Lipmanam liedz pieeju Liepājas "Metalurgam"

© F64

Izputējušā uzņēmuma Liepājas metalurgs (LM) meitas uzņēmuma Liepājas osta LM pārdošana iezīmē Liepājas metalurga nākotni: pārdos kaut kādam «Goncharov» par simts vai dažiem simtiem tūkstošiem eiro.

LM maksātnespējas administrators Haralds Velmers ir pieņēmis divus ievērības cienīgus lēmumus, kas vērsti pret bijušo LM līdzīpašnieku Kirovu Lipmanu. Pirmkārt, K. Lipmans izslēgts no to pretendentu skaita, ar kuriem J. Velmers turpina sarunas par LM pārdošanu. Otrkārt, H. Velmers atteicies pārdot ostas uzņēmumu par piedāvātajiem 555 000 eiro un pārdevis to Konstantīnam Gončarovam par 150 000 eiro.

Darījums ar ostas piestātnēm ir svarīgs arī kā zīme, par kādu cenu H. Velmers varētu pārdot pašu LM. Visai pieņemami izklausītos abu uzņēmumu pārdošanas cenas balstīšana uz uzņēmumu pamatkapitālu, bet ņemot vērā atrunu, ka izputējušu uzņēmumu pašu kapitāls ir negatīvs (parādi pārsniedz gan pamatkapitālu, gan aktīvus) – tāpēc jau šie uzņēmumi ir izputējuši. Ostas pārdošanas rādītāji ir tādi, ka akciju pakete ar 11 miljonu eiro nominālvērtību pārdota par 150 tūkstošiem eiro. Viegli sarēķināt, ka LM ar 24 miljonu eiro pamatkapitālu būtu 300 tūkstošu eiro vērts. Administrators no LM pārdošanas varētu atgūt tik, par cik LM parādi pārsniedz 200 miljonus eiro, kurus kreditoriem ar Latvijas valsti priekšgalā nāktos norakstīt.

Darījuma skata uzlabošanai varētu noderēt 50–60 miljonu eiro piesaukšana, kas LM pircējam būtu jāiegulda uzņēmuma darbības atjaunošanai. Patiešām, uzņēmumam būtu jāpieņem darbinieki, jānopērk izejvielas un jāsamaksā par elektrību un gāzi uz priekšu, jo turpmāk vēl ilgi nebūs atrodami piegādātāji, kas kaut ko dos LM uz parāda. Kreditoriem tiktu apsolīts atdot naudu kaut kad vai nekad atkarībā no tā, kā ieguldījumi atmaksāsies vai neatmaksāsies. Attiecībā uz Latvijas valsti šāda noruna ir viegli iespējama ar argumentu, ka valsts interese ir strādājošs uzņēmums, kas algo darbiniekus un maksā nodokļus valstij.

H. Velmers vakar izvairījās apstiprināt vai noliegt, ka jebkāds darījums ar LM mantu vispār tiks noslēgts solītajā laikā līdz augusta beigām, kas sakrīt ar šīs nedēļas beigām.

No sava bijušā uzņēmuma atjaunošanas iespējām atstādinātais K. Lipmans dalījās ar Neatkarīgo savos iespaidos par kuģu piestātņu pārdošanu. Viņam radies iespaids, ka K. Gončarovs tiek mānīts vai kalpo par mānekli ar tādu uzvārdu, kura nēsātājam nekādas piestātnes Liepājas ostā pārdot nedrīkst. Tādā gadījumā piestātnes nonāktu pie trešā pretendenta BE Projekts par 100 tūkstošiem eiro. Ielūkošanās Firmas.lv datu bāzēs apliecina, ka sīkais uzņēmums ir ievērības cienīgs. Tas pa pusei tieši un pa pusei pastarpināti pieder 1993. gadā dzimušajam Šveices pilsonim Mārcim Martinsonam. Pastarpinātās īpašumtiesības M. Martinsonam pieder caur SIA MM investīcijas, kurās šis M. Martinsons ir pieņēmis darbā vēl citu M. Martinsonu. Tas ir Māris Martinsons, kurš saimnieko un priekšnieko veselā mudžeklī firmu, no kurām labāk zināmo sauc ModulsRīga. Starp šādām sakritībām ietilpa arī Latvijas Televīzijas raidījuma De facto pagājušās svētdienas sižets par kriminālprocesiem, kuros ModulsRīga tiek vainots par izvairīšanos no nodokļiem un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, bet M. Martinsons izmeklēšanas gaitā ticis īslaicīgi aizturēts. Pēc Latvijas standartiem tas nozīmē, ka viņš ir nopietns pretendents uz vietu Liepājas ostā.

***

VIEDOKLIS

Kirovs Lipmans, lieluzņēmējs:

– Noteikti uzrakstiet, ka tās piestātnes Liepājas ostā es jau vienreiz nopirku no Gunta Indriksona. Viņš prasīja 15 miljonus latu, vienojāmies par astoņiem. Un LM es jau vienreiz esmu atjaunojis, varētu to izdarīt arī tagad, bet man to neļauj, jo es pārāk daudz zinu, kas Liepājā notiek. Mani senči Liepājā ir dzīvojuši kopš 16. gadsimta, es gribēju palīdzēt, lai liepājniekiem būtu darbs.

Svarīgākais