Brigaderes pirmā skola zem āmura

© f64

Tērvetes pamatskola, kur skolas gaitas sākusi arī rakstniece Anna Brigadere, ir vecākā skola Tērvetes novadā. Šogad tā nosvinēja 145. jubileju. Diemžēl pēdējo kā izglītības iestāde, jo drīzumā tiks izsolīta, un, iespējams, turpmāk tur būs viesu nams.

Daudzām Latvijas mazajām lauku skolām šis gadsimts kļuvis par robežsvītru: audzēkņu skaitam dramatiski sarūkot, pašvaldības citu pēc citas izlemj tās reorganizēt vai slēgt. Arī Tērvetes (savulaik Kalnamuižas) pamatskola piedzīvojusi šādu pašu ceļu: vietējā Gaismas pils, kas pēc grāfa Pālena rīkojuma 1869. gadā tika uzbūvēta klusā vietā Tērvetes upītes krastā vēsturiskajā pagasta centrā, pārdzīvojusi vissmagākos laikus un karus, turpinot izglītot Tērvetes jauno paaudzi, nu beigusi pastāvēt. «Skolai visgrūtākais periods bija pēdējie gadi, pirms tam vismaz bērnu skaits turējās ap 60, tad tas sāka savu lejupslīdi, un bija skaidrs, ka no reorganizācijas izbēgt nevarēs,» teic Tērvetes novada domes izglītības darba koordinatore Inita Roze, kura pati šajā mācību iestādē savulaik strādājusi par direktori. Vēl 90. gadu vidū skolā zinības ieguva vairāk nekā 200 bērnu, bet iepriekšējā mācību gadā – vairs tikai 34. Viens no iemesliem – apkārtnē apdzīvotība ir maza, blakus ir ēka, kurā mājo vien pensionētie skolotāji, bet pārējie mīt aptuveni trīs kilometrus no skolas, tāpēc bērni speciāli jāved ar autobusu uz turieni. Daļa vecāku, kas strādā Dobelē, izvēlas skolot savas atvases bijušajā rajona centrā, jo tur ir arī plašākas interešu izglītības iespējas, bet vēl citi – ved uz piecus kilometrus attālo Annas Brigaderes pamatskolu. Novads ir mazs, un pagājušajā gadā tās četrās skolās 1.–9. klasēs kopumā mācījās 322 bērni. Tā kā turpmākajos gados straujš skolēnu skaita pieaugums nav gaidāms, tad nācies pieņemt lēmumu par skolu tīkla optimizāciju, skaidro I. Roze. Pērn gan vēl skola izgājusi akreditāciju, bet jau tad pašvaldība informējusi Izglītības un zinātnes minsitriju un Izglītības kvalitātes valsts dienestu par nodomu Tērvetes pamatskolu apvienot ar Annas Brigaderes pamatskolu, bet Bukaišu pamatskolu reorganizēt par Augstkalnes vidusskolas filiāli – sākumskolu.

«Vajadzēja izlemt, ko darīs ar skolas ēku, jo to nekādā ziņā nedrīkst atstāt neapsaimniekotu. Pašvaldībai tās uzturēšana būtu liela nasta, līdz ar to tika nospriests to pārdot, nosakot arī ierobežojumus – tai jāpilda sabiedriska funkcija un jāparedz vieta novadpētniecības krātuvei, kur liels akcents likts uz skolas vēsturi (šobrīd viens darbinieks jau strādā pie šā arhīva, kā arī pieskata tukšo ēku un tās apkārtni),» stāsta domes pārstāve. Izsole notikšot oktobrī, nosakot par ēku un zemi sākumcenu – 50 300 eiro. Esot jau atradušies interesenti. Viens no tiem apmeklējis domi, ticies ar deputātiem, atklājot savas ieceres tur veidot viesu namu, bet vienu no klasēm, kur skolas gaitas sāka slavenā rakstniece, nodēvēt par Annas Brigadres Balto zāli. Viņam esot arī ideja izveidot kempingu. Gan tur, gan viesu namā varētu rast naktsmājas arī apmeklētāji, kas gribētu izmantot Tērvetes dabas parka divu dienu programmu. Līdz šim tā bijusi problēma, jo tuvumā nav neviena viesu nama. I. Roze uzsver, ka šādam mērķim ēku būtu samērā viegli piemērot: ir saglabāta ēdnīca, klases var pārveidot par istabiņām, tuvējā apkārtne ir glīti sakopta.

Latvijā

Jūrmalas Sociālo pakalpojumu centra "Kauguri" Bērnu un jauniešu mājas "Sprīdītis" vadītāja Elīna Kariņa amatā stājās salīdzinoši nesen. Viņa ir pārņēmusi amatu kopā ar visām jauniešu mājas "Sprīdītis" gadu gaitā uzkrātajām problēmām, kurām risinājums teju nav iespējams. Kāpēc aizvien bērni var netraucēti lietot narkotikas, alkoholu, un kāpēc joprojām nav nekādas kārtības? Kurš vainīgs? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedza jaunā vadītāja. Centīsimies noskaidrot, kas notiek ar "Sprīdīša" bērniem.

Svarīgākais