Lauku iedzīvotāju biedēšanas kampaņu Ekonomikas ministrija sāka jau 2011. gadā – sarkanie padomju laika ražojuma gāzes baloni neatbilst Eiropas Savienības regulai, kas aizliedz nesertificētu spiediena iekārtu ekspluatāciju, tāpēc tie no aprites tiks izņemti. Laukos ēdienu vāra vienlaikus uz vairākām plītīm – saimei, lopiem. Taču arī pilsētās daudzviet balongāzei nav alternatīvas. Pēc vairākkārtējas atlikšanas un pārejas periodiem tagad noteikts kārtējais galīgais termiņš – no 1. janvāra vecos balonus nedrīkstēs tirgot bez speciālas drošības pārbaudes, bet no 1. jūlija to tirdzniecība tiek pilnībā aizliegta.
Uz palīdzību neceriet
Ekonomikas ministrijas preses dienests apstiprina, ka nekāda finansiāla palīdzība nedz iedzīvotājiem, nedz uzņēmējiem netiek plānota. 2011. gadā ministrija taisnojās, ka gribētu gan tādu sniegt, taču par vēlu pieteikties uz struktūrfondu naudu. Tagad skaidrs, ka vienkārši negribēja un arī tagad negrib.
Revolūcija gadu desmitiem nekontrolētajā balongāzes tirgū būs saistīta ar virkni būtisku neērtību un tēriņiem iedzīvotājiem. Pirmkārt, virtuves un mēbeles ir pielāgotas lieliem sarkaniem 50 litru gāzes baloniem, bet Eiropai labpatīk tikai 27 litri un zaļā iesaiņojumā. Mazāka tilpuma dēļ baloni būs biežāk jāmaina, kas sadārdzinās ceļa izdevumus. Visbeidzot, uzpildītu vecā parauga gāzes balonu var iegādāties par 48 eiro (vai bez garantijas par 10 eiro nopirkt no rokas), kamēr jauns, mazs un glīts balons maksā ap 56 eiro. Gāze, mainot tukšu 27 litru balonu pret pilnu, maksā ap 13 eiro. Jaunie baloni ir dārgāki no visiem aspektiem, taču tāda ir cena par drošību. Jautājums vienīgi, vai iedzīvotāji būs ar mieru tādu maksāt, ja paralēli legālajam tirgum turpinās darboties nelegālais un, tāpat kā pašlaik, vecos sarkanos balonu varēs uzpildīt pie kāda laipna kaimiņa, turklāt par zemāku cenu. Turpat bez problēmām tiks apkalpoti arī jaunie, ja kaut kādu iemeslu dēļ tie apritē tomēr iemaldīsies.
Melnais tirgus paliks
Legālie gāzes tirgotāji ir pārliecināti, ka valsts balongāzes tirgus sakārtošanai pieķērusies no nepareizā gala. Vispirms bija jāizskauž nelegālais serviss. Taču ministrija cer, ka visu atrisinās balonu nomaiņa, un tai pēc būtības ir vienalga, kurš to finansēs. Balons drīkstēs piederēt gan tirgotājam, gan lietotājam, gan arī to nodot depozītā. Taču, kā skaidro Latvijas propāna gāzes Juridiskās daļas vadītājs Aleksejs Margēvičs, uzņēmēji nefinansēs jaunos balonus, ja nebūs garantijas, ka tie uz uzpildi arī atgriezīsies atpakaļ. Šobrīd tikai viena no gāzes kompānijām – Aga – konceptuāli piekrītot izplatīt balonus bez maksas. Tā acīmredzot būtu mājsaimniecību tirgus iekarošanas stratēģija, jo līdz šim kompānija plašāk zināma kā servisa sniedzēja rūpnieciskajiem klientiem. Mājaslapā uzņēmums jau pašlaik piedāvā veco gāzes balonu utilizāciju un jauno 27 litrus ietilpīgo – par akcijas cenu.
Shēmošanas vērts apjoms
Kāda būs lielākā tirgotāja Latvijas propāna gāzes rīcības stratēģija, šobrīd netiek atklāts. Jauns balons no rūpnīcas maksā ap 25 līdz 30 eiro. Mazumtirdzniecībā tas noteikti būtu dārgāks. «Taču šobrīd mēs neesam gatavi nosaukt cenu,» saka uzņēmuma pārstāvis. Vispirms jāsagaida jaunie gāzes balonu aprites noteikumi. Tie valdībā tika solīti uz septembri. Tagad tiek cerēts uz oktobri. Ekonomikas ministrija skaidro, ka nelegālo tirgu ierobežos caur speciālu reģistru Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. Cilvēki varēšot pārbaudīt, kurš gāzes kantoris darbojas legāli. Taču jāšaubās, vai tas būs efektīvs instruments nelegālā tirgus apkarošanai. Centrs, piemēram, uztur patērētājam nedraudzīgo uzņēmumu sarakstu, bet šiem nedraudzīgajiem uzņēmumiem tas nekādi netraucē turpināt strādāt.
Ilgus gadus tapusi, balongāzes tirgus reforma joprojām ir miglā tīta. Kāpēc un kā viss notiks? Kurš maksās? Arī Latvijas Pašvaldību savienībai trūkst skaidrības par gaidāmo regulējumu, un padomnieks tehnisko problēmu jautājumos Aino Salmiņš pauž aizdomas – kāds šai stāstā tiek lobēts: «Latvijā jebkurš jaunievedums ir shēma.» Un shēmot ir ko. Pēc aptuvenām aplēsēm, Latvijā apritē pašlaik ir vismaz 500 000 gāzes balonu.
BALONU GĀZE
Vecā parauga sarkanie gāzes baloni
Tilpums 50 litru
Izplatība Latvijā ap 500 000 gabalu
Uzpildīts balons pie gāzes tirgotāja ap 48 eiro
Tukša gāzes balona apmaiņa pret pilnu ap 26 eiro
Cena, pērkot tukšu no rokas, ap 10 eiro
Jaunā parauga zaļie gāzes baloni
Tilpums 27 litri
Izplatība Latvijā samērā maza
Uzpildīts balons pie gāzes tirgotāja ap 56 eiro
Tukša gāzes balona apmaiņa pret pilnu ap 13 eiro
Avots: Neatkarīgās apkopojums