Latvijas veļas tirgus ir gandrīz apstājies un šajā situācijā pieprasījums Krievijas tirgū glābj Latvijas veļas ražotājus, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" atzina Latvijas Veļas ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jurijs Hadarovičs.
Uz Krieviju tiek eksportēti gandrīz 80% no visas Latvijā saražotās produkcijas.
"Iepriekšējos gados Latvijas tirgū tika realizēti 5% līdz 10% produkcijas, bet situācija ir ievērojami pasliktinājusies, jo uz jautājumu, vai Latvijā tirdzniecība ir samazinājusies, uzņēmēji lielākoties saka, ka tā ir nevis samazinājusies, bet pat pilnībā apstājusies," norādīja Hadarovičs.
"Liela daļa veļas ražotāju, kas bija atvēruši savus veikalus, tos šogad ir slēguši, jo nespēja ietirgot pat tik daudz, lai samaksātu pārdevējam algu, kur nu vēl, lai varētu arī nopelnīt. Latvijā pirktspēja ir ļoti kritusies," situāciju Latvijas tirgū skaidroja asociācijas vadītājs.
Saskaņā ar Hadaroviča teikto, krievi priekšroku dod pompozākai apakšveļai un, salīdzinot ar Latviju, tur pieprasītāka ir spilgta un krāsaina veļa. Savukārt Latvijas pircēji gaumes ziņā ir pa vidu starp austrumu kaimiņiem un Rietumeiropas patērētājiem.
Viņš gan atzīst, ka tas, kas modē ir Rietumeiropā, Krievijā modē būs tikai pēc pusotra gada.
"Zīmīgi, ka tieši ekskluzīvās veļas tirdzniecība ir piedzīvojusi mazāku kritumu, tomēr mūsu ražotāji ir aizgājuši vairāk uz klasiku, jo tā ir lētāka, to šodien ir vieglāk pārdot un uzņēmēji vairs nevēlas tik daudz eksperimentēt ar jauniem dizainiem un ekskluzīvām lietām. Tomēr ir tādi uzņēmumi, kas ražo tikai ekskluzīvo veļu," sacīja asociācijas vadītājs.
Viena no galvenajām Latvijā ražotās veļas priekšrocībām esot tās cena, jo, piemēram, salīdzinot ar Francijas ražojumiem, Latvijas veļa ir daudz lētāka. "Mēs cenu ziņā ir esam pa vidu starp Ķīnu, kas piedāvā vislētāko, un Franciju ar dārgāko produkciju," skaidro Hadarovičs, norādot, ka arī Ķīnas veļa pamazām kļūst dārgāka, un vidējo cenu segmentā pašlaik cīņa par pircēju notiek "uz dzīvību un nāvi".
Kā ziņots, veļas ražotāji piedzīvojuši šogad 20% līdz 25% kritumu, bet pēdējā laikā audzis pasūtījumu skaits no Krievijas, kas veļas ražotājiem ļauj cerēt arī uz ražošanas apjomu pieaugumu nākamajā gadā.
Latvijā pašlaik ir aptuveni 50 dažādas veļas ražotāju firmas, no tām apmēram 95% atrodas Liepājā un šajā pilsētā nozarē nodarbināti ir aptuveni 5000 cilvēki. Lieli un vidēji ražotāji ir aptuveni 25, bet pārējie ir mazie uzņēmumi, stāstīja Hadarovičs.
Latvijas Veļas ražotāju asociācija dibināta šā gada jūlijā ar mērķi popularizēt Latvijā ražoto veļu pasaules tirgos, kā arī aizstāvētu veļas ražošanas uzņēmumu intereses. Asociācijā patlaban ir apvienojušies 20 uzņēmumi.