MANS DĀRZS: Ar Nī­cas lep­nu­mu sir­dī

© Fe­likss SIT­NI­KOVS, spe­ci­āli Mā­jai

Nī­cas skais­tie dār­zi pa­zīs­ta­mi vi­sā Lat­vi­jā. Tos lū­kot brauc tū­ris­ti no tu­vā­kas un tā­lā­kas ap­kai­mes. Un lep­na­jiem nī­ce­nie­kiem al­laž ir kas jauns, ko rā­dīt un ar ko pār­spēt ci­tus ko­šum­dār­zu ie­ko­pē­jus. Nī­cas Drāz­nie­kos, kur saim­nie­ko Gun­ta Vec­pils un Ar­nis Pe­se, ir ko­lek­ci­ju un bo­tā­nis­kais dārzs. Di­vus hek­tā­rus pla­ša­jam dār­zam vel­tī­ti vi­si brī­vie mir­kļi un lī­dzek­ļi, un saim­nie­cei vēl nav ga­na – vi­ņa gri­bē­tu vi­sus pa­sau­les augus sa­vā sē­tā ie­vest.

Gun­ta ir nī­ce­nie­ce. Mā­ju, ku­rās vi­ņa dzi­mu­si, vairs nav. «Ce­ri­ņi no­de­ga ka­ra lai­kā, un mam­ma ce­ļo­ja pa pa­gas­tu, īrē­da­ma vie­tas, kur mums, ģi­me­nei, ap­mes­ties,» at­ce­ras Gun­ta un stās­ta, ka arī pie ta­ga­dē­jās mā­jas Drāz­nie­ki, ko vi­ņas ģi­me­ne ie­gā­dā­ju­sies pirms 32 ga­diem, ne­maz ne­esot bi­jis tik vieg­li tikt. «Tas bi­ja 80. ga­dos, kad vi­sām vien­sē­tām bi­ja jā­iet uz cen­triem. Ne­ļā­va ne­ko re­mon­tēt, da­rīt un ti­kai par pa­zī­ša­nos mā­ju va­rē­ja no­pirkt. Kal­niš­ķos mums dzī­vo­ja vie­na pa­zīs­ta­ma tan­te, tā arī mā­ju da­bū­jām. Es tai lai­kā strā­dā­ju Lie­pā­jas Daiļ­ra­dē – ap­strā­dā­ju dzin­ta­ru. Mai­zes dar­biņš tas man ir jo­pro­jām. Bet dārzs, var teikt, ir ho­bijs. Kad ie­gā­dā­jā­mies mā­ju, tad arī pa­ma­zām sā­kām ie­kopt dār­zu. Nav mums tā kā nor­mā­liem cil­vē­kiem,» pa­smej nī­ce­nie­ce. «Mums ir tē­jas is­ta­ba, darb­is­ta­ba, vies­is­ta­ba, ēdam­is­ta­ba – tās iz­vei­do­tas dār­zā. Iekš­ā, tel­pās, ir ti­kai gu­ļam­is­ta­ba un vir­tu­ve. Pa­ras­ti, kad ek­skur­san­tiem to stās­tu, vi­ņiem vi­siem lie­lie smiek­li.»

Ak­me­ņos sa­ska­ta se­jas

Pirm­ie Drāz­nie­ku dār­zā ie­mā­jo­ju­ši ka­di­ķi un tū­jas, ko ģi­me­ne pār­ve­du­si no Lie­tu­vas. «Man li­kās, ka ļo­ti ba­gā­tīgs pir­kums bi­ja, bet tie bi­ja pa­ši vien­kār­šā­kie – ka­za­ku ka­di­ķis un pa­ras­tās tū­jas. Tas jau bi­ja kaut kas, ko pie mums ne­va­rē­ja da­būt. Lie­tu­vie­ši jau ta­jā lai­kā bi­ja ma­la­či, vi­ņiem bi­ja skais­ti dār­zi,» stās­ta Gun­ta, at­klā­jot, ka dār­zu ne­vei­do kā daiļ­dār­zu. «Pēc tiem kri­tē­ri­jiem te nav ne­kas. Man ir ko­lek­ci­ju dārzs. Es dār­zā gri­bu daudz ko, un man daudz kas pa­tīk! Košs, krā­sains un daudz­krā­sains. Zils, dzel­tens, zaļš, pe­lēks – man pa­tīk ko­šas krā­sas, ne­mī­lu vien­mu­ļī­bu. Līdz ar to man iz­vei­do­jies ko­lek­ci­ju dārzs. Val­stī at­zīts,» le­po­jas saim­nie­ce un uz­skai­ta sa­vus lo­lo­ju­mus: «Ko­lek­ci­ja man ir no sku­je­ņiem, no ak­me­ņiem, no de­ko­ra­tī­va­jiem ko­kiem, krū­miem, no ziem­cie­tēm. Hos­tu ko­lek­ci­ja man ir pa­prā­va – sa­vāk­tas 149 šķir­nes, ir 29 šķir­ņu hor­ten­zi­jas. Mēs, dār­zu īpaš­nie­ki, sav­star­pē­ji da­lā­mies, ja kāds no­pir­cis kā­du jaun­as šķir­nes augu. Ne­esam skau­dī­gi vai ne­no­vī­dī­gi.»

Uz Drāz­ni­ie­kiem brauc ek­skur­san­ti no Vid­ze­mes, Lat­ga­les un no Kur­ze­mes. Vis­vai­rāk cil­vē­ki brī­no­ties, kā saim­nie­ce to da­bū ga­ta­vu. Jau­tā­jot, vai vie­na pa­ti strā­dā­jot. «Des­mit pirk­sti un vīrs saim­nieks, kas no­pļauj zā­lī­ti,» pa­smai­da Gun­ta. Vi­ņa ir gan­da­rī­ta, ka Nī­ca ar sa­viem dār­ziem sla­ve­na vi­sā val­stī. «Nī­ca kop­jas jo­pro­jām, un arī kon­kur­si no­tiek. Ik pēc di­viem ga­diem mai­nās spec­bal­va – par ūdens­til­pnēm, uguns­ku­ra vie­tām, at­pū­tas vie­tām utt. Šo­gad ti­ka vēr­tē­tas la­pe­nes. Jau 18 ga­dus ma­nā dār­zā ir la­pe­ne, bet ma­nē­jo šo­reiz ne­vēr­tē­ja.»

In­te­re­san­tais Drāz­nie­ku dār­zā ir dau­dzie ak­me­ņi. «Tiem ir skais­tas se­ji­ņas, va­jag ti­kai mā­cēt sa­ska­tīt,» rā­da Gun­ta, ve­dot ek­skur­si­jā pa pa­gal­mu. «Ak­me­ņi man ir no tu­vē­jās ap­kai­mes. Ne­sti ka­ba­tās, ves­ti ķer­rās, ma­šī­nās ar pie­ka­bēm, ar lie­lo trak­to­ru. Va­ri­an­ti ir ļo­ti da­žā­di. Zi­nu, ka no ma­niem ak­me­ņiem viens ir ļo­ti ener­ģē­tisks. To man ap­gal­vo­ja Ele­jas Ve­ro­ni­ka. Vi­ņa sē­dē­ja uz vie­na ak­mens, un ta­jā, kā vi­ņa tei­ca, ir zi­bens ie­spē­ris. Ju­ša­na vi­ņai ir, jo vi­ņu jau­nī­bā zi­bens ķē­ris. Vi­ņa redz ak­me­ņiem cau­ri.»

Krā­su pilns vi­su ga­du

Gun­tas dār­zā vi­su lai­ku zied. «Ci­tā­dāk ne­maz ne­var – kat­rā ga­da­lai­kā jā­būt kam zie­do­šam. Sā­kot ar pa­va­sa­ri, kad zied snieg­pulk­ste­nī­tes, un bei­dzot ar ru­de­ni, kad plaukst flok­ši un hor­ten­zi­jas.» Lie­lais dārzs pra­sa daudz rūp­ju, se­viš­ķi va­sa­rā. «Sau­sa­jā un kar­sta­jā lai­kā šo­va­sar mums tra­ki gā­ja – dī­ķī ūdens vairs ne­bi­ja, akā arī ne­bi­ja. Kat­ram augam vis­maz pa pus­lit­ram uz­lē­ju. Lie­pā­jā tei­ca, ka ie­las plu­do­ja no lie­tiem, bet šeit ne­kas ne­bi­ja. Di­vi lie­ti tik – vien­reiz van­ni­ņā ie­li­ja pus­ot­ra, otr­reiz trīs centi­met­ri. Tāds sau­sums bi­ja no mai­ja,» at­mi­nas dār­za ko­pē­ja un maz­liet pa­sū­ro­jas par Nī­cas lie­so zem­i. «Zem­īte pie mums trū­cī­ga, kā jau vi­sur pie­jū­rā. Kūd­ru daudz esam ve­du­ši. Le­jas­pu­sē ze­me ci­tā­dā­ka, ne­kas spī­došs, bet la­bā­ka ne­kā augš­pu­sē. Mi­ne­rāl­mēs­lus arī ne­var spēt pirkt.» To­mēr tas ne­ma­zi­na dar­bo­ties prie­ku un gan­da­rī­ju­mu, ka viss aug un kup­lo. «Man ir vai­rāk ne­kā 1000 augu: es­mu tai­sī­ju­si in­ven­tū­ru par augiem, ku­ri aug ma­nā dār­zā. Bet nu jau ir vēl vai­rāk, jo katr­reiz, kad kur aiz­brau­cu, bez 10 stā­diem mā­jās ne­pār­brau­cu. Tas ir dārgs va­ļas­prieks, ta­ču nav jā­do­mā par vi­sā­dām muļ­ķī­bām. Ja nav ga­ra­stā­vok­lis, tad no­pēr­ku un ie­stā­du kā­du pu­ķi un prie­cā­jos, kā tā aug.»

Gun­ta teic, ka gan­da­rī­jums esot par kat­ru augu. «Es ar tiem ap­ru­nā­jos: kā tev iet, vai glie­me­zis nav ap­grau­zis, vai vējš nav uz­pū­tis un kaut ko no­da­rī­jis? Es at­ce­ros, no ku­rie­nes man katrs augs nā­cis, vai ir dā­vi­nāts. Man vien­kār­ši pa­tīk sa­kop­tā vi­dē dzī­vot. Ir tā­di cil­vē­ki, ku­ri bur­tis­ki ar lai­zī­ša­nu kat­ru ne­zā­li iz­ra­vē. Bet tas no­tiek lie­lā­ko­ties ma­zos dār­zos. Man tam nav lai­ka. Mans dārzs ir di­vus hek­tā­rus plašs. Viens hek­tārs ir in­ten­sī­vi ap­stā­dīts, bet otrs – bo­tā­nis­kais dārzs, kas vēl ti­kai top.» Gun­tas bo­tā­nis­ka­jā dār­zā ir 50 šķir­ņu ko­šum­krū­mi, ko­ki, eg­les, mag­no­li­jas, zīd­ko­ki, arī ļo­ti rets koks – pa­ulo­ni­ja, ko saim­nie­ce ie­kā­ro­ju­si dien­vi­dos, Jal­tas pie­kras­tē. «Tur viņš bi­ja kā mil­zī­ga ku­pe­na ro­zā krā­sā. Zie­di līdz­īgi kā kas­ta­ņiem, tā­das sve­ces uz augš­u, ci­ta pie ci­tas. Brī­niš­ķīgs koks, bet es ne­zi­nu, kā viņš iz­tu­rēs mū­su ap­stāk­ļus. Mai­jā mums bi­ja 7 grā­di un vi­sas la­pas jau bi­ja sa­plau­ku­šas. Hos­tām šo­gad va­ja­dzē­ja būt vēl smu­kā­kam ne­kā pa­gā­ju­ša­jā ga­dā, bet de­gun­ti­ņi vi­si pa­li­ka mīk­sti, ti­kai uz Jā­ņiem bur­tis­ki at­jē­dzās. Šis tas aiz­gā­ja un pēc sa­la ne­pa­mo­dās. Pa­ulo­ni­ja arī no­sa­la, viss sā­ka no apakš­as nākt, bet tā ta­gad lie­la. Man pa­tīk tā­di at­se­viš­ķi ko­ki. Zīd­koks la­bi ra­žo, evo­di­ja ir in­te­re­sants koks dien­vid­nieks, la­pas no tā­lie­nes līdz­īgas etiķ­ko­kam. Ta­ču zie­dē­jis tas pie mums vēl nav. Es­mu re­dzē­ju­si, kā tas zied – vi­ņam augš­ā ir tāds zie­du če­murs, ga­ras stī­gas no sā­ku­ma. Es es­mu pirms 15 ga­diem to re­dzē­ju­si zie­do­šu Vā­ci­jā. Tur viņš bi­ja mil­zīgs, 10 met­ru augs­tu­mā. Ne­zi­nu, kad sa­gai­dī­šu sa­vē­jo zie­dam.»

Vi­su pa­sau­li sē­tā ne­ie­ve­dī­si

Ide­ja par bo­tā­nis­ko dār­zu Gun­tai ra­du­sies jau sen – vai­nī­ga esot saim­nie­ces kā­re, ka vi­su lai­ku gri­bo­ties kaut ko, kā vēl nav. «Es sa­pro­tu, ka vi­su pa­sau­li mā­jās ne­var pār­vest. Ja di­vas rei­zes augs aiz­gā­jis bo­jā un ja ļo­ti pa­ti­cis, tad es ie­gā­dā­jos vēl tre­šo rei­zi. Vai­no­ju se­vi: var­būt ne tur ie­stā­dī­ju, par daudz sa­lē­ju vai vēl kaut kas. Tad es ris­kē­ju vēl tre­šo rei­zi. Bet zem­ap­zi­ņā sa­pro­tu, ka nav jē­gas. Tā jau mums, zie­meļ­nie­kiem, iet, ka nav tik vien­kār­ši.»

Ti­kai ne­zā­les augot griez­da­mās. «Da­bis­ki, ka vi­siem aug, bet tas līdz Jā­ņiem, pēc tam jau ir ma­zāk. Tad vi­sas sēk­li­ņas sa­dīgst, ko vējš at­pū­tis no lau­kiem un pļa­vām. Ne­dē­ļā die­nu va­jag, lai vi­su dār­zu ap­skrie­tu,» no­sa­ka vi­tā­lā sie­va un smej, ka laiks dār­zā vien­kār­ši pa­zū­dot. «Ir tā­das piņ­ķe­rī­gas lie­tas. Bi­ju aiz­rā­vu­sies ar sau­lrie­te­nī­šiem. Tur va­jag lai­ku. Es no­me­tos uz vē­de­ra, pa­ņe­mu dak­ši­ņu, ru­bi­nu ār­ā ne­zā­les. Pa­ska­tos pulk­ste­nī – pus­čet­ri jau, ār­prāts! Die­na pa­ga­lam, ne­ko ne­es­mu iz­da­rī­ju­si. Tad do­mā­ju: tā, drau­gi mī­ļie, vai­rāk es jūs ne­au­dzē­šu, cik man ir, tik man ir. Jaun­as do­bes arī it kā ne­gri­bas vei­dot. Var­būt kaut ko ne­daudz pa­pla­ši­nā­šu, bet ļo­ti mi­ni­mā­li. Gri­bē­tos gan vēl daudz ko, bet spē­ka nav.»

Bēr­ni Gun­tai jau lie­li, kat­ram sa­va dzī­ve. Dēls Nau­ris ir Lie­pā­jā, mei­ta San­ta dzī­vo Īri­jā. Maz­bēr­ni mīt Vec­pie­bal­gā, un Gun­ta jau ir vec­vec­mā­mi­ņa ar trīs­ga­du stā­žu. «Dār­za dar­bos vi­ņiem ne­iz­nāk pie­da­lī­ties, jo at­brauc cie­mos tik uz die­nu vai di­vām,» no­plā­ta ro­kas ba­gā­tā omī­te, to­mēr ne bez lep­nu­ma teic: «Skais­tu­ma mī­les­tī­bu to­mēr es­mu ie­au­dzi­nā­ju­si abiem bēr­niem. Dārzs gan vi­ņiem nav va­ja­dzīgs. Bet mā­cī­ju jau no ma­zām die­nām strā­dāt. Pui­kam ir ķē­riens uz amat­nie­ku lie­tām. Dzin­ta­ru abi prot ap­strā­dāt. Ja va­ja­dzē­tu, mai­sā ne­ie­bāz­tu. Bet ar to ne­var mai­zī­ti no­pel­nīt. Pa­sū­tī­ju­mi dzin­ta­ram ne­maz nav, bet, ja ir, tad ļo­ti re­ti un at­se­viš­ķiem cil­vē­kiem. Sa­rež­ģī­ti tas ir, jo ma­te­ri­ālu ne­var da­būt. Es dar­bo­jos ar to, kas man ir un ko es ta­jā brī­dī va­ru. Ja kā­dam pa­tīk, tad ir la­bi.»

Bez dār­za dar­biem Gun­ta arī ce­ļo­ju­si. «Es­mu daudz pa pa­sau­li pa­brau­kā­ju­si. No Eiro­pas kaut kas re­dzēts Fran­ci­jā, kaut kas Vā­ci­jā. Es­mu bi­ju­si da­žā­dos ar ro­tām sais­tī­tos ga­da­tir­gos. Si­bī­ri­ja gan pa­li­ka ne­ap­ce­ļo­ta. Pa­do­mi­jas lai­kā gri­bē­ju uz Bai­kā­lu tikt, līdz Ļe­nai aiz­kul­ties. Pa­brau­kāt pa vi­siem cie­miem, kur lat­vie­ši mi­tu­ši.»

Īpa­šas at­tie­cī­bas nī­ce­nie­cei ir ar Balt­eze­ra stād­au­dzē­ta­vu. «Man daudz stā­du nāk no tu­rie­nes. Man vi­ņi daudz dā­vi­nā­ju­ši. Par smu­kām acīm lai­kam. At­brauc cie­mos, pa­ska­tās – nu vi­ņam te pa­tīk, te ir jau­ki! Kad Nī­cā ir Pu­ķu drau­gu sa­iets, pie vi­ņiem dau­dzi pērk sku­je­ņus. Pa­ska­tās, kā sku­je­ņi iz­ska­tās dār­zos, jo mums jau gan­drīz vi­sos dār­zos ir sku­je­ņi. Bez tiem ne­iz­tik­si, jo ci­tā­di zie­mā nav ska­ta. Ja tur ir krā­sains sku­je­nis, tad pa­vi­sam ci­ta lie­ta. Šo­gad nī­ce­nie­ki bi­ja pie pu­ķu drau­giem Prie­ku­ļos. Bet teik­šu, ka nav ne­maz tik la­bi kā mā­jās. Dār­zi ci­tur kop­ti, skais­ti, kār­tī­gi, bet mums, nī­ce­nie­kiem, gri­bas kaut ko lie­lā­ku un kup­lā­ku.»

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais