ESI VESELS: Desmit ēdieni, kam vienmēr jābūt uz galda

© f64

Domājot par veselīga uztura pamatprincipiem, uztura zinātnieki ir veikuši neskaitāmus pētījumus par to, ko mēs ēdam un kā tas ietekmē mūsu veselību. Lai varētu lepoties ar labu veselību, ēdienkarte jāveido sabalansēti, tas nu ir skaidrs, un tomēr – ko tad ēst, lai mēs vienmēr būtu veseli? Piedāvājam veselīgāko produktu TOP 10, kam vienmēr būtu jābūt jūsu virtuvē.

1. MEDUS

Medus jau kopš seniem laikiem tiek lietots imunitātes stiprināšanai un dažādu veselības problēmu risināšanai. Tas ir dabīgs produkts, kas sastāv galvenokārt no vienkāršajiem cukuriem – glikozes un fruktozes, kas nozīmē, ka tas dod tūlītēju enerģijas lādiņu. Tam piemīt antibakteriāla iedarbība un prebiotiskas īpašības. Ja virtuvē ir medus, par cukuru var aizmirst!

2. BANĀNI

Banāni satur daudz kālija un magnija, kas nepieciešams muskuļu spēkam, smadzeņu darbības uzturēšanai un nervu sistēmas tonusam, tāpēc tos iesaka gan sportistiem, gan sirds slimību un aterosklerozes gadījumos. Banāni satur arī vitamīnu B6, kas palīdz novērst nervozitāti un uzlabo miegu. Tāpat banānu iesaka vēdera mīkstināšanai.

3. AUZU PĀRSLAS

Auzas ir viens no veselīgākajiem pārtikas produktiem pasaulē. Tas ir koncentrēts uzturvielu avots, kas stingri kontrolē vielmaiņu, uzlabo asins recēšanu, mazina holesterīna līmeni, piedalās organisma attīrīšanā no šlakvielām un veicina vēdera izeju. Auzu pārslas arī vairo skaistumu – tās padara ādu gludāku un vingrāku, bet matiem piešķir spīdumu.

4. SPINĀTI

Spināti ir pārpilni vitamīniem, kādi citos augļos un dārzeņos ir maz sastopami – tajos ir auglības vitamīns E, kas ir noderīgs galvenokārt vīriešu seksuālās potences stiprināšanai, vitamīni K, PP, P, kā arī vitamīni A, C, B2, B6. Tie satur arī ogļhidrātus, viegli pārstrādājamas olbaltumvielas, kuru sastāvā ir visas nepieciešamās aminoskābes, folskābe, karotīns. Tāpat spinātos ir daudz dzelzs, fosfora, magnija, kālija, nātrija, joda un virkne citu fizioloģiski aktīvu vielu. Tie veicina audu reģenerāciju un augšanu, tāpēc tos iesaka atveseļošanās periodos un maziem bērniem. Tie normalizē asinsspiedienu un uzlabo sirdsdarbību, veicina un nostabilizē zarnu darbību, novērš gāzu veidošanos un ārstē dažādus iekaisumus.

5. OLĪVEĻĻA

Olīveļļa palīdz cīņā pret vēzi, labvēlīgi ietekmē holesterīna līmeni, pasargā DNS no bojājumiem, kas var rasties visdažādāko faktoru ietekmē. Tā satur organismam ļoti vajadzīgus fenolus, kurus uzņemot katru dienu iespējams aizkavēt organisma novecošanu. Olīveļļa satur ļoti vērtīgus skaistuma vitamīnus: vitamīns E ļoti vajadzīgs ādas veselībai – tas pasargā ādu no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes un darbojas kā antioksidants, tāpēc olīveļļa plaši tiek izmantota arī ādu atjaunojošos kosmētiskajos līdzekļos; savukārt vitamīns A atbild par ādas mitrināšanu un barošanu, tātad – par tās elastīgumu un tvirtumu.

6. ĀBOLI

Āboli ir bagāti ar vitamīniem un minerālvielām – tajos ir vairāk nekā 50 dažādu vērtīgu vielu, no kurām svarīgākās ir vitamīni A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, kalcijs, dzelzs, magnijs. Āboli mazina apetīti, tāpēc tos iesaka vairākās diētās. Tajos esošās vielas pazemina holesterīna līmeni asinīs, regulē asinsspiedienu un uzlabo sirdsdarbību, stiprina imunitāti, uzlabo aknu un zarnu trakta darbību un palīdz uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs.

7. JOGURTS

Tā kā piena raudzēšanas procesā palielinās B grupas vitamīnu īpatsvars, pienskābes baktēriju producēto pretmikrobu savienojumu un bioloģiski aktīvo peptīdu saturs, jogurts ieteicams gremošanas orgānu mikrofloras regulācijai un imūnsistēmas aktivitātes veicināšanai. Tajā esošās pienskābās baktērijas palīdz regulēt nevēlamus rūgšanas procesus zarnu traktā un vienlaikus samazina holesterīna līmeni asinīs, savukārt jogurta sastāvā esošais kālijs labvēlīgi ietekmē zobu stāvokli, kaulu sistēmu un sirdsdarbību.

8. LASIS

Lasis ir ne tikai bagāts ar dzelzi, bet arī ar vērtīgajām omega 3 taukskābēm, kas nepieciešamas, lai organisms normāli attīstītos un funkcionētu. Tās ir ļoti svarīgas nervu šūnu, acs tīklenes, sirds un smadzeņu pilnvērtīgai darbībai. Vispārzināma ir omega 3 taukskābju labvēlīgā iedarbība uz sirds un asinsvadu sistēmu – tās palīdz mazināt holesterīna līmeni asinīs, sargā artērijas no aterosklerozes, samazina trombu veidošanās risku, palīdz normalizēt asinsspiedienu, uzlabo smadzeņu asins apgādi, līdz ar to veicina labu atmiņu un koncentrēšanās spējas. Nepiesātinātās taukskābes labvēlīgi ietekmē arī locītavu veselību, samazina ādas sausumu, ļaujot ādai izskatīties veselīgākai un svaigākai. Tās kalpo arī ādas slimību profilaksei, stiprina matus un nagus.

9. BURKĀNI

Burkānu sastāvā esošais beta karotīns, kuru cilvēka organisms pārvērš par vitamīnu A, sargā ādas veselību, uzlabo redzi un gļotādu stāvokli.

100 gramos svaigas burkānu sulas ir 7,2 mg beta karotīna, un divas glāzes sulas nodrošina dienā nepieciešamo vitamīnu devu. Burkānos esošie mikroelementi ir neaizstājami sirds un asinsvadu slimību profilaksei, savukārt antioksidanti palīdz samazināt ļaundabīgo audzēju risku, kā arī normalizēt aknu, aizkuņģa dziedzera, nieru un vairogdziedzera darbību.

10. MELLENES

Mellenes satur daudz karotīna, kas būtiski uzlabo redzes funkcijas, pastiprina redzes asumu un samazina acu nogurumu, tāpēc tās uzskata par vienu no labākajiem terapeitiskajiem līdzekļiem pret kataraktu. Tās satur arī ļoti daudz antioksidantu, kas palīdz aizsargāt organismu no brīvo radikāļu veidošanās. Līdz ar to mellenes ne tikai stiprina asinsvadu sieniņas un nodrošina to elastību, bet arī nomāc baktēriju vairošanos un tām ir efektīva pretiekaisuma un pretnovecošanās iedarbība.

http://news.lv/Neatkariga_Rita_Avize_Latvijai/2014/09/03/mes-esam-tas-ko-edam

Svarīgākais