Nīcas skaistie dārzi pazīstami visā Latvijā. Tos lūkot brauc tūristi no tuvākas un tālākas apkaimes. Un lepnajiem nīceniekiem allaž ir kas jauns, ko rādīt un ar ko pārspēt citus košumdārzu iekopējus. Nīcas Drāzniekos, kur saimnieko Gunta Vecpils un Arnis Pese, ir kolekciju un botāniskais dārzs. Divus hektārus plašajam dārzam veltīti visi brīvie mirkļi un līdzekļi, un saimniecei vēl nav gana – viņa gribētu visus pasaules augus savā sētā ievest.
Gunta ir nīceniece. Māju, kurās viņa dzimusi, vairs nav. «Ceriņi nodega kara laikā, un mamma ceļoja pa pagastu, īrēdama vietas, kur mums, ģimenei, apmesties,» atceras Gunta un stāsta, ka arī pie tagadējās mājas Drāznieki, ko viņas ģimene iegādājusies pirms 32 gadiem, nemaz neesot bijis tik viegli tikt. «Tas bija 80. gados, kad visām viensētām bija jāiet uz centriem. Neļāva neko remontēt, darīt un tikai par pazīšanos māju varēja nopirkt. Kalnišķos mums dzīvoja viena pazīstama tante, tā arī māju dabūjām. Es tai laikā strādāju Liepājas Daiļradē – apstrādāju dzintaru. Maizes darbiņš tas man ir joprojām. Bet dārzs, var teikt, ir hobijs. Kad iegādājāmies māju, tad arī pamazām sākām iekopt dārzu. Nav mums tā kā normāliem cilvēkiem,» pasmej nīceniece. «Mums ir tējas istaba, darbistaba, viesistaba, ēdamistaba – tās izveidotas dārzā. Iekšā, telpās, ir tikai guļamistaba un virtuve. Parasti, kad ekskursantiem to stāstu, viņiem visiem lielie smiekli.»
Akmeņos saskata sejas
Pirmie Drāznieku dārzā iemājojuši kadiķi un tūjas, ko ģimene pārvedusi no Lietuvas. «Man likās, ka ļoti bagātīgs pirkums bija, bet tie bija paši vienkāršākie – kazaku kadiķis un parastās tūjas. Tas jau bija kaut kas, ko pie mums nevarēja dabūt. Lietuvieši jau tajā laikā bija malači, viņiem bija skaisti dārzi,» stāsta Gunta, atklājot, ka dārzu neveido kā daiļdārzu. «Pēc tiem kritērijiem te nav nekas. Man ir kolekciju dārzs. Es dārzā gribu daudz ko, un man daudz kas patīk! Košs, krāsains un daudzkrāsains. Zils, dzeltens, zaļš, pelēks – man patīk košas krāsas, nemīlu vienmuļību. Līdz ar to man izveidojies kolekciju dārzs. Valstī atzīts,» lepojas saimniece un uzskaita savus lolojumus: «Kolekcija man ir no skujeņiem, no akmeņiem, no dekoratīvajiem kokiem, krūmiem, no ziemcietēm. Hostu kolekcija man ir paprāva – savāktas 149 šķirnes, ir 29 šķirņu hortenzijas. Mēs, dārzu īpašnieki, savstarpēji dalāmies, ja kāds nopircis kādu jaunas šķirnes augu. Neesam skaudīgi vai nenovīdīgi.»
Uz Drāzniiekiem brauc ekskursanti no Vidzemes, Latgales un no Kurzemes. Visvairāk cilvēki brīnoties, kā saimniece to dabū gatavu. Jautājot, vai viena pati strādājot. «Desmit pirksti un vīrs saimnieks, kas nopļauj zālīti,» pasmaida Gunta. Viņa ir gandarīta, ka Nīca ar saviem dārziem slavena visā valstī. «Nīca kopjas joprojām, un arī konkursi notiek. Ik pēc diviem gadiem mainās specbalva – par ūdenstilpnēm, ugunskura vietām, atpūtas vietām utt. Šogad tika vērtētas lapenes. Jau 18 gadus manā dārzā ir lapene, bet manējo šoreiz nevērtēja.»
Interesantais Drāznieku dārzā ir daudzie akmeņi. «Tiem ir skaistas sejiņas, vajag tikai mācēt saskatīt,» rāda Gunta, vedot ekskursijā pa pagalmu. «Akmeņi man ir no tuvējās apkaimes. Nesti kabatās, vesti ķerrās, mašīnās ar piekabēm, ar lielo traktoru. Varianti ir ļoti dažādi. Zinu, ka no maniem akmeņiem viens ir ļoti enerģētisks. To man apgalvoja Elejas Veronika. Viņa sēdēja uz viena akmens, un tajā, kā viņa teica, ir zibens iespēris. Jušana viņai ir, jo viņu jaunībā zibens ķēris. Viņa redz akmeņiem cauri.»
Krāsu pilns visu gadu
Guntas dārzā visu laiku zied. «Citādāk nemaz nevar – katrā gadalaikā jābūt kam ziedošam. Sākot ar pavasari, kad zied sniegpulkstenītes, un beidzot ar rudeni, kad plaukst flokši un hortenzijas.» Lielais dārzs prasa daudz rūpju, sevišķi vasarā. «Sausajā un karstajā laikā šovasar mums traki gāja – dīķī ūdens vairs nebija, akā arī nebija. Katram augam vismaz pa puslitram uzlēju. Liepājā teica, ka ielas pludoja no lietiem, bet šeit nekas nebija. Divi lieti tik – vienreiz vanniņā ielija pusotra, otrreiz trīs centimetri. Tāds sausums bija no maija,» atminas dārza kopēja un mazliet pasūrojas par Nīcas lieso zemi. «Zemīte pie mums trūcīga, kā jau visur piejūrā. Kūdru daudz esam veduši. Lejaspusē zeme citādāka, nekas spīdošs, bet labāka nekā augšpusē. Minerālmēslus arī nevar spēt pirkt.» Tomēr tas nemazina darboties prieku un gandarījumu, ka viss aug un kuplo. «Man ir vairāk nekā 1000 augu: esmu taisījusi inventūru par augiem, kuri aug manā dārzā. Bet nu jau ir vēl vairāk, jo katrreiz, kad kur aizbraucu, bez 10 stādiem mājās nepārbraucu. Tas ir dārgs vaļasprieks, taču nav jādomā par visādām muļķībām. Ja nav garastāvoklis, tad nopērku un iestādu kādu puķi un priecājos, kā tā aug.»
Gunta teic, ka gandarījums esot par katru augu. «Es ar tiem aprunājos: kā tev iet, vai gliemezis nav apgrauzis, vai vējš nav uzpūtis un kaut ko nodarījis? Es atceros, no kurienes man katrs augs nācis, vai ir dāvināts. Man vienkārši patīk sakoptā vidē dzīvot. Ir tādi cilvēki, kuri burtiski ar laizīšanu katru nezāli izravē. Bet tas notiek lielākoties mazos dārzos. Man tam nav laika. Mans dārzs ir divus hektārus plašs. Viens hektārs ir intensīvi apstādīts, bet otrs – botāniskais dārzs, kas vēl tikai top.» Guntas botāniskajā dārzā ir 50 šķirņu košumkrūmi, koki, egles, magnolijas, zīdkoki, arī ļoti rets koks – paulonija, ko saimniece iekārojusi dienvidos, Jaltas piekrastē. «Tur viņš bija kā milzīga kupena rozā krāsā. Ziedi līdzīgi kā kastaņiem, tādas sveces uz augšu, cita pie citas. Brīnišķīgs koks, bet es nezinu, kā viņš izturēs mūsu apstākļus. Maijā mums bija 7 grādi un visas lapas jau bija saplaukušas. Hostām šogad vajadzēja būt vēl smukākam nekā pagājušajā gadā, bet deguntiņi visi palika mīksti, tikai uz Jāņiem burtiski atjēdzās. Šis tas aizgāja un pēc sala nepamodās. Paulonija arī nosala, viss sāka no apakšas nākt, bet tā tagad liela. Man patīk tādi atsevišķi koki. Zīdkoks labi ražo, evodija ir interesants koks dienvidnieks, lapas no tālienes līdzīgas etiķkokam. Taču ziedējis tas pie mums vēl nav. Esmu redzējusi, kā tas zied – viņam augšā ir tāds ziedu čemurs, garas stīgas no sākuma. Es esmu pirms 15 gadiem to redzējusi ziedošu Vācijā. Tur viņš bija milzīgs, 10 metru augstumā. Nezinu, kad sagaidīšu savējo ziedam.»
Visu pasauli sētā neievedīsi
Ideja par botānisko dārzu Guntai radusies jau sen – vainīga esot saimnieces kāre, ka visu laiku griboties kaut ko, kā vēl nav. «Es saprotu, ka visu pasauli mājās nevar pārvest. Ja divas reizes augs aizgājis bojā un ja ļoti paticis, tad es iegādājos vēl trešo reizi. Vainoju sevi: varbūt ne tur iestādīju, par daudz salēju vai vēl kaut kas. Tad es riskēju vēl trešo reizi. Bet zemapziņā saprotu, ka nav jēgas. Tā jau mums, ziemeļniekiem, iet, ka nav tik vienkārši.»
Tikai nezāles augot griezdamās. «Dabiski, ka visiem aug, bet tas līdz Jāņiem, pēc tam jau ir mazāk. Tad visas sēkliņas sadīgst, ko vējš atpūtis no laukiem un pļavām. Nedēļā dienu vajag, lai visu dārzu apskrietu,» nosaka vitālā sieva un smej, ka laiks dārzā vienkārši pazūdot. «Ir tādas piņķerīgas lietas. Biju aizrāvusies ar saulrietenīšiem. Tur vajag laiku. Es nometos uz vēdera, paņemu dakšiņu, rubinu ārā nezāles. Paskatos pulkstenī – pusčetri jau, ārprāts! Diena pagalam, neko neesmu izdarījusi. Tad domāju: tā, draugi mīļie, vairāk es jūs neaudzēšu, cik man ir, tik man ir. Jaunas dobes arī it kā negribas veidot. Varbūt kaut ko nedaudz paplašināšu, bet ļoti minimāli. Gribētos gan vēl daudz ko, bet spēka nav.»
Bērni Guntai jau lieli, katram sava dzīve. Dēls Nauris ir Liepājā, meita Santa dzīvo Īrijā. Mazbērni mīt Vecpiebalgā, un Gunta jau ir vecvecmāmiņa ar trīsgadu stāžu. «Dārza darbos viņiem neiznāk piedalīties, jo atbrauc ciemos tik uz dienu vai divām,» noplāta rokas bagātā omīte, tomēr ne bez lepnuma teic: «Skaistuma mīlestību tomēr esmu ieaudzinājusi abiem bērniem. Dārzs gan viņiem nav vajadzīgs. Bet mācīju jau no mazām dienām strādāt. Puikam ir ķēriens uz amatnieku lietām. Dzintaru abi prot apstrādāt. Ja vajadzētu, maisā neiebāztu. Bet ar to nevar maizīti nopelnīt. Pasūtījumi dzintaram nemaz nav, bet, ja ir, tad ļoti reti un atsevišķiem cilvēkiem. Sarežģīti tas ir, jo materiālu nevar dabūt. Es darbojos ar to, kas man ir un ko es tajā brīdī varu. Ja kādam patīk, tad ir labi.»
Bez dārza darbiem Gunta arī ceļojusi. «Esmu daudz pa pasauli pabraukājusi. No Eiropas kaut kas redzēts Francijā, kaut kas Vācijā. Esmu bijusi dažādos ar rotām saistītos gadatirgos. Sibīrija gan palika neapceļota. Padomijas laikā gribēju uz Baikālu tikt, līdz Ļenai aizkulties. Pabraukāt pa visiem ciemiem, kur latvieši mituši.»
Īpašas attiecības nīceniecei ir ar Baltezera stādaudzētavu. «Man daudz stādu nāk no turienes. Man viņi daudz dāvinājuši. Par smukām acīm laikam. Atbrauc ciemos, paskatās – nu viņam te patīk, te ir jauki! Kad Nīcā ir Puķu draugu saiets, pie viņiem daudzi pērk skujeņus. Paskatās, kā skujeņi izskatās dārzos, jo mums jau gandrīz visos dārzos ir skujeņi. Bez tiem neiztiksi, jo citādi ziemā nav skata. Ja tur ir krāsains skujenis, tad pavisam cita lieta. Šogad nīcenieki bija pie puķu draugiem Priekuļos. Bet teikšu, ka nav nemaz tik labi kā mājās. Dārzi citur kopti, skaisti, kārtīgi, bet mums, nīceniekiem, gribas kaut ko lielāku un kuplāku.»