Trešdaļa velobraucēju ir guvusi traumas; 27% nav ne auto, ne velo braucēja apliecības

© f64

Apdrošināšanas sabiedrība "BTA", veicot velobraucēju aptauju, noskaidrojusi, ka 27 % velobraucēju nav nedz autovadītāja, nedz velobraucēja apliecības. Nepietiekamas ceļu satiksmes noteikumu zināšanas nereti ir iemesls ceļu satiksmes negadījumiem, kuros cieš gan velobraucēji, gan gājēji. Saskaņā ar aptaujas rezultātiem vairāk nekā trešā daļa aptaujāto velobraucēju vismaz vienu reizi guvuši traumu, braucot ar velosipēdu.

Neraugoties uz arvien pieaugošo velosipēdu zādzību skaitu, aptaujas rezultāti liecina, ka velobraucēji nepietiekami rūpējas par savu braucamrīku drošību.

Velobraucēju skaits Latvijā ik gadu pieaug, arī pilsētu infrastruktūra pakāpeniski tiek pielāgota velobraukšanai. Tomēr statistikas dati liecina, ka pieaug arī velobraucēju gūto traumu skaits, kā arī negadījumu skaits, kuros cieš velobraucēji. BTA veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka daudzi velobraucēji tomēr ir neapzinīgi ceļu satiksmes dalībnieki, proti, neraugoties uz to, ka vairums respondentu bija norādījuši, ka ar velosipēdu brauc salīdzinoši bieži un regulāri, gandrīz trešdaļai jeb 27 % velobraucēju nav nedz autovadītāja, nedz velobraucēja apliecības. Ne tikai nepietiekamas ceļu satiksmes noteikumu zināšanas, bet arī pašu velobraucēju rīcība uz ceļa var būt iemesls negadījumiem. Kā atzīst paši velobraucēji, TOP 3 iemesli ceļu satiksmes negadījumiem, kuros cieš velobraucēji, ir pašu pārgalvība un pārdrošība, braukšana ar velosipēdu alkohola reibumā, kā arī velobraucēju ceļu satiksmes noteikumu neievērošana.

Saskaņā ar BTA veiktās aptaujas rezultātiem, 36 % velobraucēju vismaz vienu reizi guvuši kādu traumu, braucot ar velosipēdu, bet 13 % respondentu traumas guvuši vairākkārtīgi. TOP 3 velobraucēju biežāk gūtās traumas ir sasitumi, nobrāzumi un smadzeņu satricinājumi.

Ikdienā pārvietojoties ar velosipēdu, ir būtiski regulāri sekot līdzi velosipēda tehniskajam stāvoklim. Diemžēl liela daļa velobraucēju sava velosipēda tehnisko apkopi veic neregulāri, proti, 17 % aptaujas respondentu atzina, ka velosipēda tehnisko apkopi veic retāk nekā reizi gadā.

Neraugoties uz sociālām kampaņām un izglītojošiem pasākumiem, kuros gan gājēju, gan velobraucēju uzmanība vērsta apstāklim, ka autobraucēji diennakts tumšajā laikā velobraucēju un gājēju nevar pamanīt, ja apģērbam nav gaismu atstarojošu elementu vai nav uzvilkta gaismu atstarojoša veste, puse no velobraucējiem, kuri atzina, ka mēdz braukt ar velosipēdu diennakts tumšajā laikā, norādīja, ka nevelk gaismu atstarojušu vesti.

Pieaugot velobraucēju skaitam, velosipēdi kļūst arvien iekārojamāki objekti zagļiem. Lai pasargātu savu velosipēdu no garnadžiem, pirmkārt, pašiem velobraucējiem jāpievērš lielāka uzmanība sava velosipēda drošībai, jo, kā liecina BTA veiktās aptaujas rezultāti, daudzi velobraucēji tomēr nepietiekami rūpējas par saviem velosipēdiem. Lai gan katram piektajam aptaujātajam velobraucējam ir bijis nozagts velosipēds, 82 % velobraucēju atzinuši, ka nav reģistrējuši savu velosipēdu brīvprātīgajā CSDD reģistrā, bet 31 % aptaujāto izvēlas nedrošus velosaslēdzējus.