeklējumu un speciālistu – pieejamība. Jaunajā nodaļā ir 24 gultas vietas, pašlaik tajā ārstējas 16 pacientu un strādā 15 darbinieku. Jauno nodaļu iespējams sadalīt trīs atsevišķās daļās, lai izolētu tuberkulozes pacientus atbilstoši tuberkulozes infekcijas kontroles principiem. Tuberkulozes pacienti, kuriem ir nepieciešama paliatīva aprūpe, turpmāk to varēs saņemt Strenču psihoneiroloģiskās slimnīcas tuberkulozes nodaļā.

Rīgas Austrumu slimnīcā stāsta, ka katru gadu valstī samazinās saslimstība ar tuberkulozi (1998. gadā 1820 jaunatklāti saslimšanas gadījumi, bet pērn 776). Tā kā samazinās tuberkulozes pacientu ārstēšanas ilgums slimnīcā, pakāpeniska tuberkulozes ārstēšanas iestāžu slēgšana esot tikai likumsakarīga.

Šogad jau tika reformēta arī tuberkulozes slimību centra Rīgas ambulatorā nodaļa – tā no Nīcgales ielas Rīgā pārcelta uz Biķernieku slimnīcu, kas ir viens no Austrumu slimnīcas stacionāriem. A. Cīrule skaidroja, ka šāda lēmuma pamatā bija nepieciešamība optimizēt stacionāra struktūru un samazināt izmaksas – projekta rezultātā plānots sasniegt finanšu līdzekļu ekonomiju, kas galvenokārt veidosies no tā, ka slimnīcai nebūs jāsedz telpu īres izmaksas un izmaksas par komunālajiem maksājumiem Nīcgales ielā. Taču vairākiem mediķiem, kā arī citiem pacientiem, kuri stacionārā Biķernieki ievietoti citu slimību ārstēšanai, radušās bažas, vai ir pareizi, ka tuberkulozes pacientus ārstē turpat, kur citus slimniekus, un vai tas nav bīstami citiem pacientiem.

Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste A. Cīrule Neatkarīgajai skaidro, ka tie tuberkulozes pacienti, kuri ārstējas ambulatori, nav infekciozi un bīstami un visā valstī pneimologa (plaušu ārsta) pieņemšanas kabineti atrodas poliklīnikās, kur ārstējas arī citi pacienti. «Stacionārā tuberkulozes pacienti ārstējas tikai tik ilgi, kamēr ir infekciozi, bet pēcāk tuberkulozes zāles saņem pie pneimologa vai ģimenes ārsta,» norāda speciāliste.

Tuberkuloze Latvijā

2013. gadā reģistrēti 776 saslimšanas gadījumi

2014. gada deviņos mēnešos – 466

Avots: Rīgas Austrumu slimnīca

Kādas ir tuberkulozes pazīmes?

Klepus trīs nedēļas un ilgāk

Klepus ar krēpām

Ilgstošs nogurums, nespēks

Svīšana naktīs

Krišanās svarā

Paaugstināta temperatūra

Sāpes krūtīs

Tomēr pat tuberkulozes nēsātājam jeb infekciozam plaušu tuberkulozes pacientam izteiktus slimības simptomus var nenovērot.

Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs

Latvijā

Eiropas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) noteikumu labirints nonācis dilemmas priekšā. Pēc starptautisko ekspertu domām, vajadzīgas steidzamas PVN reformas. Eiropas Komisija ir saņēmusi stratēģisku dokumentu – starptautiskas ekspertu grupas ziņojumu par PVN sistēmas izmaiņām. Galvenais postulāts ir vienkāršot un apvienot nodokļu sistēmas. Tas var notikt tikai uz samazinātā PVN likmju un privilēģiju likvidēšanas rēķina, raksta Polijas medijs "wnp.pl".

Svarīgākais