VESELĪBA: Vē­nu pro­blē­mu ārstēšana sākas ar izpratni

© publicitātes

Žur­nā­lā Mā­ja pē­dē­jo ga­du lai­kā Dr. Mau­ri­ņa Vē­nu klī­ni­kas ār­sti bie­ži snie­gu­ši in­ter­vi­jas par mūs­die­nī­gām vē­nu sli­mī­bu dia­gnos­ti­kas, pro­fi­lak­ses un ār­stē­ša­nas ie­spē­jām. Čak­lā­kiem la­sī­tā­jiem šķiet – nu kurš gan vēl to ne­zi­na! «To­mēr pēc kat­ras pub­li­kā­ci­jas vē­ro­jams pa­cien­tu pie­plū­dums un vien­mēr at­nāk arī tā­di, ku­ri par to vi­su uz­zi­nā­ju­ši pir­mo­reiz. Daž­kārt tie ir pa­cien­ti ar no­piet­nām vē­nu sli­mī­bām. Vi­ņi at­zīs­tas, ka jau vai­rā­kus ga­dus to dēļ nak­tīs nav va­rē­ju­ši gu­lēt, un sa­ka – bū­tu mēs uz­zi­nā­ju­ši par jums ag­rāk... Šo cil­vē­ku dēļ ir vērts tur­pi­nāt iz­glī­to­jo­šās kam­pa­ņas,» uz­ska­ta fle­bo­logs, asins­va­du ķi­rurgs Ju­ris Rīts.

– Kā zi­nāms, vi­zī­te pie fle­bo­lo­ga sā­kas ar ul­tra­ska­ņas dup­lek­sso­nog­rā­fi­jas dia­gnos­ti­ku. Nu jau esat to vei­ku­ši lie­lam cil­vē­ku skai­tam. Ko esat at­klā­ju­ši?

– Mū­su re­dzes­lo­kā no­nāk gan cil­vē­ki ar sma­gi ie­lais­tām vē­nu sli­mī­bām, gan ar ne­lie­lām kos­mē­tis­kām pro­blē­mām. Pro­ce­dū­ra ne­sā­pī­ga, ātr­a un nav bīs­ta­ma. Iz­da­rot šo iz­mek­lē­ju­mu, mēs pre­cī­zi va­ram pa­cien­tam pa­teikt, kā­da ir vi­ņa sli­mī­bas sta­di­ja un kā­di pa­sā­ku­mi vei­ca­mi, lai to no­vēr­stu. Va­ram sākt ār­stē­ša­nu, pirms ro­das kom­pli­kā­ci­jas, un tā pa­nākt, ka cil­vēks ar mi­ni­mā­lām sū­dzī­bām tiek pa­sar­gāts no no­piet­nas sli­mī­bas at­tīs­tī­bas nā­kot­nē. Vai arī kon­sta­tē­jam, ka ār­stē­ša­na paš­laik nav ne­pie­cie­ša­ma, pie­mē­ram, ja uz kā­jas fi­zis­kas slo­dzes lai­kā iz­spie­žas vē­na, kas ci­tā­di ne­trau­cē. Ir arī cil­vē­ki, ku­ri vē­las pār­bau­dīt vē­nu ve­se­lī­bu pro­fi­lak­tis­ki, lai zi­nā­tu, vai viss kār­tī­bā. Šī in­for­mā­ci­ja vi­ņiem ir bū­tis­ka, jo sniedz iek­šē­ju mie­ru. Sa­vu­kārt cit­reiz at­ro­dam no­piet­nas ādas iz­mai­ņas un kon­sta­tē­jam, ka ne­pie­cie­ša­ma ār­stē­ša­na, bet cil­vēks sa­ka – esot do­mā­jis, ka āda ap­de­gu­si sau­lē, tā­pēc tā­da brū­na, cie­ta un ne­ve­se­lī­gi spī­dī­ga.

– Kāds ir jū­su ie­spaids – vai pa­cien­tu ar sma­gām vē­nu pro­blē­mām kļūst ma­zāk un vai cil­vē­ki ār­stē­jas ak­tī­vāk?

– Man nav iz­jū­tas, ka mēs bū­tu iz­ār­stē­ju­ši vi­sus pa­cien­tus ar sma­ga­jām vē­nu pro­blē­mām, ku­rus va­ja­dzē­tu iz­ār­stēt. Lai arī tau­ta mums nav vi­sai lie­la, vē­nu sli­mī­bas ir bur­tis­ki kat­ram tre­ša­jam un no tām cieš ļo­ti liels cil­vē­ku skaits. Pie­au­got po­pu­lā­ci­jas ve­cu­mam, kas Lat­vi­jā no­tiek arī uz emig­rā­ci­jas fo­na, es teik­tu, ka šī pro­blē­ma ir ļo­ti iz­pla­tī­ta, tā­pēc dar­ba mums ne­trūkst, bet sā­pīgs jau­tā­jums ir ār­stu pie­eja­mī­ba so­ci­ālu un fi­nan­si­ālu ap­svē­ru­mu dēļ.

– Tas acīm­re­dzot ir jau­tā­jums, kas jā­ri­si­na val­stij. Vai ir kaut kas tāds, ko lie­tas la­bā var da­rīt arī tā­da pri­vā­ta klī­ni­ka kā jū­sē­jā?

– Zi­nā­mā mē­rā ār­stē­ša­nas pie­eja­mī­bu cen­ša­mies vei­ci­nāt ar lo­ja­li­tā­tes prog­ram­mas pa­lī­dzī­bu.

– Kās tā ir par prog­ram­mu, un kā tā dar­bo­jas?

– Da­lī­bai lo­ja­li­tā­tes prog­ram­mā in­te­re­sen­ti var re­ģis­trē­ties mū­su klī­ni­kas mā­jas­la­pā, un pēc ap­tu­ve­ni di­vām ne­dē­ļām vi­ņi ie­gūst lo­jā­lo pa­cien­tu sta­tu­su un sa­ņems pri­vi­lē­ģi­ju kar­tes. Tas no­zī­mē, ka vi­ņi pirm­ie sa­ņem in­for­mā­ci­ju, vis­bie­žāk ar elek­tro­nis­kā pa­sta starp­nie­cī­bu, par to, ka no­teik­tos pe­ri­odos tiek pie­dā­vā­tas īpa­šās ce­nas no­teik­tiem ār­stē­ša­nas vei­diem. Pie­mē­ram, ti­pis­ka ir si­tu­āci­ja, kad cil­vēks bi­jis uz kon­sul­tā­ci­ju un uz­zi­nā­jis, ka vi­ņam va­ja­dzī­ga vē­nu lā­ze­ro­pe­rā­ci­ja. Ta­ču šī ope­rā­ci­ja mak­sā 700, 800 vai va­rāk eiro, un pa­cients jau­tā, kad va­rē­tu būt pa­re­dza­mas kā­das at­lai­des. Ārsts vi­zī­tes lai­kā to bie­ži vien ne­var pa­teikt, jo vi­ņam pa­šam vēl nav tā­das in­for­mā­ci­jas. Bet pēc da­žiem mē­ne­šiem klī­ni­kā tiek no­lemts rī­kot meis­tar­kla­ses ār­stiem vai arī uz­sākt kā­du pē­tī­ju­mu. Šim no­lū­kam jā­at­la­sa pa­cien­ti ar at­tie­cī­gām dia­gno­zēm, kas at­bilst no­teik­tiem kri­tē­ri­jiem, un vi­ņi sa­ņem ār­stē­ša­nu un arī lie­lā­ku me­di­ķu uz­ma­nī­bu ar ļo­ti iz­de­vī­giem no­sa­cī­ju­miem. Līdz šim par to uz­zi­nā­ja ti­kai tie pa­cien­ti, ku­ri pa­ši re­gu­lā­ri ak­tī­vi in­te­re­sē­jās un se­ko­ja klī­ni­kas ak­tu­ali­tā­tēm, bet lo­ja­li­tā­tes prog­ram­ma dod ie­spē­ju sa­ņemt šo in­for­mā­ci­ju bez spe­ci­ālas mek­lē­ša­nas. Sa­mē­rā re­gu­lā­ri da­žā­dām pro­ce­dū­rām un ma­ni­pu­lā­ci­jām klī­ni­kā ir at­lai­des, pie­mē­ram, no­vem­brī un de­cem­brī pri­vi­lē­ģi­ju kar­šu īpaš­nie­kiem būs at­lai­des pirm­rei­zē­jām kon­sul­tā­ci­jām, bet jan­vā­rī būs zi­nā­mas at­lai­des lā­ze­ro­pe­rā­ci­jām. Vai arī, ru­nā­jot par to pa­šu dia­gnos­ti­ku: ja cil­vē­ku no­dar­bi­na jau­tā­jums par vē­nu ve­se­lī­bu vai, iz­la­sot kā­du rak­stu, viņš se­ci­na, ka va­rē­tu būt kā­da pro­blē­ma, tad, pie­sa­ko­ties lo­ja­li­tā­tes prog­ram­mai, viņš uz­zi­nās, kad būs ce­nu at­lai­des kon­sul­tā­ci­jām ar dia­gnos­ti­ku, un va­rēs tās iz­man­tot. Pie­teik­ša­nās nau­du ne­mak­sā.

– Vai arī šo­brīd at­la­sāt pa­cien­tus kā­dam pē­tī­ju­mam vai meis­tar­kla­sēm?

– Meis­tar­kla­sei, kas plā­no­ta de­cem­brī, at­la­sām cil­vē­kus ar ne­ve­se­lām zem­ādas vē­nām – ne­pie­cie­šams no­teikts pa­cien­tu skaits ar no­teik­tām sli­mī­bas for­mām. Par to ie­sa­ku in­te­re­sē­ties pie mū­su ār­stiem. Tur­pi­nās arī starp­tau­tis­kais pē­tī­jums par ve­no­zo tro­fis­ko čū­lu ār­stē­ša­nu. Ša­jā pē­tī­ju­mā var pie­da­lī­ties pa­cien­ti, ku­riem ir ve­no­zas čū­las apakš­stil­bos (ne­vis uz pē­dām), čū­las mi­ni­mā­lais lau­kums ir čet­ri kvad­rāt­cen­ti­met­ri, bet mak­si­mā­lais – 60 kvad­rāt­cen­ti­met­ru, tur­klāt šī čū­la uz kā­jas nav sa­dzi­ju­si vis­maz četr­as ne­dē­ļas vai il­gāk. No­teik­tus kri­tē­ri­jus iz­vir­zām arī pē­tī­ju­ma da­līb­nie­ku vis­pā­rē­jai ve­se­lī­bai, kam jā­at­bilst zi­nā­miem vi­dē­jiem rā­dī­tā­jiem, lai va­rē­tu sa­lī­dzi­nāt re­zul­tā­tu. Ja ārsts at­zīst, ka pa­cients at­bilst ie­kļau­ša­nai pē­tī­ju­mā, tas pa­ver ie­spē­ju sa­ņemt šo ār­stē­ša­nu ar ļo­ti iz­de­vī­giem no­sa­cī­ju­miem. Mēs tur­pi­nām arī pē­tī­ju­mu par lā­ze­ro­pe­rā­ci­jām, un ta­jā ie­kļau­tie pa­cien­ti sa­ņem ār­stē­ša­nu ar ļo­ti kva­li­ta­tī­vām teh­no­lo­ģi­jām. Šis pē­tī­jums at­tie­cas uz pri­mā­ri va­ri­ko­zām vē­nām – tas no­zī­mē, ka ir sli­mas virs­pu­sē­jās zem­ādas vē­nas, kas ie­priekš nav ope­rē­tas. Ja, iz­vēr­tē­jot vē­nu ana­to­mis­ko struk­tū­ru, se­ci­nām, ka tā at­bilst pē­tī­ju­ma mēr­ķiem, tad lā­ze­ro­pe­rā­ci­ju vie­nā kā­jā va­ram pie­dā­vāt ar 55% at­lai­di no stan­dar­tce­nas.

– Vai pa­ši ak­tī­vi ne­mek­lē­jat pē­tī­ju­mu da­līb­nie­kus klī­ni­kas da­tu bā­zēs?

– Nē, ne­vie­nu ne­mek­lē­jam un ne­pie­ru­nā­jām. Mū­su uz­de­vums ir sniegt in­for­mā­ci­ju par to, ko mēs va­ram, un ie­teikt la­bā­ko ār­stē­ša­nas me­to­di, bet lē­mu­mu pie­ņem cil­vēks pats. Ār­sta un pa­cien­ta at­tie­cī­bu pa­ma­tā ir uz­ti­cē­ša­nās un sa­dar­bī­ba. Ja cil­vēks uz­ti­cas un grib, lai vi­ņu ār­stē, tad mēs esam ga­ta­vi to da­rīt, ne­at­ka­rī­gi no tā, vai ru­na ir par sma­gām čū­lām vai par ne­lie­lām kos­mē­tis­kām pro­blē­mām. Bet, ja cil­vēks kaut kā­du ap­svē­ru­mu dēļ ne­iz­vē­las kā­du ār­stu, jo viņš ne­ro­si­na uz­ti­cī­bu, tad la­ba sa­dar­bī­ba ne­vei­do­jas.

– Ie­mes­liem, kā­dēļ pa­cients iz­vē­las vai ne­iz­vē­las kā­du ār­stu, bie­ži vien nav ne­kā­da sa­ka­ra ar dak­te­ra pro­fe­si­onā­lo va­rē­ša­nu, rei­zēm tie šķiet muļ­ķī­gi, pie­mē­ram, pa­tīk vai ne­pa­tīk vi­ņa fo­to­grā­fi­ja vai vārds...

– Mēs ar iz­prat­ni iz­tu­ra­mies pret pa­cien­tiem, ku­ri iz­vē­las ār­stus pēc fo­to­grā­fi­jas, dzi­mu­ma, ve­cu­ma un tam­lī­dzī­giem kri­tē­ri­jiem. Uz­ska­ti cil­vē­kiem ir ļo­ti da­žā­di, un tas nav ne­kas no­so­dāms. Ir pa­cien­ti, ku­riem šķiet sva­rī­gi veikt ār­stē­ša­nos no­teik­tā mē­ness fā­zē, zvaig­žņu stā­vok­lī vai veik­smī­gā da­tu­mā, – ie­spē­ju ro­be­žās res­pek­tē­jam arī šā­das vēl­mes, ja cil­vēks tic, ka tas sek­mē la­bu re­zul­tā­tu. Pa­cien­ta uz­ti­cē­ša­nās ār­stam rei­zēm ir ne­no­vēr­tē­ta lie­ta. Ķi­rurgs ir tas cil­vēks, ku­ram ir tie­sī­bas le­gā­li iz­da­rīt ie­jauk­ša­nos ot­ra cil­vē­ka ķer­me­nī, tā­tad vi­ņam tiek pie­šķir­ta ār­kār­tī­gi lie­la uz­ti­cē­ša­nās. Pro­tams, pa­cien­tam ir jā­būt pār­lie­ci­nā­tam, ka tas, kurš ie­jauk­sies vi­ņa or­ga­nis­mā, ir tas īs­tais, kurš iz­da­rīs to vis­la­bāk. Un ja šī uz­ti­cī­ba ir, tad arī re­zul­tāts būs vis­la­bā­kais. Bet tā jau ir at­tie­cī­bu fi­lo­zo­fi­ja. Pa­cien­tam ir va­ja­dzī­ga uz pie­rā­dī­ju­miem bal­stī­ta, sa­pro­ta­ma un iz­pil­dā­ma me­di­cī­na. Pa­cients jau­tā, vi­ņam tiek snieg­ta iz­sme­ļo­ša at­bil­de, ir skaidrs, kā­pēc, pie­mē­ram, tiek lik­tas sai­tes, kā­pēc jā­nāk uz pār­sie­ša­nu, kā­pēc nav jā­lie­to vie­nas tab­le­tes un kā­pēc ir jā­lie­to kā­das ci­tas. Ja cil­vēks to vi­su la­bi sa­prot, tad viņš arī var la­bi iz­pil­dīt ār­sta no­rā­dī­ju­mus un tad arī re­zul­tāts ir.

Pro­mo raksts ta­pis sa­dar­bī­bā ar Dr. Mau­ri­ņa Vē­nu klī­ni­ku

(ie­lau­zums)

Lai arī tau­ta mums nav vi­sai lie­la, vē­nu sli­mī­bas ir bur­tis­ki kat­ram tre­ša­jam un no tām cieš ļo­ti liels cil­vē­ku skaits

PAR UZ­TI­CĒ­ŠA­NOS. «Ja cil­vēks uz­ti­cas un grib, lai vi­ņu ār­stē, tad mēs esam ga­ta­vi to da­rīt, ne­at­ka­rī­gi no tā, vai ru­na ir par sma­gām čū­lām vai par ne­lie­lām kos­mē­tis­kām pro­blē­mām,» sa­ka fle­bo­logs, asins­va­du ķi­rurgs Ju­ris Rīts

Latvijā

Telefonkrāpnieku aktivitāte šobrīd ir augsta. Policija novērojusi satraucošu tendenci, ka noziedznieki arvien biežāk virtuālajā vidē meklē personas, kas par samaksu būtu gatavas saņemt sūtījumus un nodot tālāk pēc norādēm. Patiesībā šie darba meklētāji tiek iesaistīti nozieguma izdarīšanā – viņi saņem izkrāpto skaidro naudu no telefonkrāpšanās cietušajiem, dažkārt arī cietušo banku kartes. Šonedēļ Valsts policija aizturējusi kopumā desmit šādus naudas mūļus, un viņiem draud kriminālatbildība

Svarīgākais