Lietus, putenis vai negulēta nakts – jau 25 gadus ik svētdienu Anastasija Ločmele dodas vairāk nekā 30 kilometrus garā ceļā uz Svēto misi Rekovā un Baltinavā. Lai paspētu laikā, ir pat braukusi ar stopiem. Viņa ir ērģelniece divās katoļu draudzēs un ikdienā paspēj strādāt divās skolās un vadīt citus mūzikas kolektīvus. Cilvēks, kas darbā pavadītās stundas neuztver kā zaudētu laiku, bet prot tās pilnvērtīgi izdzīvot, radot prieku sev un citiem.
Bez Anastasijas ērģeļu spēles un dzidrās, skanīgās balss nav iedomājami ik svētdienas un svētku dienu dievkalpojumi Šķilbēnu un Baltinavas Romas katoļu draudzēs. Tikai sarunas laikā viņa atskārst, ka tieši 14. augustā apritēja 25 gadi, kopš pirmo reizi viņa piesēdās pie ērģelēm. Turklāt – nevis vienkārši treniņa nolūkā, bet uzreiz tiešraidē – dievkalpojuma laikā.
Bija 1989. gads, un Anastasija kopā ar meitu ieradās uz Svēto misi Baltinavas katoļu baznīcā. Taču nebija atbraucis ērģelnieks. Baznīcas «labais gariņš» Lūcija viņai teica: «Ej augšā un sāc spēlēt!» Anastasija atbildēja, ka īsti nezina, ko un kā darīt. Kā gan viņa spēlēs? Taču Lūcija viņu iedrošināja: «Droši kāp uz balkona, gan jau kora dziedātāji tev pateiks, kas un kad jāspēlē.» Anastasija arī uzkāpa, pirmo reizi piesēdās pie ērģelēm, un tā sākās viņas stāsts par nesavtīgu ziedošanos ērģeļu spēlei, kas nu jau izvērtusies ceturtdaļgadsimta garumā.
Pirkstu atmiņa
Būdama mūzikas skolotāja, Anastasija, protams, zināja, kā spēlēt taustiņinstrumentus, bet ērģeles bija jauna pieredze. Stāstot par pirmajiem soļiem ērģelnieces pienākumu veikšanā, Anastasijai mirdz acis. Vai nebija arī mazliet bail? Atbildība ir liela – jāpārzina reliģiskie rituāli, daļa dziedājumu ir latīņu valodā… Taču Anastasija teic, ka viņai bija interesanti. Lai gan nācās apgūt arī jaunas zināšanas, vairākums melodiju bija jau pazīstamas – tajās bija klausījusies baznīcas apmeklējumu laikā. Tas savā ziņā bija brīnums, ka padomju gados neviens neaizrādīja, ka viņa – izglītības jomas darbiniece – apmeklē dievkalpojumus.
Anastasija atceras, ka pirms daudziem gadiem kāda trimdas latviete, kas uzaugusi Anglijā, baznīcā bija sarunājusi Svēto misi par godu mūžībā aizgājušajai mātei un pati vēlējās nodziedāt izjusto un emocionālo Šarla Guno kompozīciju Ave Maria. Anastasija saņēma notis, lai iemācītos pavadījumu. Ērģeles viņa bija apguvusi pašmācības ceļā, tāpēc var iedomāties, cik laba bija sajūta, kad izdevās nospēlēt arī to, kas nebija ierastajā repertuārā. Lai gan Anastasija šobrīd ērģeles spēlē jau 25 gadus, viņa aizvien pieticīgi saka, ka viņai vēl ir kur augt un apgūt arvien jaunas iemaņas.
Iespējams, drīzumā baznīcas sienās atkal ieskanēsies Ave Maria. «Šonedēļ šo pavadījumu spēlēju katru dienu. Man pēkšņi radās doma, ka vajag to atjaunot repertuārā. Nebiju sen spēlējusi, un, kā iesāku – tā brīnums – nospēlēju bez kļūdām. Pirkstu atmiņa,» spriež Anastasija.
Mājās viņa trenējas uz klavierēm, taču ērģelēm taustiņi ir smagāki – roku pirkstiem ir lielāka slodze. Un vēl kāda būtiska atšķirība – ērģelēm ir arī kāju klaviatūra. Tāpēc šo instrumentu spēlēt nav viegli. Skaņas jāsasaista kopā – citādi, kaut uz brīdi atlaižot pirkstus no taustiņiem, veidojas saraustīts skanējums. Skaidrojot mūzikas valodā, izpildījumam ir jābūt legato manierē.
Kā katram cilvēkam ir atšķirīgas personības iezīmes, tā arī pie ērģelēm ir jāpierod. Anastasija tās ir spēlējusi ne tikai Baltinavā un Rekovā, bet arī Balvos, Viļakā, Rogovkā. Mūsdienās diemžēl daļai ērģeļu ir vajadzīgs remonts, tāpēc oriģinālo ērģeļu vietā ir elektroniskie instrumenti. Ikvienām ērģelēm ir nepieciešama sava pieeja – jāzina, cik dziļi iegrimst taustiņi, kādas ir reģistru skaņas.
Vismīļākās Anastasijai ir ērģeles Baltinavas baznīcā – tās, kuras spēlēja pirmoreiz mūžā. Taču, runājot par vadītajiem kolektīviem, mūziķes jūtas ir kā māmiņai ar vairākiem bērniem – visi ir vienādi mīļi. Viņa saka: «Ļoti cienu tos cilvēkus un pārdzīvoju, ja kādreiz kādam kas dzīvē nesanāk, nepaveicas. Viņi visi ir pozitīvi noskaņoti un strādāt griboši, jo tas taču ir šo cilvēku brīvais laiks, kurā viņi nāk dziedāt.»
Septiņas dienas nedēļā
Anastasijas nedēļas plānā nav daudz vietas improvizācijai – darba dienas paiet mūzikas skolotājas darbā Balvu amatniecības vidusskolā un Balvu valsts ģimnāzijā. Pēcpusdienās ir bērnu kora mēģinājumi skolā vai arī, tuvojoties kādām svētku dienām – muzikālie treniņi draudžu koriem. Savukārt vakaros – mēģinājumi viņas vadītajam Kubulu pagasta vokālajam ansamblim un Balvu kultūras nama jauktajam korim Ezerkrasts.
Balvos Anastasija reiz vadījusi arī skolas jauniešu kori. Taču, samazinoties skolēnu un līdz ar to – dziedāt alkstošo puišu skaitam, koris nu jau trīs gadus vairs nepastāv. Taču tie, kas ir vēlējušies muzicēt, ir pievienojušies viņas vadītajam korim kultūras namā.
Klausoties Anastasijas stāstījumā, rodas iespaids, ka tas ir saliedēts kolektīvs. Kādreizējie dalībnieki, kas jau studē lielajās pilsētās, regulāri brauc uz Balviem – apgūst programmu un palīdz korim skatēs. Tāpat kolektīva vienotību un spēku ir pārbaudījuši sāpīgi dzīves notikumi – dažu pēdējo gadu laikā pāragri mūžībā aizgājušas divas dalībnieces. Nu koris kopā ar Anastasiju dodas uz kapiem nolikt viņām piemiņas svecītes.
Sestdienas Anastasijai bieži vien ir aizņemtas dažādos kolektīvu koncertos. Tāpat viņa muzicē kapusvētkos un parasti neatsaka palīdzību, ja ļaudis lūdz ar mūziku bagātināt kādus cilvēka mūža godus – kristības, kāzas un bēres.
Taču arī svētdienas nepieder tikai viņai pašai – jau astoņos no rīta Anastasija dodas uz 30 kilometrus attālo Rekovu, kur pēc stundas sākas Svētā mise Šķilbēnu draudzei. Uzreiz pēc tās kopā ar prāvestu viņas ceļš ved uz dievkalpojumu blakus novadā – Baltinavā. Dzīvoklī Balvos Anastasija atgriežas vien pēcpusdienā. «Ko man tad patīk darīt? Mājās apsēžos uz dīvāna, ieslēdzu televizoru un nedaru neko kādas trīs četras stundas. Tas nozīmē arī to, ka tai laikā varu skatīties TV pārraidi un nekā nedzirdēt – vēl esmu domās, sajūtās un emocijas par visu, kas dienā piedzīvots. Un tad vakarā sāku domāt par jauno nedēļu,» saka Anastasija.
Ar stopiem uz baznīcu
Ērģelniecei nav pašai sava auto, tāpēc vēl jo vairāk apbrīnas pelna viņas precīzā ierašanās uz dievkalpojumiem ne tikai svētdienās un svētku dienās, bet dažkārt arī darba dienās. Tas izdodas, pateicoties sabiedriskajam transportam un apkārtējo cilvēku atsaucībai – Anastasija vēlas teikt lielu paldies draudžu pārstāvjiem un arī savām meitām.
Pirms gadiem, kad ķibele «salūza mašīna» cilvēkus piemeklēja biežāk nekā mūsdienās, bijuši arī gadījumi, kad Anastasija uz ceļa balsojusi mašīnas, lai paspētu laikā uz dievkalpojumu. Savukārt Lieldienās un Ziemassvētkos, kad starplaiks starp vakara un rīta dievkalpojumiem nav liels, viņai jāpārnakšņo Baltinavā.
Iedvesmas brīdis ceļā
Viņa atzīst, ka reizēm no slodzes ir nogurums, taču viņa tam neļaujas. Iespējams, tas izdodas tāpēc, ka viņa cenšas visus pienākumus uztvert nevis kā apgrūtinājumu, bet saka: «Man ir prieks par to, ko daru!» Svētdienu rītos, kad citi vēl bauda saldu miegu, doties ārā no mājas vislabāk motivē doma, ka viņa nedrīkst pievilt cilvēkus, nedrīkst neierasties. Baznīca būs tukša bez ērģeļu skaņām… Tāpēc Anastasija ceļas un brauc arī ar augstu temperatūru, klepu, pat bez balss, taču brīnumainā kārtā – kad ir ieradusies un sāk spēlēt, viss izdodas.
«Esmu gandarīta, ja esmu atbraukusi arī tad, ja ir ļoti gribējies palikt mājās. Piemēram, ir bijuši gadījumi, kad ar kori svētdien sešos no rīta atbraucam no starpreģionu vai Latgales dziesmu svētkiem. Visi dodas mājās izgulēties, bet es zinu, ka man pēc pāris stundām jābūt baznīcā. Un es braucu! Un esmu priecīga, jo tur labi jūtos. Tas, ka jāceļas agri no rīta, mani īpaši neiespaido. Ziemā dažkārt ir grūtāk, jo no rīta vēl ir tumšs, taču arī šis laiks sniedz savas iedvesmas sajūtas – ir tik skaisti pa autobusa logu lūkoties uz saullēktu, sniegu, sarmu kokos,» saka Anastasija un kā apstiprinājumu rāda datorā saglabātās fotogrāfijas ar skaistiem sniegotiem ziemas skatiem, pat ar stirnu bariņu pļavā, kas iemūžināts caur autobusa logu.
«Es atjaunojos svētdienās, kad aizbraucu uz baznīcu,» saka Anastasija. Tā ir arī iespēja viņai apmeklēt dzimto novadu. Lai gan viņas vecāku mājās tagad dzīvo citi cilvēki, šie braucieni uz Baltinavu Anastasijai ir ļoti svarīgi. «Man liekas, ka tur ir visskaistākā baznīca, vismīļākie cilvēki, visskaistākā daba. Vienmēr braucu ar domu par saviem laukiem, vecāku mājām, par tajās pavadītajām brīvdienām un to, cik tas viss bija skaisti,» sirsnīgi stāsta mūziķe.
Pa ziedlapiņu taku
Anastasija ir centrālā ass, ap kuru draudzes koros Baltinavā un Rekovā sapulcējušies dažādu profesiju cilvēki – skolotāji, arī mūzikas pedagoģes, zemnieki, pašvaldības iestāžu un uzņēmumu darbinieki, skolēni un studenti. Par koristu īpašo attieksmi pret viņu vadītāju var spriest pēc fotogrāfijām, kurās tverti brīži no Anastasijas 55. dzimšanas dienas. Baznīcas kora kolektīvs viņu sagaidīja ne tikai ar krāšņiem puķu pušķiem rokās, bet arī ar ziedlapiņām izkaisītu ceļu līdz ērģelēm.
«Varbūt cilvēkus dziedāt draudzes korī motivē tas, ka viņiem ir interese būt kopā lūgšanās, kopā muzicēt. Ja kora skanējums pašiem šķiet tīkams, tas sniedz gandarījumu un rada vēlmi apmeklēt mēģinājumus, dievkalpojumus,» spriež Anastasija.
Svarīga lūgšanu kvalitāte
Par kvalitātes prasībām Anastasija ir nepielaidīga: «Mācītājs parasti uzsver: «Tu neuztraucies, ne jau mēs te koncertu sniedzam, mēs vienkārši lūdzamies.» Bet lūgšanas var būt dažādas. Galvenais, ka tās ir, bet vēl labāk – ja ar balsi kvalitatīvi izdziedātas. Kora sniegums ļoti iespaido cilvēkus, kas ieradušies uz dievkalpojumu. It īpaši tos, kas nāk uz baznīcu tikai divas reizes gadā – Ziemassvētkos un Lieldienās. Daļa nāk baudīt dziedājumus, diemžēl līdz galam neiedziļinoties lūgšanu saturā.» Tāpēc ir jāiegulda darbs un jāstrādā, lai vismaz muzikālais skanējums šos cilvēkus vilinātu uz baznīcu nākamreiz, stāsta Anastasija.
Siena un labības pļaujas laikā kora ļaudīm nav viegli izbrīvēt laiku. Tāpēc reizēm gadās arī kuriozi. Svētdienās dziedātāji parasti sarodas, bet, ja Anastasija ir atbraukusi uz Svēto misi darbdienā, dažkārt gadās, ka koristu balkoniņā viņa ir vienīgā. Aizrautīgi spēlē no notīm, un pēkšņi – nokrīt grāmata. Uz taustiņiem. Nav vajadzīga īpaša iztēle, lai iedomātos, kāds nelabskanīgs skaņu sakopojums pēkšņi pāršalc baznīcas velves. Taču, neraugoties uz to, ka vajadzīgā skaņdarba lapas ir aizšķīrušās, Anastasija ir jau iemanījusies zibens ātrumā grāmatu pacelt, atrast vajadzīgo lappusi un turpināt iesākto.
Ceturtdaļgadsimta laikā draudzēs ir mainījušies prāvesti. Lai gan ar visiem ir izdevies sastrādāties, Anastasija ir ievērojusi atšķirības starp dažādām mācītāju paaudzēm: «Vecākās paaudzes mācītāji ir ieturētāki, konservatīvāki un lietišķāki. Bet jaunā paaudze atšķiras. Iespējams, tāpēc, ka notiek dažādi kristīgie pasākumi, jauniešu dienas, kurās viņi piedalās un vairāk tuvinās cilvēkiem, lai no viņiem nenorobežotos. Jaunie prāvesti vairāk nāk sarunāties, kontaktējas ar draudzes ļaudīm, lai viņi nebaidītos risināt arī kādas sasāpējušas lietas. Vecākās paaudzes mācītāji tik atvērti nebija, bet tie arī bija citi laiki.»
Neiegrimt vakardienā
Sapņi vairāk saistoties ar emocionālo jomu, ne dārgiem ceļojumiem vai materiālajām vērtībām: «Man mūždien ir bijusi doma – jāstrādā labi, lai iepriecinātu koncertos klausītājus un skatēs sasniegtu labus rezultātus. Lai pašiem dziedātājiem būtu gandarījums. Protams, sapnis ir arī tāds, lai man pašai būtu spēks un veselība, lai mazdēliem būtu jauka nākotne – lai nebūtu šo drausmīgo dzīves pārmaiņu, kas notiek apkārt – ar kariem un starpvalstu attiecību saspīlējumiem.»
Retajos brīvajos brīžos viņai patīk būt kopā ar meitu Lienes un Lindas ģimenēm, atrasties mežā un pie ūdens, jo šī vide «ir īpašs spēks, kad dod prieku, vēlēšanos strādāt, dzīvot un būt». Vēl Anastasija labprāt pastaigājas lielā vējā. Par sevi viņa saka: «Esmu tāda rakstura cilvēks – neiegrimstu vakardienā. Kad diena pagājusi, gribas skatīties uz priekšu. Bet, ja kaut kas nav paveicies, protams, es tajā kavējos – domāju, kā darīt labāk, kā risināt. Reizēm pati sevi šaustu un domāju, kāpēc man vajadzēja tik ļoti aizrauties ar darbu, varbūt es par maz esmu veltījusi laiku saviem bērniem, bet es zinu, ka manas meitas tā nedomā. Viņas mani ļoti mīl, un es viņas mīlu. Man ir svarīgi, ka ģimene dzīvo Latvijā, nevis ārzemēs. Varu sazvanīties vairākas reizes dienā un satikties tepat pilsētā.»
Meit, tu nepārdzīvo!
«Mamma man mācīja – vienmēr ej pa dzīvi ar smaidu, smaidi cilvēkiem, smaidi pati sev, un tas tev palīdzēs dzīvot. Nevajag iet ar naidu, jo tas iznīcina, nevis vairo mīlestību. Kad reizēm biju satraukusies, tēvs man teica: «Meit, tu ne par ko nepārdzīvo. Viss paies. Tu tikai dari, priecājies un būs labi.» To arī savām meitām stāstu. Lai gan reizēm arī man pašai sanāk savas bēdas izrādīt uz āru, ar sevi iekšēji strādāju, mierinot, ka kāda ķibele vai drūmākas domas nav uz visu laiku. Tas, kas notiek, ir kaut kā beigas un kaut kā jauna sākums. Jā, šodien ir ļoti slikti, bet rīt būs citādāk, vieglāk, jo pārdzīvotais būs jau pagātne,» sarunas noslēgumā Anastasija atklāj kādu dzīves atziņu.
Anastasija Ločmele
Nodarbošanās: mūzikas skolotāja, koru diriģente, vokālo ansambļu vadītāja, baznīcas koru vadītāja un ērģelniece
Vaļasprieks: būšana mežā un pie ūdens, sēņošana, pastaigas stiprā vējā, tikšanās un kopīgi izbraucieni ar meitu ģimenēm